Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Er det fritt fram for bittesmå hunder å hoppe på folk

#1

Inagh sa for siden:

Ja, for det skinner jo ikke gjennom hva jeg egentlig mener om den saken. :lyve:

Jeg var på et kjøpesenter i dag, og inne i dette kjøpesenteret ligger en interiørforretning, og av alle butikker jeg kunne vært i, var det denne jeg hadde et ærend i i dag.

Inne i butikken var det en selger av et spesifikt produkt som denne butikken tydeligvis har tenkt begynne tilby. Selger hadde med seg sin lille Chihuahua - en hund på størrelse med en tremåneders kattunge sånn ca. Denne voven gikk fritt rundt i forretningen og var svært så ivrig etter å hilse og få kos.

Det gjorde ikke meg noe, jeg var litt sjuskete i tøyet fra før, og jeg er veldig glad i hunder (dog helst litt større enn type katt med talefeil. :sparke: ) Det eneste som bekymra meg var at jeg risikerte å tråkke på dyret der den insistere på å bevege seg mellom beina mine inne i butikken.

Nuvel - en ny kunde kommer inn, og vovoven iler bort til denne damen for å hilse. Bikkja spretter så opp og planter begge forlabbene så solid som en pitteliten veskehund klarer plassere labbene, midt på skjørtet til kunden. Eier av hunden gjorde ikke mine til å hverken hale inn eller irettesette dyret, ei heller beklage overfor dama. Tvert om lo eier litt og kom med en frase ala "han er så glad i folk!"

Og da begynte jeg å tenke, med minnet frisk framme om en annen hund, type stor med masse pels, som en regnvåt dag, i pur lykke over å få gå løs og skite midt i skogholtet hvor skoleungene leiker i friminuttene, løp bort til ei intetanende dame og plassert to gjørmete digre labber på jobbklærne hennes. Jeg så det hele fra der jeg satt i bilen min, og dama var ikke blid, hverken på hund eller eier. Det virket som om eier hadde skamvett til å være flau.

Men denne eieren, av Chihuahuaen, var ikke flau over at hunden hoppet på ei fremmed dame, det var bare artig, liksom.

Dog var dette innendørs, bikkja har, etter utseendet å dømme, knapt nok hatt labber på bakken noensinne, men lell da - er det virkelig greit å la sånne småbikkjer hoppe som de sjøl vil?

Er det bare jeg som er sær (what else is new) når jeg syntes dette var ikke helt ok overfor en kunde?


#2

Esme sa for siden:

Jeg hadde blitt irritert fordi det hadde betydd at jeg måtte kle av meg i yttergangen og putte klærne i vaskemaskin med en gang. Dessuten er sånne små hunder omtrent like søte som rotter og jeg tviler på at så mange rotteeiere antar at alle elsker å få dem på seg.


#3

Fibi sa for siden:

Katt med talefeil! :latter:

Men nei, det er ikke greit. Små hunder er også hunder, og skal oppdras som det.


#4

Rabbit sa for siden:

Jeg lo også av katt med talefeil! :grineler: Men nei, små hunder bør faktisk oppdras på samme måte som store. Jeg hadde blitt grisesur om noen lot hunden sin hoppe på meg på den måten, selv om jeg liker hunder.


#5

Sneglo sa for siden:

Nei absolutt ikke greit. :niks:

Jeg har "små" hunder. Ikke små som i rotte hunder, men små hunder.

Og ja, de har absolutt en stygg uvane på å hoppe oppetter folk for å hilse. MEN de får grei beskjed om å pelle seg ned igjen, uavhengig om personen syns det er greit eller ikke. Rett og slett fordi JEG syns ikke hunder skal hoppe oppetter uavhengig av str.


#6

Bluen sa for siden:

Ikke greit! (Og alle sånne klør er jo drepen for strømpebukser. :mumle: Hilsen kjoledama - som også er litt redd hunder)


#7

Sneglo sa for siden:

Kan bare spørre Rabbit.

