Jeg syns ibunn og grunn at hele Halloween-greiene er en usympatisk egogreie, og har med blandede følelser vært med på å sende gullungene på dør med store bøtter (vel, de har faktisk fått relativt små poser/spann) for å tigge godteri. Dersom de ikke får godteri er det lov å gjøre rampestreker, selv om jeg egentlig heldigvis ikke har opplevd det eller informert mine barn om det. "Knask eller knep!?" skal man jo si. Trick or treat?
I fjor var det veldig mange (særlig familier uten barn) som hadde flyktet hjemmefra og slukket lys og låst - vi bor i rekkehus/eneboligstrøk med mange barnefamilier men også mange eldre. Jeg skjønner det godt. Det er slitsomt for mange at det ringer på i ett sett i 2-3 timer!
Det hele begynte jo med at vår 2-årige førstefødte ble vettaskremt da det ringte på døra, han løp og åpnet og det var et MONSTER!!!! Han har aldri hoppet så høyt og sprettent i mine armer noensinne. :knegg: Året etter skjønte han litt mer, og da han var 4 år var det jo spennende, han fikk da lov å gå en liten runde med noen nabobarn + 1 voksen. Året etter var dette en selvfølge som "alle" barn var med på. Jeg har hatt litt blandede følelser, men lever meg jo inn i den voldsomme spenninga og moroa for barna! Handelstanden tjener rått på dette, og jeg har lagt igjen litt selv ved å kjøpe kostymer og Halloween-effekter for en hundrings og UTDELINGSVENNLIG, HYGIENISK Halloween-godteri for en hundrelapp eller noe sånt til alle djevlene som ringer på.
Også er det jo på en ukedag. Det ene året styrte jeg ungene inn til nærmeste lørdag (mange feierer jo Halloween på en lørdag) for jeg syns det passet best i forhold til godteri, være lenge oppe og ikke skole dagen etter osv. Det var ikke særlig populært hos naboene, de stakkars barna fikk surmuling om at det var ikke idag det var Halloween, de hadde ikke godteri og dører som smalt igjen.
Nå har jeg luftet for barna at i år blir det kanskje HalloVenn-fest (fokus på være en god venn, bli kjent med nye barn, kle seg ut som noe som ikke er så skummelt og mottoet: "Du skal være mot andre som du vil at de skal være mot deg", trylleshow og godteri/is og brus) i stedet for å gå rundt og tigge godteri med de grusomste masker. Det ble ikke helt godt mottatt hos størstemann. :niks:
Er det HalloVenn-fest der dere bor? Er det et alternativ for dere? Det vokser iallefall veldig i popularitet, og det syns jeg er fin ting. Om et par år er hele kanskje Halloween avviklet?
Men i romjul, da kan barna gå julebukk, kle seg ut og synge julesanger. Vesla sa på eget initiativ at hun ville gjøre dette, for hun hadde sett det på "Jul i Svingen"! Det er mye koseligere å glede andre på den måten.
Til nå har jeg altså delt Halloween-engasjementet og spenningen med barna, og gått rundt med dem, f.eks utkledd som heks. Klart det er litt moro, men jeg er igrunn motstander og har nå tenkt å ta et upopulært grep - som kan bli veldig vellykket...
Ser at det mangler et svar-alternativ: "Vi har ikke barn som deltar, men vi åpner opp og pøser på med godteri."
En modd kan gjerne gjøre noe med det. :)
Her er det HalloVenn, men jeg har ingen formening om saken da sønnen min bare er to år. Jeg kommer til å koble fra ringeklokken, for jeg antar at besøkene begynner omtrent når han har/skal sovnet/sove.
Her vi bor er det ingen som går på dørene, så dermed har det aldri vært aktuelt at Poden skulle gjøre det heller. Men hadde det vært vanlig, hadde han hjertens gjerne fått lov. Jeg synes Halloween er en morsom feiring som jeg godt skjønner at ungene faller fullstendig for, og så får det være opp til de voksne å vinkle og begrense feiringen sånn at det blir hyggelig for alle involverte.
Andre slags fester er jo også flott - en HalloVenn-fest høres ut som et koselig tiltak, men det kan man jo ha når som helst ellers på året, tenker jeg. Det er ingenting i veien for å lage sin egen januar- eller september-tradisjon, for eksempel. (September kunne være et godt tidspunkt å invitere eventuelt nye klassekamerater, for eksempel.)
