Jeg har rød duk og tror jeg skal klippe små grankvister og legge på midten av bordet. Vi skal være på gård og der er det bare et sett med tallerkener og de er litt gammeldagse med noen blomster på.
Her bestemmer Mini (siden hun spurte pent og hadde veldig sterke meninger om julebordet). Så det blir rød duk, røde tallerkener, røde lys, røde juleservietter. Og hvite tallerkener. Jeg hadde sannsynligvis gått for grått og sølv, muligens med innslag av blått, til hvite tallerkener.
Jeg har rød duk, bestemors finservice i hvitt, gull og fifty shades of brown og så legger jeg bare på noen vilt juleglorete servietter som ungene har valgt. Og lys. Og sølvbestikket, dersom jeg mobiliserer viljestyrke nok til å pusse det.
Kvitt på kvitt syns eg er fint. Men gjerne ein løper midt på bordet i kontrastfarge, gull, eller sølv eller rødt viss du liker det. Høge lysestakar og kanskje små stjerner spredt utover.
Jeg har knall julerød duk og et ganske kitchy juleservice med kristtorn på som rett og slett bare hører med. Det blir store servietter i hvitt og gull som passer fint til, men julenisseglassene ødelegger en hver form for koordinering i grunnen så det er ganske bortkastet. :humre: Sølvbestikket er pent da. Det er det.
Jeg gjør ikke sånn voldsomt mye ut av det, bruker det vi har, men syns det pleier å bli fint og hyggelig. Jeg har en gammel hvit duk med litt enkelt hvitt broderi, kremfarget Edme servise og Skagenbestikk med brune skaft. I år tenkte jeg å ha røde servietter kombinert med hvite med et lite rødt hjerte på. Og så har vi mange lys og kanskje noen juletrekuler som ser ut som sølvkongler med rødrutete sløyfer liggende litt her og der.
Hvitt på hvitt er nydelig.
Jeg har hvit duk, hvitt servise, krystall, sølvbestikk og hvite servietter med grønn, sølv og dus grå/brun. (Motivet er granbar, med kongle og sølvstjerner) På bordet står det sølvisj telysestaker og så pynter jeg med små granbarkvister, kongler og sølvstjerner. (Servietter, kongler og stjerner er kjøpt på nille.)
Jeg har hvit duk, hvitt servise med grå dekor på kanten og sølvstripe ytterst. Høye sølvlysestaker med høye hvite lys og servietter med grått motiv. Noen ganger har jeg to sølvfargede bånd på langs midt på bordet og med små "diamanter" strødd utover, men det passer best til nyttårsaften så jeg har flere små engler som pynt.
Vi har nisseserviset til Porsgrunn, mønstrete hardangerbestikk, veldig fine hjemmeheklede seviettholdere i naturhvitt med treknapper. Bruker linduk(det er egentlig en gardin) eller rød duk. Bruker vi linduken har jeg røde hjemmeheklede hjertebrikker til å ha under tallerknene. Pleier å ha røde kubbelys, telys i sandkakeformer og kongler på bordet.
Av glass har vi litt ulike glass i gammeldags stil. Pleier å kjøpe på bruktbutikker.
Jeg skal ikke dekke til jul, men om jeg skulle ville det blitt med hvit linduk, hvite tallerkner, sølvbestikket hardanger, evt. skaugum, små sølvlysestaker med røde lys, og granbar og noen glassfluesopper fra Søstrene Grene som er akkurat passe kitschy og glitrete. Serviettene hadde sikkert vært røde med hvite polkadotter.
Her blir det mørk rød duk, mørk grå løper(med lett shimmer i, ikke matt altså) i midten, sølv dekketallerker med hvite og svarte tallerker(80prosent hvite) og så lysestaker og tilbehør i rødt, hvitt og sølv/grått. Bestikket blir det vanlige hverdagsbestikket i ett eller annet stålfritt fra hardanger, har visst ikke penbestikk.
Forresten så pleier jeg visst å bruke tøyservietter på julaften. Hvite linservietter med hullkant, og serviettringer i stålfarge. De røde serviettenr får komme en annen dag.
Det blir som vanlig: rød juleduk, hvitt service, noen juleservietter (varierer fra år til år) og i midten et svart fat med hvite og røde kubbelys i ulike høyder og med forskjellig pynt rundt.
Her har vi faste "regler" på hvordan vi dekker til jul, når det er hjemme hos oss. Mannen er en svoren Disneyfan, han leser Donald på senga hver kveld. Ikke overraskende ville han ha Disneyjuleservise når tanke på servise kom opp for mange år siden. Så her dekkes det opp med en linfarget juleduk med litt broderier, Disneyjuletallerkner mm, "penbestikket" og glass fra Holmegaard. Serviettene må være ganske dempet med alt som skjer rundt ellers på bordet. Gutta våre digger serviset, og vi har selvfølgelig sett på filmene det er bilde av tidligere på dagen.
