Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

[matvarer] Hjelp til handeliste

#1

Fløyel sa for siden:

Jeg skal handle inn mat for en helg til 44 personer. 3/4 av personene er barn.

Hvilke mengder skal man beregne? Vil ha minst mulig rester og
mest mulig økonomi.

Høres dette fornuftig ut?

15 Brød (det blir 3 brødmåltider)
30 liter melk
10 liter juice
3 pakker knekkebrød
3 kg gulost (toast er ett av måltidene)
1 kg brunost
3 ulike smøreoster
3 pakker salami
5 bokser leverpostei (gul stor boks)
2 store bokser syltetøy
10 pakker skinke (skal grille toast m/ost og skinke)
60 egg
4 pakker smør
Tomat, agruk, paprika

Hva mer skal stå på frokostbordet?

14 liter suppe m/rundstykker
140 grillpølser m/brød og lomper
60 hamburgere
30 koteletter
44 maiskolber
10 kg poteter til hjemmelaget potetsalat
Salatbuffet

10 liter saft (ublandet), kjøper 5 ltr kanner,
hver kanne gir ca 45 liter saft.

  • frukt, endel meloner, jordbær, kiwi, banan, epler og pærer.

Kommer vi til å sulte ihjel?


#2

Fakse sa for siden:

Hva er aldersgruppen på barna?


#3

Fløyel sa for siden:

10-15 år.


#4

Fakse sa for siden:

Jeg regner med brødmåltider er frokost to dager, også et måltid med toast? Hva er ellers menyen? Litt vanskelig å få skikkelig oversikt over hva du har tenkt.

Er det mulighet for å supplere underveis?


#5

Fløyel sa for siden:

Meny:
Fredag
Suppe m/rundstykker til aftens/delvis middag (sen ankomst)

Lørdag
Frokost (brød)
Lunsj (toast)
Mellom (frukt)
Middag (Grillbuffet)

Søndag
Frokost (Brød)
Lunsj (pølser og evt. rester)
Matpakker ved avreise

Det er problemet her - vi har ingen suppleringsmuligheter.


#6

Stjerneskuddet sa for siden:

Litt lite juice? 3 brødmåltider, om de skal ha juice til alle 3 måltidene. Blir ikke 10 liter kun ca et glass i løpet av helgen til alle? Men man drikker kanskje melk også (det gjør ikke vi nemlig, så her går det nok mye juice). Og så registrerer jeg matpakkelaging.. Ha nok mat til det også da. Matematikk er langt fra min sterke side og nå husker jeg ikke hvor mange brødskiver man får på et brød... Men OM det er 20stk, så ganger man det med 15 brød. Da får man 300 brødskiver. Fordelt på 4 måltider (altså inkl niste) og 44 mennesker. Snitt på 1.7 brødskiver? Litt lite? Store barn det her. Grillmaten ser ok ut synes jeg. Pålegget er jeg også litt usikker på. Går fort en boks med leverpostei til fire barn her under ett måltid.... Men da har de jo ikke de andre alternativene! Det er de største pakkene med skinke og salami antar jeg?


#7

Fakse sa for siden:

I forsamlinger av ca den typen du beskriver har vi pleid å beregne omtrent et halvt brød per person for helga. Det går litt mindre på barn og litt mer på voksne, så det går sånn omtrent opp i opp. Vi har pleid å ta litt ekstra i forhold til denne beregningen, for det er utrolig kjipt om man går tom. Vi har også pleid å servere kveldsmat, men det kommer selvfølgelig an på tidspunktene for de andre måltidene.

Husk å handle kaffe og te til frokostbordet. Husk detaljer som grillkrydder/ketshup/sennep til toast. Smør/olje til steking osv. Vi har ofte måtte kjøpe med f.eks dopapir, zalo og oppvaskbørster også. Har alle med eget fat/kopp, eller skal det kjøpes?

Når det gjelder mengdeberegninger så har det vært omtrent greit med 1 porsjon (standard beregning, altså følg det som står på pakken enten det er pasta, burgere, suppe eller liknende) per person, også litt ekstra for slingringsmonn. Igjen, barna spiser litt mindre, de voksne spiser litt mer. Om dere har overvekt av gutter i tenårene så husk at de spiser for to minst.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.