Jeg har aldri hørt om HalloVenn og synes helt ærlig at det blir litt teit å erstatte en skikk med noe annet bare fordi man ikke liker det første. Da får man heller la være å feire tenker jeg.
Selv om vi ikke feiret Halloween da jeg vokste opp, synes jeg det er et kjekt lyspunkt for barna i den mørke årstiden. Hvor kommersielt det blir er jo mye hva man gjør det til selv tenker jeg...
Mine gikk første gang i fjor og skal i år også. Vi har hatt mellom 60-80 barn her siden vi flyttet inn, så det var naturlig at våre også skulle få delta i fjor. Mine gikk forresten kun til folk vi "kjenner" i nabolaget, holdt i massevis.
Ja, er det noe rart da? Halloween er den 31. oktober, samme hvilken dag det er. :nemlig:
Dersom noen velger å ta det en fredag, noen en lørdag, noen en søndag og resten på den riktige dagen, hvordan i svartedauden skal man da vite når man skal stå klar med godteriet hjemme? Jeg hadde såklart ikke smelt døra igjen, men om barn kommer hit før eller etter selve dagen, sier jeg vennlig at Halloween er den 31, og det er da vi har godteri til dem. Irriterer meg grenseløst over at folk driver og flytter på dagen altså. :mumle:
Jeg er også egentlig møkkalei av sytet om hvor "kommersielt" Halloween er. Bytte ut Halloween med "HalloVenn"? Djeez.
Vår eldste er 4 og har ikke gått halloweenrunde enda. Men han var på halloweenfest i borettslaget i fjor (fikk kle seg ut etter eget ønske=brannmann, og var der en liten stund) og har sett reklamene i år og husker, og synes det er stor stas. Her er det meg bekjent ingen arrangementer, og han er jo så liten. Jeg vet ikke hva vi skal gjøre.
Men absolutt, vi har snop og deler ut til dem som kommer ja.
Og nei, vi HAR ikke snopet i hus på lørdag eller søndag, så sorry, Halloween er på onsdag, kom igjen da. (Hadde det væørt i hus på lørdag hadde det ikke vært noe igjen på onsdag. Det handles onsdag)
Jeg irriterer meg også over at folk går hvilken dag som helst, bare det er i nærheten av Halloween. Jeg sier smilende til dem som kommer utenom 31.10 at de kan komme tilbake den rette dagen med kostyme, så skal de få godterier.
Mine er for små enda, så de skal bare være med å dele ut til de besøkende. Men om noen år skal de selvsagt få gå selv om de vil.
Ellers er jeg veldig enig med løve70 når det gjelder å erstatte en skikk med en annen.
Jeg er enig med deg i alt. Barna (de fleste) tåler å være oppe lenge en skoledag og de tåler å spise godteri en ukedag. Og på HalloVenn skal man også kle seg ut, på hvilken måte er det noe mindre kommersielt? Det er vel neppe slik at folk kjøre Halloween-kostymer men lager HalloVenn-kostymene selv.
Vi har aldri hatt barn her annet enn 31. oktober, heldigvis. Jeg slokker lyset når yngste legges. I fjor hadde vi rundt 80 barn her. Hadde heldigvis kjøpt masse godteri. Tror nok vi har nok i år også, satser på det.
Mine fikk spise noen få ting i fjor før leggetid, resten ble spart til helgen. Det godtok de, ikke noe problem. Mener å huske at vi gikk ut ca halv seks, muligens var det litt før, og var hjemme igjen til normal leggetid.
Vi skal på Allehelgensfest i kirka (det heter ikke Hallo venn her, men går ut på det samme). Først er det grupper inndelt etter alder, så mat, så kino. Det er veldig koselig. Uten utkledning, så ingen av de minte blir skremte. Møter opp ca 70 unger fra 3-10 år hvert år.
Vi bor i en stikkvei i periferien, så vi blir ikke akkurat nedrent av Halloweenere. Men nå har vi fått en del småunger i veien, så nå samles vi og går sammen. De fleste ungene er ganske små, så det er ikke mange husene de går til. I fjor hadde vi kun denne gjengen på døra, og det meste vi har hatt er vel tre besøk, tror jeg.
Barna mine får feire Halloween, og jeg er litt skeptisk til Hallo venn? Hva er vitsen, liksom?
Nå kan jeg legge til at vi har bodd i utlandet og blitt påvirket av amerikanere, som elsker Halloween. Så Halloween er vel like stort for barna mine som, tja, nyttårsaftenen.
