Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Kveldsro i nabolag?

#1

Føniks sa for siden:

Når kan man forvente at naboen roer ned støy? Vi bor i et typisk småhusstrøk i Oslo, i huset ved siden av bor det en familie som kun er i Norge på sommeren. De lar de små barna på 4, 5 og 6 år være ute til 23.30-24.00 hver kveld. Det er ganske så plagsomt da vi ikke kan ha soveromsvinduet åpent på grunn av unge hvin.

Jeg har ikke problemer med ungestøy til vanlig, men synes det er slitsomt å skulle sovne til hyl, skrik og hvin kl 23:00. Hvilke muligheter har vi? Vi skal så klart prøve å snakke med foreldrene å spørre pent om de kan dempe ungene rundt 23:00. Men hvilke regler finnes rundt dette med nattero i boligstrøk?


#2

Inagh sa for siden:

I borettslaget vårt er det en generell regel på kveldsro etter kl 23.


#3

Føniks sa for siden:

Men finnes den en generell lov elns siden vi ikke bor i noe sameie, borettslag eller lignende.


#4

Señora sa for siden:

Jeg husker ikke hvilken lov som sier det, men det skal være ro mellom kl 23-06. Mulig det er grannelova eller noe sånn.


#5

Veronal sa for siden:

Naboloven (granneloven) sier i §2 masse :blabla: uten at den kommer inn på klokkeslett (”ingen må ha, gjera, eller setja iverk noko som urimeleg eller uturvande (unødvendig) er til skade eller ulempe på granneeigedom”). Støy kommer inn under ulempe.


#6

Señora sa for siden:

Mine foreldre fikk beskjed om at ein kunne forventa ro kl 2000 en lørdagskveld, da brukte de den paragrafen Veronal viser til her (politiet)

Jeg orker ikke komme inn på hvorfor de koblet inn politiet :long story:


#7

Veronal sa for siden:

Kveldsro kan reguleres i lokale politivedtekter. Hvis du søker på politivedtekter og kommunenavn så kan det være du finner deres lokale politivedtekter.


#8

Føniks sa for siden:

Takk, jeg ser Oslo har egen vedtekter ang. støy. Nå er kl 23:40 og naboungene står og hoier. Fatter ikke at de foreldrene ikke skjønner at det ikke er greit. Kjenner jeg blir dritsur.


#9

MissS sa for siden:

Som jeg kjenner meg igjen! :mumle: Helt umulig å sove med vinduet oppe, og selvsagt helt drepen å sove med det igjen i denne varmen. Jeg hadde tatt det opp med foreldrene. Og jeg hadde sikkert sagt i fra til ungene også. Det er jo uholdbart!


#10

Obelix sa for siden:

Går det ikke an å ta opp dette med foreldrene da?
Synes forøvrig ikke så små unger har noe ute å gjøre så sent uten at det er noe helt spesielt. Men det er en helt annen diskusjon.


#11

Observatøren sa for siden:

Oslo kommune har en støyforskrift som du finner her:
www.lovdata.no/cgi-wift/ldles?doc=/lf/lf/lf-19741009-0002.html

Den gjelder i utgangspunktet arbeider, men henvises ofte til i konflikter.

"§ 2. Forskriftene omfatter alle former for støy f.eks. fra:

  1. Bygge- og anleggsvirksomhet, industri og annen ervervsvirksomhet, service-virksomhet, reparasjonsarbeide, veivedlikehold, gatefeiing og rengjøring, snøbrøyting, avfallstransport, gressklipping.
    ...
  2. Kilder i og ved boliger og andre bygninger, samt bruk av radio/forsterkeranlegg og andre støyende innretninger utendørs."

Jeg går ut fra at beboere må være kilder i og ved boliger. :knegg:

Det er egentlig bare bygge- og anleggsvirksomhet som har klare grenser:
Dag 06.00-18.00 70 decibel i gjennomsnitt
Kveld 18.00-22.00 65 decibel i gjennomsnitt
Natt22.00-06.00 55 decibel i gjennomsnitt


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.