Jeg har verdens skjønneste hunder. :nemlig: Så de får selvfølgelig gjøre hva pokker de vil. :D :knegg: Er dessverre sånn mange tenker. :himle:

Ja men har verdens skjønneste altså. :knegg:


#8

Nessie sa for siden:

Jeg tenker at dyr inne på en butikk (som ikke er en dyrebutikk da) er en uting. Folk er jo allergiske, og selv om de ikke er det, så er det ikke sånn at ALLE synes små hunder er hypersupersøte heller. :niks:

Da måtte evt hunden vært bak kassa i et bur eller noe, og ikke ute blant folk.


#9

Einhyrningur sa for siden:

Jeg hadde sikkert trampet på hunden og ledd litt hjertelig tilbake.

Nei, det er ikke greit. Uansett størrelse på hunden bør den oppdras.


#10

Candy Darling sa for siden:

Så klart ikke. Sønnen min er allergisk, og jeg er generelt lite interessert i å ha hundehår på meg. En chihuahua i en butikk anser jeg ikke som en relasjon med såpass potensiale at jeg synes det er verdt bryet, gitt.


#11

dharma sa for siden:

Nei, nei, nei, ikke greit.
Jeg har lite til overs for hundeeiere som tror at alle vil hilse på hunden deres. :mad:


#12

Rabbit sa for siden:

Ja, du har jo verdens skjønneste hunder! :hjerter: Men de har da oppdragelse, og det er En Fin Ting. :nemlig:


#13

Drømmedama sa for siden:

Jeg liker egentlig ikke hunder, jeg er redd for hunder og jeg hadde sikkert snudd i døra. Det hender faktisk jeg juger på meg allergi for å slippe å måtte forholde meg til fremmede menneskers hunder.


#14

annemede sa for siden:

Langt i fra greit.


#15

Teofelia sa for siden:

Jeg er akkurat like allergisk mot små hunder som mot store. Punktum.


#16

Nessie sa for siden:

Selv om de er så søøøte så søte? :uskyldig:

Det er jo noe i det, at det virker som om bare hundene er små, så er det meste lov. For mange. :rolleyes:


#17

Teofelia sa for siden:

Jepp. Allergisk mot både søte og mindre søte hunder, merkelig nok. Det hjelper ikke at de er snille heller. :skuffet:


#18

Libra sa for siden:

Ikke greit med noen av delene. Ikke greit å hoppe, ikke greit å gå løs, ikke greit å ha den med inn på butikk.

Katt med talefeil :rofl:


#19

Maverick sa for siden:

Hvordan klarer de å hoppe opp i utgangspunktet? Har du de ikke i lenke?


#20

Marla Singer sa for siden:

:knegg:


#21

Frøydis sa for siden:

Min Jrt hopper på folk når vi får besøk, men jeg har henne ikke løs ellers.


#22

løve70 sa for siden:

Det er selvsagt ikke greit :nemlig:


#23

Sneglo sa for siden:

De er ikke i bånd inne feks. :p


#24

Malama sa for siden:

Nei, det er ikke greit

Og det er ikke greit å ha små hunder inne på kjøpesenter heller, like lite som store, hund er hund, det er ikke LOV å ha hunder inne på alle kjøpesenter jeg har ferdes på her i landet i alle fall, og det gjelder jo også de som er størrelse katt med talefeil.

Katter er da heller ikke lov å ta med inn. Det handler, bl.a om allergi.

Så nei, små hunder har ikke fritt frem for å hoppe, og de har INGEN TING inne på en butikk å gjøre. Selv ikke dyrebutikker pleier ha hunder og katter i butikken.


#25

Maverick sa for siden:

Her var det i utgangspunktet ikke snakk om hjemme hos en selv. :)


#26

Matilda sa for siden:

Absolutt ikke greit. Absolutt ikke greit å ta med hund inn i butikk, heller. (Om noen insisterer på å ha med egen hund i egen butikk, der det ikke selges mat, så får de merke tydelig og holde hunden unna kundene. Da slipper de jo en del salg, da...)