Vi skal også i kirka på søndag, men det er ikke noe hallovenn eller noe sånn da så vidt jeg vet. Knerten er invitert og stiller med foreldre, besteforeldre og faddere. Han er fire år og skal få fireårsbok. Helt uten utkledning, det er sikkert.
I Bergen er vel julebukktradisjonen i høyeste grad i live, Appelsin? Så kanskje færre som går Halloween?
Vårt barn er for lite til å ha noe begrep om dette enda, og hittil har vi bodd i blokk og ikke hatt så mange på døren. I fjor hadde vi snop mener jeg å huske, men det gikk ikke så mye. Nå bor vi i hus og regner med større innrykk, så da får vi ha snopet klart. Jeg ser ikke helt poenget med HalloVenn altså, er ikke det også en halvkommers greie blitt?
En annen ting: Når ca. er det ungene pleier å være ute og gå? Kjedelig hvis det ringer mye på døren midt i leggetiden.
Jeg synes Haloween er kjempestas, så her feires selve dagen med utkledning og klassefest for pøbelprinsessen mens vi holder fortet her hjemme med lassevis av snop hvis noen ringer på- også har vi fest for familiene til de tre venninnene pøbelprinsessen er mest sammen med og familiene deres helgen etterpå. Da er med både små og store, alle kler seg ut, jeg lager masse skummelekkel mat også pynter vi i hagen med gravstøtter, skumle skjelletter og hylende hekser. Det er så gøy!!:heks:
Fram til for to år siden hadde Guttungen ingen interesse av å delta sjøl, men da har vi hatt godis klar til unger som kommer på døra. I fjor gikk han sammen med en kompis på hjemstedet til denne. I går har han annonsert at han skal gå sammen med noen skolekamerater. Mor tenker greit nok, men kommer antakelig til å henge i passe "passepåavstand" i bakgrunnen, da jeg ikke helt stoler på dømmekraften til et par av disse gutta.
Jeg har forståelse for at barn liker utkledning og snop, så vi deltar på Halloween, uten å gjøre veldig mye ut av det. Hallovenn opplever jeg som kirkelig "vi er snillere enn dere" snobberi, mest fordi det eneste Hallovenn arrangementet jeg har sett annonsert var i en kirke.
Halloween markerer man på dagen. Jeg ville ikke gitt snop il barn som kom andre dager. Skumle fester kan man ha når man vil. :raus: Og i Bergen eksisterer så absolutt julebukktradisjonen. Mine barn klarer i hvert fall å spise snop flere ganger i året.
Jeg ser dette med at HalloVenn kan virke teit, men det er et fint alternativ, fremfor å slukke/låse/stikke av - for de som har barn og ikke har sansen for Halloween.
Her i byen arrangeres fest i en idrettshall, der man kler seg ut og har underholdning og sånn. Det synes jeg er kjempe-kjempeflott. Men jeg synes det å endre konsept er litt teit.
Kirken ja - jeg kjenner jeg må ut og fiske litt info, for Guttungen kom altså hjem og snakket om at han skulle være med en kompis på Haloween ved kirka, for der fikk de godteri alle mann. Jeg prøvde å få fram om de skulle gå og ringe på husene på vei mot kirka, eller om det er et arrangement i kirka (altså menighetshuset), men det var ungen ullen på.
Jeg kjenner jeg hadde slappet litt mer av om det var et eget arrangement på menighetshuset, for å være ærlig - jeg stoler mer på de folka, enn på de guttungene Guttungen evt skal gå Halloween med.
Må ringe far til aktuelle kompis, kjenner jeg. :knegg:
For øvrig er det en generell regel heromkring at man begynner kl 18. Det har vært ganske stille etter klokka 19 i vårt område. I fjor brant vi faktisk inne med en haug godterier fordi det nesten ikke kom en unge på døra. Krysser fingre for at det skjer i år og.
Jeg veit ikke om 13-åringen skal. Tror egentlig hun driter i hele halloween. Har ikke hørt henne snakke om det i hvert fall. Men om hun skal, er det selvsagt helt greit for meg.
Jaja, hvis det roer seg til sju-halv åtte skal vi nok kunne leve med det. :) Ellers får vi slukke utelampen en liten stund. Lyd er ikke noe problem da, jeg tenkte bare at det kanskje ikke var så kos å se monstre rett før en skal sove. :knegg:
Jeg har lyst til feire Halloween, men heller ikke i mitt strøk (i Bergen) er det særlig aktivitet. Hjelper jo selvsagt ikke på at vi bor i en blokk der de fleste er barnløse, men de gangene jeg har vært ute den 31.10 har jeg ikke sett mange. Har ikke hørt noe snakk om Halloween fra datteren vår heller.
