Har omsider fått meg stavmikser, har vært uten i mange år :nemlig:
Har du en oppskrift å dele der man bruker stavmikseren møe? Som f eks den beste suppeoppskriften, der man moser grønnsakakene/ bønnene/linsene, den herlige grønnsaksmosen/pureen man kan ha som tilbehør, den beste smoothien osv osv...!
Grønn ertesuppe. (Ikke min blogg, første og beste treff bare.) Jeg trodde jeg ikke syntes om erter, men denne suppa fikk rista liv i ertedilla hos meg iallfall.
Blomkål og brokkolipuré er utrolig godt! Kokte blomkål og brokkoli, litt salt og pepper, en god klatt smør og litt fløte.
Ellers så stavmikser jeg omtrent alt av grønnsaker i supper for å få en mer fyldig konsistens. Og tomatsausen siden Lille ikke liker så godt klumper eller blandet mat.
Jeg bruker den og til å male/kverne nøtter, frø og mandler til lavkarbomuffinsene jeg lager og til å hakke sjokolade til kakelaging.
Ja, det smaker nydelig! Gleder meg til å prøve, passer supert inn i lavkarbo filosofien min :jupp:
Laget vietnamesiske vårruller rett før jul, og den var super til å hakke løk og kjøtt med, gjort på en-to-tre! :jupp:
Jeg bruker stavmikseren til så masse; av supper lager jeg gjerne suppe med kikerter, grillet paprika og chorizo, eller potet- og purreløksuppe.
Førstnevnte har jeg egentlig funnet opp selv, så oppskriften er ikke 100%. Jeg freser et par grovt hakkede grillede paprika fra glass (eller hjemmelaget dersom jeg har det fra før), tilsetter to bokser skylte kikerter og enten kyllingkraft eller -fond, og lar det småsurre en stund til kikertene blir myke. Så moser jeg det hele med stavmikseren rett i gryta til det blir relativt jevnt, og tilsetter så stekt chorizo i små terninger, og krydrer evt. med paprika, spisskummen og litt salt. Et dryss manchego over til slutt er heller ikke så dumt.
Jeg bruker stavmikseren (med bolle) til veldig mye generelt. I går kveld var den for eksempel i bruk til å lage rødbetepuré som ble servert som tilbehør til ovnsbakt ytrefilet av reinsdyr.
Gulrotmos med ingefær, hvitløk og krydret med spisskummen er også ganske godt, spesielt til hvit fisk.
Jeg pleier også å lage et enkelt tunfiskpålegg der jeg blander tunfisk på boks (avrent) med olivenolje, revet parmesan, kapers og kvernet pepper. Perfekt på knekkebrød toppet med paprika. :)
Salsa! (Fikk mange kommentarer på denne sist. Positive :knegg:)
3--4 tomater
1/4 rødløk ca
En tskje hvitløk
2 ss tomatpuré
1-2 ss sitron, rødvinseddik (bruker jeg) eller lime f.eks.
koriander helst fersk, men alt går.
Basilikum. Timian funker også litt.
En ZEZT. Chillipulver, cayennepepper, noe hot noe. Chilli.
Salt+ pepper.
Nja, ikke nødvendigvis, men poteter, salt og melk, samt stavmikser på full guffe er å be om lim. Men man kan jo bruke stavmikseren mer forsiktig, og tilsette salt til slutt. Da går det som oftest bedre. Til potetsuppe er også stavmikseren fin å ha. :)
Jeg fikk lim da jeg skulle lage stappe med den, men da gjorde jeg vel omtrent som du skisserte. :knegg: Men til potetsuppe går det veldig fint, det er sant!
En annen type puré som er godt som tilbehør til kjøtt er jordskokkpuré. Lages omtrent som potetstappe, med stavmikser, men blir ikke lim.
Salt må til slutt, ja, det har jeg også funnet ut. :knegg: Men får du fin puré med mikser, altså? Ikkeno lim? Jeg bruker bare en gammeldags stapper til potetstappe jeg, synes nesten det kan bli seigt av og til da også. Kanskje jeg rett og slett har dårlig stappekarma?