I et annet liv hadde jeg nok gått for enklt hvitt service, kanskje med litt gull eller sølv på, rød duk, og ellers ganske enkelt. Men nå er det visst mannen som bestemmer over serviser hver i familien, så da er det ikke slik.
Vi skal reise bort, men hvis jeg skulle dekket bord ville jeg hatt hvitt penservise, sølvbestikk og krystallglass. Ingen duk, vi har et sort bord med sort plexiglass som jeg liker å ha som det er. Juleservietter og diverse pynt på bordet - små telysholdere i forskjellige farger, stjerner strødd utover og kanskje noen kule smånisser.
Siden vi har et fint servise som er kremfarget med gullkant, så blir det kremfarget duk, gullservietter, gull stearinlys og noen fine gullstjerner som bordpynt.
Jeg dekker med fem gamle broderte overlaken på kryss og tvers og med hardangersønløpere på tvers over bordet oppå der igjen. Diger prismekandelaber, brune og svarte dekketallerkener, hvitt servise, riedel-glass og damaskseervietter. Jeg strør det jeg måtte ha til overs av julepynt utover bordet. I fjor var det lange perlekjeder i hvitt og sølv, hva det blir i år gjenstår å se. :moreismore:
Pøbelsaras julebord er det mest fantastiske. :hjerter:
Gleder meg til å se alle julebordbildene.
Jeg tror ikke vi skal spise hjemme julaften (familie som ikke evner å bestemmes seg for opplegget :gaah: ), men om 1. juledagsbordet får være med her så blir det
Hvit duk
Hvitt servise med gullkant
Sølvbestikk (eller stål om jeg ikke orker den pussingen)
Odyssèglass
Pynt i sølv, gull og grønt. Og kanskje kongler, perler og diamanter.
Ja, også dekketallerkner i glass med gullkant, og dessert i dessertglass med stett. Og kaffe i koppene med Verner Pantonmønster i sølv.Jeg esker å blande gull og sølv, jeg synes det er så lekkert.
Nextlife sa:
Pøbelsaras julebord er det mest fantastiske. :hjerter:
Gleder meg til å se alle julebordbildene.
Jeg tror ikke vi skal spise hjemme julaften (familie som ikke evner å bestemmes seg for opplegget :gaah: ), men om 1. juledagsbordet får være med her så blir det
Hvit duk
Hvitt servise med gullkant
Sølvbestikk (eller stål om jeg ikke orker den pussingen)
Odyssèglass
Pynt i sølv, gull og grønt. Og kanskje kongler, perler og diamanter.
Og hva er egentlig riktig? Skal duker strykes slik at brettefolden ikke vises? Eller skal den vises? (Jeg mistenker at min sloppy familie bare later som at stripen på midten er ment å skulle vises.)
Dukene mine, fra Sandvika Spinneri, som er 3,5 m lange leverer jeg inn til vask og rull og bruker dem med brettene fra renseriet. Kortere duker stryker jeg rett før de legges på bordet. De er da uten brett.
Jeg er nostalgisk i jula og bruker arvede ting til julebordet:
Hvit duk fra farmor (ustrøket, selvfølgelig, selv om farmor antagelig snur seg i graven!), hvitt servise med en tynn gullstripe med svarte detaljer ytterst fra mormor. Løper av røde, heklede hjerter fra svigerfarmor. Små telysholdere fra min mor og fars forgangne ekteskap i klart glass. Vase (bryllupsgave til meg og mannen) med røde tullipaner midt på bordet og granbarkvister med små tacky pyntesopper på.
Jeg synes hvit duk er aller finest (men mistenker at vi pleier å ha rød). Hvitt servise. Levende lys i hvitt eller rødt. Te-lysestaker med julemotiv, og alt vi kan få plass til av juleblomster på bordet og likevel få plass til mat. :knegg: Asalea, julerose, amaryllis. Gjerne i sølv-metall-fargede potteskjulere. Evt gull, hvis man heller liker det.
Jeg er ikke så opptatt av at alt skal være hvitt og matche. Jeg synes det er koselig med arveting.
Jeg fikk denne linduken av mamma da jeg flyttet ut og den er fra farmoren min som broderte den på 50-tallet.
Jeg har hatt den på bordet hvert år siden vi begynte å feire jul hos oss, i 2001 så synes den har klart seg bra.
Den ligger på bordet fra lille julaften til over nyttår så derfor har jeg sånne runde underlag under hver kuvert sånn at jeg slipper å vaske duken, som jeg tidligere gjorde. Det er et sabla pes å stryke den også.