Vi har gresskar med lys klare, skal kle på tre ekstremt forventningsfulle barn i 18-tida den 31. med pappa på slep, mens jeg deler ut godis til de som ringer på hos oss.
Jeg mente mangt før, men det var utrolig lett for meg å endre mening om en ting, når jeg så hva det betød for ungene. Halloween er nok på en god tredjeplass her, etter bursdag og jul.
(og ringer noen på etter at ungene har kommet inn, synes de det er ekstra spennende, for da får de jo selv være med å dele ut. Men alle skal jo på skolen, så spesielt sent har det aldri vært.)
Samme her. De jeg har hørt klage mest over Halloween i RL, er folk uten barn (evt. uten barn i den aktuelle aldersgruppen). Min barnløse bror er en av dem, men han er på en måte en gretten gammel gubbe i en ung kropp når det gjelder sånt. :knegg:
Eldste gleder seg ihjel og snakker nesten ikke om annet. Her går alle barna rundt på dørene, det er kjempestas.
Altså det høres jo ut som en vanlig gudstjeneste. :knegg: festen vi skal på er den 31. Lagt opp som et klart alternativ til den vanlige Halloween-feiringa.
Vitsen er å lage et alternativ for dem som ikke liker det skumle, eller det kommersielle eller tigginga som enkelte mener h-feiringa er fullt av. Etter min mening er det ikke noe å være så veldig skeptisk til.
Jeg liker forresten litt opphausing av hverdagen, så vurderte å lage en litt 'skummel' middag den dagen, og dekke bordet litt i den retningen. Ungene elsker tradisjoner og det lille ekstra, så da kan vi skape noe spesielt for oss da. :)
Er HalloVenn-greiene noe kirken har lagd, eller? Jeg mener jeg leste noe om det i fjor, at det var delvis fordi en mente det var hedensk med Halloween eller noe sånt? Eller husker jeg feil?
Vel, da bør de kanskje være skeptisk til jul også. Jul har jo navnet etter jol, gammel hedensk høytid, og de fleste bruker unødvendig mye penger på jule-pynt/mat/klær/ pakker, og i tillegg er det tigging på dørene, julebukker.
Jeg har innsett at Halloween er kommet for å bli, og har ikke noe i mot feiringa. Det er jo bare en dag i året. Siden vi har flyttet til et område med mange skolebarn, ser jeg for meg at det blir mer renn på døra nå enn i blokka vi bodde i før. Ungen min er bare 3,5 år, så hun kommer ikke til å gå. Men hun har fått med seg litt av greia. Kanskje hun tør å dele ut litt godteri til de som kommer tidlig på kvelden.
HalloVenn synes jeg høres litt døllt ut. Er kanskje noe foreldrene vil mer enn barna?
HalloVenn? :hehehe: Enten er du med, eller så er du ikke med. Man kan være med uten å gå rundt å ringe på dører. Men har du selskap hjemme så er det en Halloweenfest. Kall en spade for en spade!
Fjortiser her er ferdig med dette og har vært det noen år. Men de har fått lov til å hå tidligere og vi stiller med massevis av godteri. Har hatt Halloweenfest her en gang og ungene avsluttet da med å gå runden.
Massevis av unger som går her og det funker utmerket med å markere at man ikke er med ved å slukke utelyset. Jeg synes forresten det hadde vært mer naturlig om det hadde vært motsatt, men det er en annen sak.
Ikke hos oss heller. Men det bor bare noen få barneskolebarn her i nabolaget. Resten er 5 og yngre eller ungdommer, som er for gamle til å gå rundt.
Jeg kjøpte inn godteri i fjor til å ha i tilfellet det kom noen, men ingen dukker opp. Godteriet ble glemt og funnet igjen i vår en gang. Det har ikke vært ytret noe ønske om å gå rundt eller å ha fest her så vi har ingen planer for dagen.
Våre barn er ennå litt for små til å være så veldig deltakende, men jeg kjøper inn og pøser på til de som måtte komme på døra. Jeg er nyfrelst halloweeniker, og liker å kle meg ut. :D
Kvasi alternativer er jeg ikke begeistret for, Mazungen er fornærmet for skolen har lagt arrangement til kveldstid på skolen så det blir avkortet feiring her.
En trenger ikke være utkledd som monster. Mazungen stiller som sjakkdronning, noe hun har valgt selv.
