Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Hvordan vet man om en webside er en suksess?

#1

Joika sa for siden:

Jeg var med å lage en webside i sommer (supportside) og er redaktør for den fortsatt. Jeg ser jo helt klart at vi fyller en funksjon for de som websiden er ment for, og jeg merker at antall oppmøtte på kontoret vårt avtar sakte men sikkert. Legger etter hvert mer og mer til på websiden og ser at antall sidevisninger øker og øker, men lurer jo på hva jeg burde sette som mål fremover. Hvordan måler man en websides suksess/nedgang?

Er det sidevisninger man ser på? Annen statestikk fra webhotellet?
Er det endringer i forbrukeradferd jeg skal se på?

Finnes det websider med informasjon om dette temaet?

Skjønner jo at det å se på statestikk og brukeradferd gjør mye, men lurer på om det er ting jeg ikke tenker på som er lurt å få med seg.

Håper noen har tid til å svare. :)


#2

Ine sa for siden:

Hva med å lage en spørreundersøkelse?


#3

Ru sa for siden:

Du trenger nok å se på både antall visninger, og endring i adferd/færre henvendelser til support.
Utfordring kan være at svar på enkelte ting genererer andre spørsmål, slik at kompleksiteten på henvendelsene kan endre seg, og en ser kanskje ikke nedgang i antall.

Antall henvendelser er i hvert fall ikke et godt nok målepkt. i seg selv.


#4

Adrienne sa for siden:

Kategoriserer dere henvendelser til support? I så fall ville jeg målt suksess i antall sidehnvisninger opp mot reduksjon i type henvendelser, og argumenter med at reduksjon i antall "enkle" henvendelser kan gi tid til å konsentrere seg om å løse større utfordringer i IT-driften.


#5

Joika sa for siden:

Vi har ikke hatt noen form for loggføring av henvendelser som førstelinje får inn. Jeg "tok over" alt som kommer inn pr epost i sommer og ser en klar oppgang i henvendelser der, hvilket tyder på at det er enklere for brukerene å ta kontakt pr skjema på nettside enn en epost de knapt visste om tidligere. Dette er jo ønskelig. Vi ønsker minst at folk skal dukke opp eller ringe.

Å logge hver enkelt sak kunne nok vært lurt, men spørs om det lar seg gjennomføre når det er hektisk. Får tenke litt på den. :)


#6

Joika sa for siden:

Ja, jeg har lurt på dette. Men litt usikker på hvordan jeg bør legge det opp. :)


#7

Adrienne sa for siden:

Hos oss logges alle saker og får en kategori og en prioritering. Det er selve grunnsteinen i å drive kontinuerlig forbedring, men det krever jo så klart litt forberedelser og initiell innsats, noe som er vanskelig å få til når alt brenner og man har nok med å ta unna det som renner inn av saker hver dag.


#8

Joika sa for siden:

Jeg kan i praksis innføre det jeg vil nå (sjef!), så får kanskje gjøre det mens jeg kan. Må finne en software som gjør susen da. :)

Alt som kommer inn pr epost logges jo hos oss og, men ikke de som møter opp personlig. De sakene løser vi som regel på stedet, så å logge dem blir kun for statistikk... Men jeg kunne virkelig trengt den statestikken.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.