Jeg jobba i matbutikk i studietida, og blei flere ganger møtt med sure miner da jeg viste bort folk med småhunder på armen. Jeg mistenker at det ikke er de lureste folka som har sånne veskehunder...


#27

Niobe sa for siden:

Mange hundeeiere er av den formening at akkurat deres hund er så uimotståelig og sjarmerende at alle ville like å bli hoppet på av den. Og andelen øker omvendt proporsjonalt med størrelsen på hunden.


#28

Malama sa for siden:

Jeg vet i alle fall at vår ikke er så sjarmerende at alle ville like det med vår, men hun er jo relativt (mellom)stor.

Strengt tatt synes andre, hundemennesker i alle fall, at hun er skjønnere enn jeg objektivt synes...

Men jeg er ingen typisk hundeeier da, jeg er jo ikke noe hundemenneske og liker ikke hunder. Jeg bare har en i hus. som jeg har blitt glad i, men på ingen måte planlegger å erstatte


#29

Milfrid sa for siden:

Ikke ok. Og jeg jobber med å plukke det av min (som er hakket større enn en katt med talefeil, men fremdeles i kategorien ubrukelig til annet enn kos). De aller fleste er sånn "åååååh, det gjør ingenting! :hjerter:", men det gjør jo egentlig det. Og for en som er redd hunder spiller det heller ingen trille om dem er stor eller liten, har en start kar som er redd hunder fortalt. :nemlig:

Men mange med små hunder har liten respekt for sånn er mitt inntrykk. De er jo bare søøøøøøte. :gal:


#30

Snippa sa for siden:

Nei, ikke greit. Men det er ikke bare hundeeiere som synes det er ok, altså.
Jeg hadde en liten hund engang. Den var veloppdragen. Men det var ikke så lett å dressere den i starten, fordi en så utrolig stor andel av folk vi møtte prøvde å få bikkja til å hoppe på dem eller slikke dem i ansiktet. Noe jeg synes er :urk: Så den stakkars bikkja ble jo helt forvirra. Den visste at jeg ikke tillot hopping, men hadde da folk som prøvde febrilsk å få den til å gjøre det. Hunden var søt den, men han måtte lære seg å holde seg på bakken når han møtte folk.


#31

Milfrid sa for siden:

Åh, en til som meg! :lykkelig: Jeg har også en hund, men er egentlig kattemenneske. Jeg er glad i bikkja mi, men skal aldri noen sinne ha hund igjen når eldstemann flytter ut og tar den med seg. (Nei, det var ikke jeg som kjøpte den. Men det var jeg som endte opp med den. :sukk: ).


#32

Malama sa for siden:

Jeg er ikke kattemenneske heller jeg da, jeg liker ikke dyr egentlig. Og slett ikke inne. Katter enda mindre enn hunder, og katt er dessuten eldste allergisk mot, så det blir det aldri, heldigvis.

Hunden bare kom vår vei, liksom.


#33

Milfrid sa for siden:

:knegg: Jeg er skikkelig allergisk mot katter, så katt kan jeg ikke ha. Men jeg liker personligheten til katter mye bedre enn hunder. Hunder er så fordømt needy.


#34

star sa for siden:

Jeg hadde bedt eieren om å få hunden i bånd eller gå ut med den med en gang jeg så den gikk løs.
Der vi bodde før så gav jeg naboen klar beskjed om at jeg kom til å sparke hundene hans veggimellom hvis de nærmet seg gutta mine igjen. Det var også sånne små hunder, men disse var mannevonde og prøvde å ta minsten og beit x'en.

Jeg har ikke sansen for hunder som ikke er i bånd.


#35

Magica sa for siden:

Jeg hadde blitt møkksur. Liker ikke sånne knøttsmå uoppdragne bikkjer.