Og, vær så snill; finn på et annet navn enn Hallovenn! Det er virkelig ikke bra med schmarteparte navn som er så gøye på håret at smilet stivner. Enten originalen eller noe helt annet. Hva er for eksempel galt med Høstfest?
Vi feirer Halloween og ikke Hallovenn. En morsom feiring med mange muligheter for å være kreativ, som tiåringen gleder seg til i flere måneder. 31. går han en runde sammen med vennene sine, og de er lært opp til at det ikke er noen knep om de ikke får godteri. Det pleier ikke bli noe spesielt sen legging (tilpasses alder), og godteri på en hverdag en gang i året ser jeg ikke på som et problem overhodet. Vi har også Halloweenfest sammen med venner (både barn og voksne) i tilliggende helg, der vi har det veldig gøy med forberedelser, utkledning og matlaging. Det er absolutt en vennegreie og ikke en egogreie, og det trenger ikke være så voldsomt kommersielt heller, det er hva man gjør det til.
Fikk også litt tante Sofie-vibber av hovedinnlegget.
Barna deltar, det er en stor greie her vi bor, for en bort i gata har sikkert Bergens største halloween "utstilling". Det er ikke lov med rampestreker (av stygg art mot de som evt ikke gir noe eller ikke er hjemme), det blir hengt opp oppfordring med dette i nabolaget og har aldri vært noe problem så lenge vi har bodd her. Vi sier knask eller knep, men noen knep tror jeg ikke de har klar. Jeg synes personlig nyttårsbukk er mye koseligere, men sånn ellers er det jo gøy å kle seg ut å mingle litt i nabolaget. Godteriet spiser de litt av og sparer resten til helgen om ikke halloween er på en fredag eller lørdag og vi begrenser antall hus så det ikke blir så mye av det.
Jeg har "alltid" trodd at det bare var jeg som syntes at Hallovenn var et helt på trynet arrangement.
Tidligere var jeg negativ til Halloween, skjønte ikke vitsen og var forkjemper for å holde på julebukktradisjonen i stedet. Nå har jeg snudd, jeg skjønner ikke vitsen med å være gretten og holde ungene utenfor denne tradisjonen. (Jeg velger å kalle det tradisjon, for det har det nok blitt her i landet.) Femåringen har blitt opplært av kusinene sine som er noen år eldre, og gleder seg kjempe til å kle seg ut om en uke. Hun og nabojenta skal være noe rååååsa. Dersom de vil gå på dører skal de få gå i gata her.
For ordens skyld, jeg er fortsatt større julebukk-fan eller halloween-fan. Men det ene trenger ikke gå på bekostning av det andre.
Det kunne aldri falle meg inn i måneskinn å feire Hallovenn. :hehehe: Jeg blir flau bare jeg hører om det liksom snille og oppbyggelige alternativet til stygge og egoistiske Halloween. At det går an å finne på noe så tullete.
Jeg er ikke spesielt opptatt av Halloween heller, men det er gøy for unga og alt det der så jeg sminker storesøster og kjøper godteri som deles ut og sånn. Jeg blir overhodet ikke provosert av at denne tradisjonen ser ut til å være kommet for å bli.
Ja, til fest og morro i hverdagen.
Halloween er morsomt og ungene pleier å gå. Sikkert ikke fjortisen i år, men guttungen gleder seg veldig. At de får mengder med snop og er oppe lenger enn vanlig kunne ikke bry meg mindre akkurat den dagen.
Så nei, jeg synes Hallovenn høres teit ut. Enten Halloween eller ikke noe.
Og det som er ennå teitere er å gå en annen dag enn 31.10.
Vi har feiret Halloween i USA og det er helt fantastisk. I utgangspunktet var jeg også skeptisk, men jeg synes det er en morsom og hyggelig tradisjon. Nå på høsten, spesielt slutten av oktober og november, er det jo litt mørkt og trist og ikke minst lenge til jul. Da er det morsomt at det skjer noe slikt. Jeg skjønner ikke hva du mener med at det er en egogreie og aner ikke hva Hallovenn er.
Det har gått opp for meg siste året, etter å ha fått nummer fire, at folk virkelig legger barna sine før klokka åtte. Ja, ikke det at han blir lagt før klokka åtte, men noen var overrasket over at han la seg åtte og opplyste meg.
