Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Anbefal meg en mini-pc

#1

kokosbolle sa for siden:

Macen har virkelig tatt kvelden etter å ha drukket for mye eplejuice, og jeg trenger en ny liten laptop til å surfe med.

Kriterier:

  • ikke for stor, max 13 tommer
  • max 5000,-
  • må ha minnekortleser
  • god batteritid
  • også gjør det ikke noe om den finnes i en fresh farge (shallow :sparke:)

:vilha:


#2

kokosbolle sa for siden:

Og hvor mye ram må jeg ha for ikke å bli sprø av at den er for treg?



#4

mrc sa for siden:

www.prisjakt.no/product.php?p=697430
Kurant applikasjonsytelse med Core i3-prosessor og god batteritid på disse.

Finnes også i 11,6": www.prisjakt.no/product.php?e=723487
Pentium U5400-prosessoren har samme arkitektur som Core i3, men ytelsen her blir en del lavere. Det imidlertid fortsatt en maskin som kan benyttes til enkel bildebehandling og det meste ellers med ok ytelse.

Noen andre alternativer:
www.prisjakt.no/product.php?p=800184
Usikker på batteritiden på denne, men vil tro ok. Har litt erfaring med tidligere modeller fra serien - god konstruksjon. Litt raskere enn Acer 1830.

en jeg ikke vet som mye om, men som har spec-ene riktig:
www.prisjakt.no/product.php?p=812554

Kokosbolle: Vær obs på at AMD K125-prosessoren er ikke gir god ytelse. Dette er mer konkurrenter til Intel Atom-baserte pc-er, og maskiner beregnet for temmelig enkel bruk. Er det en pc som skal benyttes mer generelt vil jeg nok heller sett på f.eks. Acer 1830-maskinen jeg linket til. Skal man ha noe som bare skal benyttes til e-post, litt nettsurfing etc. kan AMD K125 være greit nok, og bedre enn Intel Atom.



#6

kokosbolle sa for siden:

Skal forresten brukes til lett bildebehandling (Picasa) men trenger ikke lagringsplass til bildene, de legges et annet sted. Og surfing.



#8

Estrella sa for siden:

Følger med her jeg. Min laptopp begynner å ta kvelden og jeg kunne også tenke meg en mindre neste gang.




#11

kokosbolle sa for siden:

Hva var erfaribgen din med den da, sjugger?


#12

Left sa for siden:

Til surfing og bildebehandling fungerer det nok helt fint tror jeg. Har ikke brukt den til bildebehandling. Den har veldig god batteritid - jeg har brukt den hele skoledager på 7+ timer uten å måtte lade.
Den ble ikke lagt vekk fordi den ikke fungerte, men fordi jeg ville ha en maskin med større skjerm :)




#15

kokosbolle sa for siden:

iPad 2 er i husholdningen allerede. Og iMac stajsonær og en Mac koblet til tven. Jeg hadde Macbook som gikk av med døden nå før helgen (den er 5 år gammel, så det er helt ok med tanke på hvor lite forsiktige vi har vært med den :sparke:). Jeg kommer nok til å kjøpe meg en Macbook pro etterhvert, men det passer ikke med lommeboka akkurat nå.




#18

baltie sa for siden:

Virker som om denne testen er enig med deg:
www.expertreviews.co.uk/laptops/1279024/dell-inspiron-m301z

Den dyreste modellen har en AMD Turion II K645-prosessor som ser ut til å ha ganske grei ytelse, ellers er det en nokså kjapp disk til bærbar å være (hvis vi ser bort fra SSD).



#20

mrc sa for siden:

HP-en hadde jeg skippa pga. prosessoren, men det handler litt om behov. Jeg må vel ellers si at min erfaring gjerne er at pc-er med Intel-brikkesett gjerne er enklere å ha med å gjøre.

Lenovo-en er en del lettere enn Asus-en, men samtidig noe svakere ytelse. Generell erfaring er vel også noe bedre med Lenovo enn med Asus, men det varierer en del når det gjelde rkonsumentmodellene til Lenovo. Ideapad Z360 likte jeg imidlertid meget godt. På bedriftsmaskiner er Lenovo etter min personlige mening de aller beste... (sett i forhold til mine behov i hvert fall...).


