Jeg fikk en oppskrift av Stikka i går, og må bare takke henne!! Jeg endret litt på den da, så her er min versjon. Laget dem tidligere idag og herlighet noe så godt! Jeg ville helst brukt siktet spelt men hadde ikke, så da ble det siktet hvete istedet. Pytt pytt, det er så mye sunt i disse allikevel:
4 egg
8 dl mel (jeg blandet siktet hvete og grovbakst 50/50)
1 beger kesam (den magre inneholder mest proteiner)
2 ts bakepulver
1 ts salt
Melk til å spe røren med
Hvitløk
Bland sammen kesam og egg og ha i presset hvitløk (jeg brukte 5 fedd), elsker hvitløk). Ha i melet, bakepulveret og saltet. Ha i masse oregano om du liker det, timian er også godt.
Rør godt og spe med melk om røra er for tykk. Det trengs kanskje ikke, for røra skal være VEEELDIG tykk!
Tilsett grønnsaker, ost, skinke og annet du måtte ønske å ha i. Jeg hadde i dette:
*Revet ost, blanding av 4 oster fra Tine, en hel boks
*Revne gulrøtter, 2 stk
*1 hakket rødløk
*1 hakket rød paprika
*1 stor hakket purre
*Ca. et halvt glass fetaost, smuldret (helte av oljen først)
*20-25 sorte oliven, hakkede
Rør godt. Ha røra i store muffinsformer. Jeg bruker muffinsbrett og fikk 18 store muffins utav denne røra. Stek dem i ca. en halvtime på 175 grader. Ta ut en muffin og sjekk at den ikke er for deigete (de skal være LITT deigete) før du tar ut resten.
OPPDATERT:
Idag laget jeg disse med tacosaus i røra. Hadde i:
*1 stor purre
*1 stor løk
*1 rød paprika
*1 hel kinesisk hvitløk
*250 gram revet ost
*Oregano, salt, pepper, paprika, hvitløkspulver
*1/2 STORT glass Santa Maria tacosaus
I tillegg brukte jeg sikkert kun 4-5 dl mel, bare tok det oppi skjevis mens maskinen gikk helt til jeg syntes konsistensen ble fast nok. Måtte steke dem enda lenger (40-45 minutter?) men til gjengjeld ble de ENDA bedre, saftigere! Og pga. tacosausen ble fargen guloransje. :D
Den skal være ganske tjukk, men ikke FOR tjukk. Hjalp det? :knegg:
Nei, den skal være slik som muffinsrøre. Tannpasta-konsistens? Bare du får den nedi formene så er det greit. Husk å ikke følge steketiden slavisk, mine ble litt halvrå nederst siden jeg har så vanvittig mye fyll i dem, så jeg måtte ta dem ut og legge dem opp-ned på en rist og steke dem i 6-7 minutter til uten formen. Stek dem feks. på 175 grader i en halvtime, eller bare se det an. Blir de litt bløte nederst så kan du bare steke dem uten formen i noen minutter, det fikser biffen. :D
Jeg må fryse dem siden jeg er småspist. Skal ta med denne ladningen til barnehagen i morgen, jeg pleier å bake litt til avdelinga siden jeg elsker å bake hehe. Så lager jeg ny ladning i morgen og fryser mesteparten ned.
Så bra du ble fornøyd, Iset. :) Jeg er også glad i hvitløk men vet ikke helt om jeg tør å hive det oppi muffinsene.
Orginaloppskriften er veldig tykk. Ikke noe tannkremkonsistens der nei. Det er knapt så man kan røre rundt og få blandet inn fyllet. Bare å legge kladder i formene. De blir gjennomstekt med ca 20-25min.
Lager man røren tynnere så tar det nok lenger tid å gjennomsteke. Opplever det samme med ovnspannekake. Jo tykkere røre jo raskere går det å steke ferdig.
Da skal jeg la den være så tykk, ble litt usikker siden jeg hadde ekstra fyll oppi, ser du hehe. Men da lager jeg den mye tykkere i morgen.
Jeg er hvitløkoman, har hvitløk i ALT. Hadde 10 fedd i lasagnen en gang, da ble det litt for mye for min stakkars mann hehe, men det må minst være 5 fedd. I morgen skal jeg ha 8-9 fedd i muffinsene, tror jeg. Synes de smakte for lite hvitløk med bare 5 fedd.
Skal jammen testes. Må bare få kjøpt meg sånn muffinsbrett først. Er vel ikke noe særlig å lage dem i papirformer? Men jeg finner ikke sånt brett til skikkelige store amerikanske muffins.