#36

tjolahopp sa for siden:

Jeg synes ikke det er greit å la hunden hoppe på andre mennesker, selv om den er aldri så liten. Hun er sikkert så vant til at "alle" synes den er såååå søøøøt, og "alle" vil hilse, at hun ikke er oppmerksom på at folk kan være allergiske, redde eller rett og slett ikke særlig begeistret for hunder. Og om man skulle være den ene som sa at man ikke satte pris på det, ville hun sikkert synes at det var en skikkelig sur dust som ikke er verdt å bry seg om. :humre:

Jeg har møtt en del som ikke helt forstår hva allergi er for noe. "Ja, men den er så liten og søt, og veldig allergivennlig." :jupp:


#37

Katta sa for siden:

Så lenge eier går god for at den er søt og snill og en allergivennlig rase har den vel lov til hva som helst.


#38

gullet sa for siden:

Hunder i butikker og kjøpesenter er en uting, og hunder som hopper er absolutt ikke OK!
Uansett størrelse og grad av søthet.

Jeg ser mange av disse veskehundene bla på Meny, og sier i fra på en ordentlig måte at det bare er førerhunder som har lov til å være med i butikker, og svaret jeg får. Er at den er jo så liten, eller at den ikke kan sitte i bilen mens eieren er i butikken. Da må hunden være hjemme!


#39

Fløyel sa for siden:

Nei! Her betyr faktisk størrelsen ingen verdens ting.


#40

Sir Limpalot sa for siden:

Hunder skal holdes i bånd, ferdig arbeid.
Noen er allergiske, andre er livredde for hunder i alle størrelser, at eieren synes det er tåpelig å være redd for den bjeffende rotta hans er fryktelig lite relevant.
Vi har rotter, de er kjempesøte men jeg innbiller meg ikke at det er greit å ha dem løpende løst rundt i stua uten å sjekke hva eventuelle besøkende måtte mene om det av den grunn.


#41

Sir Limpalot sa for siden:

Når det gjelder katter er jeg fryktelig glad for at fruen i huset er allergisk mot dem, så slipper vi den diskusjonen. ;)


#42

Retz sa for siden:

Ikke greit verken med små eller store hunder. Hadde jeg opplevd at hunden til innehaveren av en butikk hoppet på meg med eiers godkjenning, hadde jeg snudd tvert. Jeg har selv en middels stor unghund, og innrømmer gjerne at det kan være vanskelig å få bort denne hoppinga på en så energisk hund. Hun hopper som regel ikke på folk, men i enkelte situasjoner kan det likevel skje. Men det er aldri greit.

Hun er ofte med på jobb i et delvis åpent kontorlandskap, og jeg har slitt en del med å få folk til å skjønne at de skal ignorere henne. Hunden får bare være på kontoret mitt, men må forholde seg til åpen skyvedør, selv når jeg går til lunsj. Det har faktisk vært uproblematisk å lære henne dette, så med veldresserte kolleger og noenlunde trent hund, går jobbsituasjonen greit. Men hoppelysten kommer når folk snakker til henne med høy og entusiastisk babystemme. Det er som å skru på en bryter. Hun må imidlertid lære seg å holde seg rolig i slike settinger også, men det krever mer tid og tålmodighet enn trening i roligere miljø. Satser på at vi kommer dit. :jupp:


#43

Husfruen sa for siden:

Så klart er det ikke greit. Hunder har ikke noe i butikker å gjøre (med mindre det er en førerhund, da).

Her har vi også en interiørbutikk der eier har hund. Så denne hunden er der hver dag. Liten puddelsak. Heldigvis ligger den i ro. Bare noen få ganger har jeg sett at den beveger seg rundt.

Jeg er ikke overbegeistret for hunder, uansett størrelse. De som løper rundt beina og hopper og skal lukte, de kan jeg virkelig styre meg for. Ikke vil jeg ha hundehår på klærne heller. Eller klør i strømpebuksa.


#44

Maverick sa for siden:

Jeg stusser veldig på et skilt på døren til apoteket i Storgata. "Små hunder må bæres, store hunder må vente utenfor." På et apotek!