#21

kokosbolle sa for siden:

Takk for svar. :jupp: Jeg tror jeg må finne ut om jeg skal ha 13-tommer eller 11-tommer før jeg bestemmer meg. Macen jeg har er 13-tommer, men jeg tror kanskje jeg vil ha mindre denne gangen. Om jeg trenger å jobbe på en større skjerm har vi 27-tommer.


#22

mrc sa for siden:

Hvis dere har en 27" med 1920x1080 eller 1920x1200 er det ikke noe problem, men hvis det e ren 27" med 2560x1440-oppløsning bør man sjekke at den bærbare man kjøper støtter dette via HDMI-kontakten.

11,6" og 13,3" har jo ellers normalt sett samme oppløsning - 1366x768. Arbeidsflaten blir dermed den samme - bare at hvert punkt på en 11,6" blir litt mindre. Skulle jeg frakte pc-en en del med meg hadde jeg nok foretrukket 11,6", men ellers trenger ikke vektforskjellen være så stor opp til 13,3".


#23

Katta sa for siden:

Hvordan er det med tastaturstørrelsen på 11,6-tommere da? Blir det sånne pygme-taster eller er det et vanlig tastatur?


#24

mrc sa for siden:

11,6" har normalt sett tastatur på 90-92% av "normal størrelse". De jeg har prøvd har ikke vært noe problematiske, i motsetning til tastaturene på en del mini-bærbare, hvor tastene er mindre.


#25

Left sa for siden:

Tilnærmet vanlig vil jeg si. Jeg har skrevet masse på den i forbindelse med skolearbeid, og det fungerer utmerket.


#26

kokosbolle sa for siden:

Vi har en iMac 27-tommer. Jeg har ikke peiling på specs på den men mannen har koblet sin dell e4200 som er 12-tommer på den. Jeg kommer nok ikke til å koble pcen min til den for å jobbe, men heller jobbe direkte på iMacen.


#27

Trixie sa for siden:

Jeg har en Asus 13,1" og er kjempefornøyd.


#28

Katta sa for siden:

Er ikke 13-tommer et rimelig greit kompromiss? Jeg ser for meg at de er store nok til å jobbe på, men små nok til å drasse rundt. 11,6-tommere, jeg trodde de var mer som minipc'er i ytelse, men det stemmer kanskje ikke?


#29

kokosbolle sa for siden:

Jeg har 13-tommer nå og den er etter min mening for stor til å drasse på.


#30

mrc sa for siden:

Nei - 11,6" kan være med Intel Atom, AMD Fusion o.l., men det kan også være med de samme prosessorene som man finner i større pc-er - som Core i3, Core i5 og Core i7. Samtidig har man også 15,6" som er som minibærbare i ytelse...

Så skjermstørrelse har ikke så mye å gjøre med ytelse egentlig, selv om man riktignok finner større maskiner som er kraftigere enn de små... men det handler tildels om at det koster litt mer å lage en liten pc kraftig, samt at behovet for høy kraft i en liten pc gjerne ikke så viktig for så mange...


#31

Katta sa for siden:

Så 11,6-tommer er en god str å drasse rundt på da mao. Hmm. Det er jo det jeg gjør. Surfing og drassing rundt. :knegg: Og så må den kunne croppe et bilde eller tre.


#32

kokosbolle sa for siden:

Ettersom jeg har skjønt på min research nå burde jeg gå for noe som har dual core prosessor og som har windows 7 og ikke windows starter som programvare.

Men jeg blir ikke veldig klok likevel. Fant akkurat en 12-tommere Asus Eee something something som hadde dual core prosessor bare til 3500 kroner, men jeg vet ikke om den er ok.


#33

mrc sa for siden:

I "fotavtrykk" er ikke en 11,6" så mye større enn en iPad...



#35

mrc sa for siden:

Det er tokjernet Atom, og det blir likevel en temmelig svak prosessor. De med Pentium U5000 og Core i3 er også prosessorer med to kjerner. Selv om disse har samme eller lavere klokkefrekvens er de likevel betydelig raskere.



#37

mrc sa for siden:

Både ja og nei. Denne har en Celeron U3600-prosessor. Kraftigere enn Atom, men ikke like kraftig som f.eks. Core i3. Er også under Pentuium U5000-serien.