De to damaskdukene mine som leveres på renseriet koster 250 kroner, for begge, å få vasket og rullet. Da forsvinner flekker av ymse slag og jeg slipper å stryke. Det er SÅ verdt pengene.
..jeg måtte inn i bloggen min og se etter bilder fra tidligere år. Rød juleduk, ja. :nemlig: Og englespill! Som sagt ville jeg nok helst hatt hvit duk, men lesser gjerne på med englespill, blomster og kanskje en og annen nisse også.
Lille julaften har jeg hvit duk, røde dekketalerkner, hvitt service, sølv og krystall. Store sølvstjerner og sølvlysestaker. Tror jeg har røde lys også.
Julaften er det hvitt på hvitt, men da er det røde julekuler litt strødd utover bordet. Iom at det meste er i hvitt og sølv er det en stor oppsats med store røde roser og grønt på bordet.
Jeg har også arvet en slik brodert duk som GinaK om enn med ett litt annet mønster men sikkert fra samme "serie". Desverre er den for kort til spisestuebordet så jeg får ikke brukt den, men jeg har den på kjøkkenbordet og det er juleminner fra jeg var liten. Når mamma la den duken på spisestuebordet lille julaften, DA var det jul!
Rød duk, hvite tallerkener, glass, røde glass til akevitt for de som vil ha det - små lyslykter med snøkrystaller, evt noe snøkrystaller til pynt. - servietter etter hva jeg vil ha.
Ett år hadde vi dekketallerkener i gull - det ble og fint, egentlig.
Jeg kikket litt på et interiørprogram i går kveld. Der tipset de om å ta den nyvaskede duken 10 minutter i tørketrommelen for så å strekke den halvvåte duken godt over bordet. Det skulle gi en krøllfri og pen duk. Funket som bare det på damaskduken min. :riktig:
Det ble hvit duk med rød juleløper på etter mine besteforeldre som er døde. Veldig koselig med arveting synes jeg. I tillegg hadde vi sølvlysestaker og mange små Hadeland glassnisser, rød og blå.
Det er sånn jeg alltid har gjort det. Jeg legger håndklær på bordet, og legger den strøkne duken på bordet, og tar jeg den siste strykefinishen mens duken er på, og så drar jeg bort håndklærne. Da blir det fint! Og så hevder min mor og søster at brettekanten på midten skal være der. Jeg tror ikke på det. Jeg tror de sier det fordi da slipper de det strykestyret jeg holder på med. :nemlig:
Bordet vårt ble dekket med hvite tallerkner, rød duk, en julerose, 6 stk englespill, en juletre-te-lysestake (sånn med stjerner i så det lyser ut gjennom), et par te-lysestaker i fattigmannssølv, ett hjemmepynta kubbelys, et SFO-pyntet syltetøyglass, og: tamtarratamm: påskeservietter. :knegg: Servietter hadde vi visst helt glemt. Men i anledning at det går mot lysere tider og vår, var det jo bare på sin plass med lekre servietter med gåsunger på (altså sånne på trærne). Passet på sitt underlige vist visuelt sammen med julerosen, om ikke annet.
Det er sånn jeg alltid har gjort det. Jeg legger håndklær på bordet, og legger den strøkne duken på bordet, og tar jeg den siste strykefinishen mens duken er på, og så drar jeg bort håndklærne. Da blir det fint! Og så hevder min mor og søster at brettekanten på midten skal være der. Jeg tror ikke på det. Jeg tror de sier det fordi da slipper de det strykestyret jeg holder på med. :nemlig:
Jeg la på duk med sirlige bretterfra renseriet. Det ser egentlig veldig ordentlig ut.
Utdrag fra vårt bord. Det eneste vi pyntet med utenom dekketøyet var det lille treet som synes på bildet og noen små flasker (thnx Pøbelsara) med kvister med bittesmå kongler i.
Åh, så heldig du er. Det er noe jeg virkelig ønsker meg, meg mine evner når det gjelder håndarbeid er særdeles mangelfulle, og ingen har kommet på å gi meg noe slikt. Skal settes på ønskelisten til neste år. :)
Jeg har damaskseervietter med riktig bokstav på mitt etternavn til åtte. Helt nydelige, kjøpt på loppis. Hvis du vil, kan jeg holde utkikk ved neste korsvei. Er ikke sikkert det er rette initialer, men vi får mye vakkert inn.
Ja, gjør det. Er jo ikke å nøye med initialer, man heter jo både det ene og det andre rundt forbi, og andre i famiilien har andre bokstaver som funker :knegg:
Skimter du forresten symaskinoljeflasken gjennom glasset på bildet der? :hjerter:
Damask kan være laget av ull, bomull, lin eller silke, faktisk. Det er visst vevingen og mønsteret som er damask, og mønsteret gjør at tekstilen kan brukes på begge sider.
Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.