Vel, alt er relativt, og jeg er svært fristet til å løfte med meg min førti kilos boxer inn dit. "Men han er jo den lille valpen min!"


#45

Dixie Diner sa for siden:

Eh ... Jeg er helt enig med majoriteten her, det er uakseptabelt og selv om jeg nok hadde kost med hunden så hadde jeg samtidig blitt overrasket over at ingen sa noe, at hunden hadde fritt spillerom der inne. Det er ikke ok!
Samtidig ser jeg at i diskusjoner som dette, er det ofte sånn at hunden får skylda for uoppdragen eier. "Ekle små rotter", "tramp på hunden" osv. Både når det gjelder dyr og barn synes jeg det er foreldrene man skal se skjevt på og "ta", dyret er stort sett uskyldig.


#46

gnuri sa for siden:

Maverick, veldig enig, altså. Jeg kan forøvrig godt skjønne at folk ikke vil binde hunden sin utenfor apoteket i storgata. Jeg hadde definitivt båret min med meg inn. (Men jeg tar han ikke med til sentrum)

Er ellers selvsagt enig i at det ikke er greiere at små hunder hopper enn at store gjør det.
Imidlertid klarer jeg ikke å få vennet min av det når vi får besøk. Han blir tatt hver eneste gang, men det hjelper ikke.. :sukk:


#47

rine sa for siden:

Jeg synes ikke man skal la dyret sitt "overfalle" andre uansett om det er snakk om stor eller liten hund, okse eller hamster. Noen er redd for dyr, noen er allergiske- det greieste er å holde dyret på avstand til man vet om den andre personen er interessert i kontakt eller ikke. Og så må jeg bare få si at jeg ikke liker små hunder. Store, hårete hunder er mye penere. :nemlig:


#48

Enhjørning sa for siden:

Det ser dessverre ut som om det er sånn for mange - at så lenge dyra er bittesmå og søte, så er det ikke så farlig med oppdragelsen. Derfor finnes det også utrolig mange ufordragelige shetlandsponnier rundt om. :mumle:
Alle mine tre har vært bittesmå og søte (litt større enn katt med talefeil, kanskje med unntak av den minste :knegg: ), men folkeskikk skal de da ha likevel. Det synes jeg faktisk er en selvfølge. Og jeg kan ikke begripe hva en hund har å gjøre i en butikk i utgangspunktet.


#49

Teofelia sa for siden:

Men det er nå dyret som er problemet da, enten det er dyrets skyld eller ikke. Og hvis eieren ikke vil kalle dyret tilbake, så er det jo faktisk dyret man må fjerne og ikke eieren. Om det er aldri så urettferdig. (Jeg syns ikke tramping på er greit altså, og det tror jeg ikke Miley ville gjort heller, egentlig.)


#50

Madicken sa for siden:

Enig i alt, minus det med hundeskrekk.

Og spesielt dette med strømpebukser. Jeg burde tenkt meg om mer enn to ganger før jeg anskaffet meg kattunge og unger med borrelåsklær. :skuffet:



#52

Muad'Dib sa for siden:

Ikke greit i det hele tatt. Dessuten trodde jeg at det ikke var lov med dyr i kjøpesenter ?


#53

Lykken sa for siden:

Nei, ikke greit. Vi har en mellomstor hund og den er, kanskje heldigvis, noe skeptisk til fremmede folk, så det er ikke et tema at hun hopper på folk. Det er merkelig at man som hundeeier ikke skjønner at andre folk ikke synes de er like sjarmerende som oss eiere. Men jeg foretrekker forsåvidt at det er en liten hund som hopper på meg og ikke en stor en, hvis det først skal skje.


#54

Nynne sa for siden:

Nei ikke greit at hunder hopper på folk. Har hund selv og holder den alltid slik at den ikke får hoppet på folk! Tenker på de med allergi og at ikke alle liker hunder! ;)


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.