Jeg synes slaget om Halloween ble tapt for en åtte-ti år siden. Mine barn er jo faktisk vokst opp med Halloween og synes det er den naturligste ting av verden, selv om jeg i utgangspunktet synes det var tullete å innføre andre lands tradisjoner sånn over natten.
Nå har jeg gitt opp å gruffe over tulletradisjoner og har helhjertet kastet meg inn i kostymeplanlegging og godisinnkjøp. :) Jeg har sant og si kostyme selv også. :sparke:
HalloVenn er virkelig ikke et alternativ. Jeg sier som flere andre at hvis man ikke vil være med på arrangementet er det helt OK, men å lage sitt eget alternativ er tullete.
HalloVenn? Jeg trodde det bare var en parodi paa kleine vaffelkristne helikopterforeldre som jeg saa paa BarneTV for noen aar siden?
Klart barn liker litt skummelt, aa bare vaere i den tamme, kontrollerte virkeligheten hvor vi kosemoser oss dere er like utviklende som sukkerspinn i matpakka. Det er bra naar barn liker aa utfordre det skumle, det er en del av oppveksten aa hanskes med frykt, temme den, finne ut at de virkelige monstrene ikke ser ut som monstre.
Jeg er helt for aa dreie Halloween mer mot opplevelser, spoekelseshus, nattevandringer, skumle fortellinger for barna i nabolaget osv og mindre mot selve godteriene og de masseproduserte plastdingsene (sa han og lette etter nebbtanga for aa montere en lysende krystall i Storesoesters knortekjepp). I Santa Cruz var de skikkelig gode paa det. Og aa erstatte det med et tamt snilt og "oppbyggelig" HalloVenn? Nope. Nada. Ikke. Puteflaut og klamt.
Der kom Ulvefar meg i forkjøpet. Jeg tenkte nemlig også på den urteite barnetv greia som avløste Barnas Supershow for en del år siden. Rebekka eller noe slikt. Edit. Programmet het Jubalong. Rebekka var den idiotiske dukken. Eller som NRK skrev "alles favoritt".
Men Hallovenn har jo egen nettside hallovenn.no/about.php selv om jeg ikke blir mye klokere på det.
Jeg skjønner ikke noe av den Hallovenn-siden. De vil at folk skal være venner og smile og være greie mot hverandre, det er vel i og for seg et pågående prosjekt året rundt både på skolen og hjemme? Jeg kan heller ikke finne ut hvem dette egentlig er. Jeg trodde det var en menighet som arrangerte det her en gang vi fikk lapp om det.
Ellers så ser jeg de har en knapp for nettbutikk, som ennå ikke er operativ. Antagelig ikke helt ukommersielt da.
Det vi skal på søndag er i aller høyest grad en ganske vanlig guidstjeneste. Bortsett fra at det altså er utdeling av fireårsbok.
Jeg vet ikke noe om at det skjer noe der neste onsdag.
Uansett, nei "HalloVenn" virker slik det er skreveti flere innlegg før meg nå, ganske dumt. Finn gjerne på en høstfest, vennefest whatever, men ikke den dagen med det navnet. Det ble bare... for kleint.
Men jeg er fortsatt usikker på hvordan vi evet makrerer Halloween i år. Mannen er antakelig bortreist, jeg har to små unger (og en hund som bjeffer når det ringer på døra) og Knerten snakker om Halloween som noe GØY (Han husker nemlig festen på lekeplassen i fjor, da vi bodde i et borettslag som markerte det) men han vil kle seg ut som noe snilt, altså...
Jeg vurderer å la ham kle seg ut og dele ut til de som kommer på døra. Dog er jeg usikker på om det kommer noen. Må vel snakke med noe naboer eller noe sånn og høre hva som er vanlig.
:knegg: unnskyld, men det ble litt for banalt. Det er vel kanskje noe med budskapet bak det hele som også må med i betraktningen her. Og jeg ER skeptisk til noen av sidene ved jula.
At salget er tapt er helt greit. Jeg har ingenting spesielt imot Halloween, men jeg har heller ikke sansen. Jeg registrerer at Nille flommer over sv masker og sukker resignert.
Når det er sagt, vet jeg ikke om hallo venn er kirkegreier. Det er som sagt ikke det vi kaller det som skjer i menighetshuset her. Og jeg tenker at et alternativ for de som ikke har sansen - hva er det som er så irriterende med det da? Min jente er redd for alt mulige skumle greier, og da er det bedre å ta henne med på noe som er lystbetont for henne enn å sitte her og vente på barn som skal komme på døra og som hun kanskje blir skremt av.