Jeg har en Braun Multiquick 5. Trodde den kunne knuse is, men det ser nok ut som om jeg var litt for opptimistisk :nemlig:
Er det noen av dere som har denne og vet? Må man kjøpe et stålbeger til å ha inni den store bollen, for å kunne knuse is, eller går det uansett ikke? (Og jeg som hadde planer om å utvide Mojito produksjonen til sommeren. Har jo masse eplemynte i hagen :knegg:
Kan den eventuelt mose frosne bær? :confused:
Fres hakket løk og hvitløk og oregano i smør
Tilsett et par spiseskjeer tomatpure.
Tilsett buljongterning og 0,5 l vann.
Tilsett 2 bokser hermetiske tomater
Kok opp og kjør med stavmikseren til glatt masse.
Smak så til med fløte, salt, pepper. Tilsett litt sukker/sukrin eller annet søtstoff for å runde av suppa.
Hva har dere maten i mens dere mikser? Er det noen som helst måte å bruke en stavmikser på uten å få tomatsaus utover hele seg og komfyren og veggen og benken og ungene og og og ... ? :sparke:
Best det ..! :jupp:
Til min stavmikser følger det med små boller. Funker bra :jupp:
Når jeg visper krem bruker jeg vanlig dyp bakebolle. Fikk en sprut med krem på kjøkkenveggen i går når jeg laget dessert.. :sparke: Kremt...:o
Min er i følge de fleste jeg har servert den til den beste de har smakt,
men jeg slumser den bare sammen etter smak fra gang til gang, så prøv deg fram etter hva du liker.
2-4-6 fedd hvitløk etter størrelse og smak&behag
20-30-40 blader fersk basilikum
2 dl olje - eller mer, eller mindre.
Minst 2 dl parmesan, raspa på det nest groveste på rivjernet så det blir litt konsistens
En hel pose pinjekjerner - rist dem først om du gidder der og da
Salt og pepper etter smak.
Mitt beste pestotriks er å ikke spare på godsakene, og dermed lage den tykk og god med mye hvitløk og parmesan. Og ha GOD olje, men billigere går fint bare den er extra virgin.
Denne pestoen smaker himmelsk til pasta servert med cherrytomat og parmaskinke som er vendt noen ganger i panna, pluss ruccola.
I disse julereste-tider er mitt beste tips som følger:
Kok kraft på det kjøttet du har servert (jeg gjør dette med alt fra lammelår til kalkun). Kok om nødvendig inn kraften litt, slik at den får god smak. Putt alle rester etter middagen - grønnsaker, poteter, saus, stekesjy fra langpanna osv - i kraftgryta. Stavmiks til glatt suppe. Juster eventuelt smaken med salt/pepper, hvitløk, passende krydder osv. Fantastisk måte å utnytte rester på, og jeg har alltid fått god suppe av dette. Noen ganger blir suppa litt tynn, og da har jeg i noen ekstra poteter og lar det koke til det er mørt før jeg stavmikser igjen. Eventuelt andre grønnsaker, linser, kikerter eller liknende. Om det blir mer suppe enn man vil ha til middag er den super å ha på rene halvliters brusflasker og ta med til lunsj.
Glemte det viktigste, jeg hakker og eventuelt steker kjøttrester ved siden av, og har dem i suppa etter at den er jevnet. Alt skal brukes, ingenting går til spille! :)
Jeg pleier å lage med yoghurt, men den blir frisk og god uten. Mine er glad i jordbær og bringebærsmak. Hiv i en del frosne bær, banan søter godt, og litt eple, eller appelsinjuice.
Jeg ser for meg kålrabisuppe med pinnekjøtt, og vet ikke helt om jeg synes det høres godt ut. :knegg: Derimot hadde nok restene etter rødbetepureen i går funket som suppe dersom det hadde vært litt mer av dem.
Bruk eplejuice, banan og frosne jordbær.
Kan varieres med ulike typer juice og bær
Favoritten her er ikke melkefri, men jeg nevner den likevel slik at andre kan få et tips
1 dl vaniljeyoghurt
1 dl eplejuice
1 banan
100 gram frosne jordbær
gir ca 2 små glass smootie.