I ytelse kan man altså rangere det slik når det gjelder pc-er basert på Intel-prosessorer;

  • Core i7
  • Core i5
  • Core i3
  • Pentium
  • Celeron
  • Atom

Core i7 altså raskest. I tillegg har man noen prosessorserier som tilhører en tidligere generasjon av prosessorer, men som bærer samme serienavnene. En nyere Celeron kan være raskere enn en eldre Pentium.

Skal ikke være enkelt dette (heldigvis for min del egentlig ;-) )



#39

kokosbolle sa for siden:

Tror dere ikke mannen klarte å få liv i Macen igjen? :knegg: Og nå som jeg hadde gjort så mye research og var klar for en mindre maskin. :mumle:


#40

lego sa for siden:

Det var no godt! :riktig:


#41

Sola sa for siden:

Hvilken ville du anbefalt, Mrc? Jeg har en Asus UL30A, den er 13", jeg er kjempefornøyd. Godt batteri og rask. Hvilke tilsvarende finnes i salg nå?


#42

mrc sa for siden:

Hmm.. U35- eller U36-serien kan være verdt å se litt på kanskje. U31-serien er litt rimeligere. Husker ikke helt specs nå, men tror de ligger på ca. 1,7 kilo disse. Det er gjerne med Core i3-prosessor, som egentlig gir veldig ytelse på de fleste vanlige oppgaver. Betydelig kraftigere enn Core 2 Duo U7300-prosessoren som vel var mest brukt i UL30A.




#45

Left sa for siden:

Jeg hadde valgt nr. 2 eller 3, for de har best prosessor.


#46

mrc sa for siden:

Ja, de andre to ville jeg styrt unna. Mulig jeg også hadde foretrukket Lenovo Thinkpad 11 framfor Lenovo Ideapad U260-en.



#48

Left sa for siden:

Den kunne jeg nok godt ha kjøpt ja.


#49

mrc sa for siden:

Hvis man skal ha 13,3" ville jeg ha sett på Toshiba Satellite R830. Koster ca. 6 500 kr.

Jeg sitter her for tiden med Portege R830, som i basis er samme maskinen, men rettet for bedriftsmarkedet. Forskjellen er at Satellite-modellen har blank skjerm slik som de aller fleste andre maskiner for konsumentmarkedet og at den mangler støtte for dokkingstasjon.

Maskinen veier ca. 1,5 kilo, meget god batteritid, rask prosessor. Toshiba har magnesiumskonstruksjon i pc-en og har lang erfaring på gode maskiner i det lette segmentet.

Når det gjelder 11,6" vs. 13,3" ville jeg personlig foretrekt 11,6". Skjermoppløsningen er den samme på de to størrelsene normalt sett - 1366x768. Altså er "arbeidsflaten" på skjermen i praksis den samme. 11,6" blir mer egnet hvis man skal frakte maskinen mye med seg og bruke mobilt.

Asus-pc-en det er linket til er vel på tur ut av markedet. Den er basert på forrige generasjon Core-prosessorer. Ikke all verdens forskjeller, men personlig hadde jeg i den prisklassen heller gått for Toshiba-en.


#50

kokosbolle sa for siden:

Jeg vil helst ha 11,6 ja. Har sett på Lenovo Thinkpad et eller annet med Intel i3. Kanskje det kan være noe?


#51

mrc sa for siden:

Ja, Thinkpad Edge 11 kan være et godt valg. Da får man matt skjerm, integrert 3G, Core i3-prosessor og en maskin som også ellers virker som å gi veldig mye for pengene.

Har selv ikke erfaring med denne - kun 15,6" fra Edge-serien. Jevnt over gode maskin i hvert fall, og liker Lenovo generelt ellers.


#52

kokosbolle sa for siden:

Takk for svar. Er det ellers noen 11,6"-maskiner jeg burde se på?


#53

kokosbolle sa for siden:

Etter ferien begynte har Macen holdt stand, tror den er redd for å bli skiftet ut. Men men, 5 år er lenge nok, nå tok jeg ingen sjanser lenger og for to dager siden bestilte jeg en Sony 11,6" laptop. Den var råååsa, så det måtte bli oss. :hyper: Den kom allerede i dag og jeg liker det jeg ser. Lett som en fjær, god å skrive på, bra skjerm.

Slik ser den ut:

Jeg betalte 4226,- inkl porto fra Amentio.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.