Går det ikke an å godta at man velger det som man tenker er best og gøyest for barna sine?
Det har vært arrangert av pinsemenigheten Salem her hvor jeg bor iallefall. Jeg tror det er i samarbeid med indremisjon (eller Normisjon som det vel heter nå). Ungene har fått lapp på skolen hvert år. I år vet jeg ikke hvem som arrangerer det.
Jeg har hatt potensialet i meg til å si "hvorfor har vi ikke god, gammeldags julebukk" - men jeg tar alt tilbake. det er mørkt og kjipt ute - så hvorfor ikke ha litt action? Min erfaring (som bor i et nabolag svært likt ditt) er at spesielt den eldre garde liker at unger kommer og ringer på. De har godis klart og er så hyggelige og imøtekommende når gutta ringer på.
Jeg synes det er fuzz og jeg er ikke helt på halleluja når det kommer til halloween, men det er stas! - det har ikke nødt til å bli mer utav det tenn vi gjør det til, tenker jeg:)
Og enten så feirer man halloween - eller så lar man være. Alternative feiringer anser jeg som tøysete.
HalloVenn her. Men det er blitt veldig stort her vi bor. Alle jeg vet om skal dit, så det blir ikke mange hus igjen i gata vår å tigge godteri fra for de som skal gå Halloween-runde.
Her går de Halloween, og jeg synes faktisk det er koselig.
Jeg og en annen mamma går sammen med våre gutter, og det er mange som er ute, der det ikke er lys på ute går vi ikke, og om noen ikke gir noe så blir det ikke noen rampestrek.
Gutta synes det er gøy, og jeg synes egentlig det er ganske uskyldig.
Man trenger heller ikke ta helt av, selv om jeg gjør det til tider, og det virker som handelstanden har nedgang i halloweenhandel i forhold til for 3 år siden, ihvertfall her, folk er flinke på gjenbruk.
I år skal gutta ferie bursdag noen dager etter Halloween og da blir det: kostymer, gresskarlykter, blodig popcorn, hjernepynt, skjelettpynt, øyecakepops, edderkopper og krekslig godis :p
Hos oss har flere foreldre på ulike klassetrinn ytret ønske om alternativer til denne godtetiggingen. Så nå er det flere og flere som i stedet drar i gang en Halloweenfest for hele klassetrinnet. Da får de lek, moro og godterier nok.
Jeg har tenkt til å fikse finfin Halloween for gutta i år. :jupp: Det har gått heden (haha!) tidligere, men ikke denne gangen, nei!
HalloVenn synes jeg virker som et småkleint opplegg, enkelt og greit.
Og siden Tally ikke er her kan jeg si dette: Det går helt fint an å gjøre noe ut av Halloween uten masse shopping og plastræl og tilbedelse av kommersguden.
Jeg er nok både grinebiter og Tante Sofie, for jeg ser absolutt poenget med å omtale Halloween som en "usympatisk egogreie" som i hovedinnlegget. Det er noe med det å tigge seg til en belønning for å ikke gjøre jævelskap som jeg finner aldeles usmakelig (og jada, jeg vet at de fleste foreldre prøver å lære de håpefulle til å ikke gjøre knep, men det er likefullt tankegangen bak, og det skjer jo pøbelstreker rundt om like forbasket).
Og det med at det bare er å slukke lyset, vel, det funker ikke her, for å si det sånn. Hvert bidige år kommer det unger på døra, om ikke i hopetall, så mange nok til at det irriterer meg (ser ikke bort i fra at jeg er lett å irritere :knegg:) og i fjor fikk vi dørlåsen fylt med tannkrem. Veldig festlig.
Når det er sagt, så skjønner jeg jo at ungene synes det er festlig å kle seg ut og springe rundt med kompisene (og jeg innrømmer at tanken på å lage skummel mat tiltaler meg :flau:), så når Småen på to og det kommende Knøttet blir litt større skal man ikke se bort fra at jeg sitter og skjærer gresskar til krampa tar meg. MEN, og det er egentlig hele poenget mitt, jeg synes absolutt man burde greie å begrense "feiringen" til likesinnede, f.eks. ved å alliere seg med venner og bekjente om at man går til hverandre, men lar sakesløse naboer og grinebitere med lyset slukket være i fred.
