Jeg er ikke så inderlig god venn med hverken nål, tråd eller symaskin, men tror jeg skal klare å ikke sloss for mye. Kanskje.
Fra før av har jeg Nordlandsbunaden, som jeg er veldig glad i.
Men ettersom jeg er sørlending til min hals ønsker jeg meg også Aust-Agderbunaden.
Denne kan lages med mange forskjellige farger på både opplut og skjørtekant, og jeg skal ha både sort og hvitt forkle, samt sort silkeskaut.
Tror jeg.
Jeg har god tid til å planlegge, for neste kurs med ledig plass er ikke før høsten 2014.
Noen andre som har sydd bunad selv, og som ikke hadde all verdens syerfaring fra før av?
Spennende! Jeg har lyst til å sy bunad til Tuppa, men har foreløpig kun sydd guttebunader (Rogalandsbunaden) og det har gått greit uten kurs. Må kanskje få ut fingern og sjekke opp i når neste kurs starter her om det er så lang ventetid (og det er det vel).
Jeg broderer bunad, aldri gjort det før, men jeg hadde brodert litt tidligere, men ikke på ullstoff, mer lin og aida. Slet litt i begynnelsen, men nå går det finfint. Jeg er vanvittig treg da, liker å ha god tid, men det begynner å haste, skal på monteringskurs til våren 2014 og månedene flyr. (Den MÅ være ferdig august 2014)
Jeg har just gått kurs i Vesr-Agder ...men litt mer venn med nål og tråd fra før av. Dog, me kjekkere og lettere enn jeg hadde trodd - altså; mye srbeid, men det går veldig greit med veiledning og det fremstår ikke så komplisert som man gjerne ser for seg før man hopper i det! ;-)
Husflidslagene rundt om arrangerer også kurs. Husflidsbutikkene og Husflidslagene er ikke samme ting. Ta en titt på Norges Husflidslag sine nettsider og finn ett lag nær deg. Mange har mange kurs ila. året.