De er veldig gode, men veldig tunge syns jeg... Blir stappmett av to stk.
Tror jeg skal prøve å lage røra litt tynnere neste gang, og kanskje ha litt mindre ost i.
Jøss, går det også altså? Hvor lenge stekte det da, og hvor stor var den langpanna? Hvor høye ble muffinsene?
Skal virkelig vurdere dette, jeg slet veldig med å få dem ut av muffinsbrettet.
Jeg har muffinsbrett fra Ikea, kanskje det er derfor.:D Jeg fant ut at det var lettest å vente til de ble kalde, men da fikk jeg ikke stekt dem litt på baksiden, som sikkert burde vært gjort. De virket temmelig rå også etter 40 minutter i ovnen. Jeg tok dem ut likevel, og da de ble kalde, ble de mer saftige enn rå, liksom.
Noen stekte jeg i papirformer. De var helt umulige å få ut.
Smurte du formene skikkelig? Jeg glemte det sist jeg laget dem og mange gikk i stykker, fikk dem nesten ikke ut. Nå smurte jeg dem skikkelig og de gled ut lett som bare det.
Ble 2,5-3 cm høy tipper jeg. Stekte bare 20 min.
Jeg hadde fetaost, norvegia, soltørkedetomater, skinke og purre i.
Tenkte lage tapas til tredveårsdagen min, så greit å teste ut ting som går fort!!!
Jeg hadde røren på bakepapir i en vanlig langpanne.
Jeg har et par andre oppskrifter på mat-muffins, men det er alltid fint med fler. Det er jo helt supert å ta rett ut av frysern når man går på jobb, for da er de tint rundt lunsj-tider :)
Og jeg skulle begynne bake nå og så oppdaget jeg at jeg ikke hadde egg hjemme. Det pleier jeg jo mer eller mindre alltid å ha så jeg tok det bare for gitt. :(
Lagde en variant av dette i går. Burde krydret litt mer, var litt forsiktig... Men det ble godt! Serverte med en enkel salat til. (brukte også langpanne, som Pastill)
Denne oppskriften må jeg bare skryte av altså! KJEMPEGOD. De er like gode kalde som varme.
Alle i heimen likte de. Svigerinnen min synes de var knallgode så dette skal jeg lage mer av og bruke som alternativ matpakke ogturmat..
TAkk for god oppskrift.
Akkurat noe slik jeg har lett etter siden storebror var liten. Da lagde jeg muffins med kesam, ost, bacon og løk, og de ble en slager på barseltreffene. Dessverre ble oppskriften rotet bort ved flytting, men nå skal det bakes igjen ja!
Disse skal jeg lage neste uke. Tenkte aa ha dem til middag. Vi faar en mor med to barn paa besök, og dette glir vel ned. Bör jeg ha not til? En salat? En suppe?
I Foreldre&Barn for en tid tilbake var det mange matmuffins-oppskrifter, bl.a. en kjempegod en med hakket spinat (fersk), oliven, og feta. Nammenamm! Og for oss som ikke tåler vanlig mel, kan det opplyses at muffins blir veldig bra med glutenfritt (grovt) mel også, og en fresh avveksling fra kjedelig kvasi-brød!
Spørs om ikke jeg må prøve denne her, jeg også!
Bare melder om at det gikk helt fint med tre egg(men nå vet jo ikke jeg hvordan de er med fire egg i da). Jeg syntes det var kjempegodt, mannen ville ha mer fyll. Det ble litt sånn "man tager hvad man haver" i dag. Men at jeg selv er fornøyd når jeg lager mat er jo storveis, syntes aldri det blir bra, så dette var jo strålende :D
Var det meningen at deigen med alt fyllet i skulle smake godt? Det gjorde nemlig ikke min, men naa staar de i ovnen uansett, saa jeg faar haape det blir bra til slutt. :nervös:
Naa har jeg laget dem. Hadde i purre, röd lök, vanlig revet ost, fetaost, oliven, revet gulrot, champinjong, röd paprika, hvitlök, oreganokrydder og kokt skinke. De ble greit nok gode. Ikke saa godt som pizza eller pai, synes jeg, men bedre enn skiver med paalegg, liksom. Gutten min paa fire aar var betraktelig mer entusiastisk. Han syntes de var kjempegodt. Takk for oppskrift uansett.
Laget en ladning i dag. Vesla er inne i en småspist periode og ønsket seg disse.
Jeg hadde et halvt glass (stort) tacosaus oppi også, sånn med klumper i. NYDELIG! Det ble fantastisk godt, og de ble helt guloransje på fargen!