Selv en nyfrelst halloweeniker som meg har vært der og vel så det. Innerst inne mener jeg kanskje fremdeles at hele den vestlige verden går i hundene gjennom sin "usympatiske egogreie", men jeg har svelget så mange kameler etter at jeg har blitt mor at jeg har glemt hva jeg egentlig mente om både den og et par andre saker. :sparke:
HalloVenn høres ut som et skikkelig barnslig trassig opplegg for å sabotere halloween. Hallo Vin, derimot. Det kan godt kombineres med Halloween.
Men for all del, hver sin smak. Jeg har aldri opplevd Halloween som noe ego-kommerst opplegg. På min første halloween-fest, som 18-åring, lagde jeg selvsagt mitt eget "ulv-i-fåreklær-kostyme". :kry: Vi har også alltid laget kostymene til barna selv, det første året lagde hun det sågar selv, ved å klippe ut ører av filt og feste på ei lue, mens jeg malte ansiktet hennes.
(Tror ikke ungene her vet at noen gjør ugang om de ikke får noe. Vi har bare snakket om at ikke alle har den tradisjonen, og man man sier da bare 'hadet' og går fint videre).
Nænænæi, ikke tante sofie'iser meg, jeg er jo egentlig et forvokst barn! Jeg har hatt det veldig gøy m barna på Halloween før, men har motstridende følelser og meninger I bånn, til hele handelstand-konseptet. Men Hallovenn er også veldig gøy, og et fint alternativ.
Jeg har forståelse for at ikke alle liker Halloween (eller, egentlig ikke :hyper:), men jeg skjønner ikke helt handelstand-argumentet, for Hallo Venn er da vitterlig også ganske så kommersielt blitt. Flere leketøysbutikker tar inn spesielle kostymer til Hallo Venn nå, og det blir nok bare mer og mer av det (dessverre, jeg synes det er urteit).
Ja, det er jo dette jeg er enig i.
Og at HalloVenn er lagt til samme kveld som Halloween, er jo nettopp fordi det skal være et alternativ til den kvelden. Så ikke det skal stå "fromme" barn og åpne opp døra for alle som ringer på, og må forklare seg fordi de ikke deltar.
Det er så mange som blir provosert av alternativer til alt det vanlige, mainstreame. :vetikke: Hvorfor ikke prøve å se på det på en annen måte, enn at det bare er utreit, puteflaut, banalt eller at det er noe som skaper et skille mellom "snillinger og slemminger".
Ellers er jeg litt enig med deg Ulvefar, at ungene liker det litt skumle og ikke må skånes fra alt det! Og spøkelseskveld eller en Halloween-fest kan være et alternativ til å gå rundt og mase om godteri. Men syns at mange av de skumleste maskene ikke hører hjemme i lekebutikker eller for barn. "Adults" står det på de gyseligste zombiemaskene - hvorfor selges det da i lekebutikken? Hos 7-åringene er det nesten konkurranse om hvem som har den mest fryktinngytende maska - jeg hater det, etter alle skrekkfilmene jeg har fordøyd i tenårene....
Det er vel snarere det at de alternative går høyt ut og sier de er imot Halloween og derfor ordner et alternativt opplegg som skaper et skille.
Her feirer vi Halloween og koser oss hele gjengen. (Både jeg og mannen har noen år i utlendighet som barn, så vi et vant til det fra barndommen av.)
Hva andre gjør bryr meg fint lite, og barnet er instruert i å ikke ringe på dersom uteluset er av.
Jeg sa ikke at jeg ikke godtar det, jeg bare lurte på hvem som egentlig står bak og hva motivene er. For oss er det uaktuelt å delta på fester på menighetshuset eller i pinsemenigheten, men hva andre gjør bryr jeg meg ikke om. Jeg er ikke overvettes begeistret for Halloween jeg heller, men jeg har innsett at det har kommet for å bli, så jeg kjøper nå inn snop og kommer helt sikkert til å kjøpe gresskar og sånne greier når ungene blir større. En kan liksom ikke stange mot en "ny" tradisjon i 20 år bare fordi det ikke var sånn da vi var barn, og selv om jeg synes det er mye koseligere med jule-/nyttårsbukk. Men altså, HalloVenn eller Halloween bryr meg mindre. Hallo Vin høres veldig fint ut, bare ikke i år. :knegg:/:mumle:
Jeg deler dine tanker, men de må vel få følge strømmen i år igjen er jeg redd. Min protest består i at jeg ikke bruker et eneste øre på oransje lys, gresskar og alt annet dilldall folk prøver å prakke på meg nå for tiden. Må jo kjøpe inn noe godteri til naboungene når de ringer på, men lenger strekker jeg meg søren ikke. :knirketiknirk: