Vi konverterer til kunstig juletre i år, på grunn av allergi. Og da kom jeg plutselig på at stjernen vi har ikke kan brukes lenger, den er av typen som festes på et lys.
Jeg har ikke vært på stjernemarkedet på noen år og aner ikke hva som er fint. Vet at Georg Jensen har noen, men jeg har aldri vært noen fan av han. Vis meg gjerne hvis dere har sett noen fine.
Jeg har en fra Jette Frölich som jeg er veldig glad i. Den er noen år, så jeg sliter med å finne bilde av den. Den er tredimensjonal, på en måte, med spisser ut i tre retninger.
Ikea har også en slik stjerne.
Vi har en skikkelig glorete stjerne som har lys og egen kontakt. Den er stjerneformet med perler og lys. Jeg som ikke går for less is more liker den godt.
Den er lik denne, men dette er for å henge i vinduet.
Min stjerne er lik, og jeg drar enden av en sånn tynn lenke med lyspunkter opp og fester i stjerna, så skinner det vakkert i den blanke stjernen. Jeg pleier å ha en slik lenke surret rundt inne i treet for ekstra vakkert lys.
Og denne tråden var påminninga om at eg i fjor bestemte at vi måtte ha ny stjerne! Får ein tak i noko i Åsane i Bergen skal tru? Den der Georg Jensen-stjerna var jammen fin...
Da er vi to! :dulte:
Jeg skjønner heller ikke hvorfor den ikke kan brukes.
Vi har byttet lys de siste årene. Fra sånne vanlige store med klyper, til mange bittesmå ledlys. Da bare stapper jeg endel oppi der hvor lyset i stjerna har stått før, så blir det lys i den likevel. :enkel:
Jeg synes den fra Georg Jensen er nydelig, og kunne godt tenkt meg den. Men ville aldri i verden betalt så mye for en stjene til treet. :gnien:
Den vi har er en sånn gammel som er beregnet til å settes oppå et juletrelys. På det nye treet er det mange små led-lys og vi skal ikke bruke de gamle lysene.
Men det går for det. Du bare tar en god slump med lyslenke og stapper oppi der lyset skulle stått. Og setter det ned over toppen av treet.
Så har du lys i den gamle stjerna di. Da bruker du ikke den saken der du klyper fast lyset. Bare selve stjerna.
Aha, da skjønner jeg. Vi bruker faktisk en kombinasjon av sånne utendørslys (små led-lys) og tradisjonelle lys, som vi da setter stjernen på. Tror ikke jeg er mentalt klar for en stjerne uten lys, når jeg tenker på det. sjempemoden, tydeligvis.
Den fra Rosendal kunne fungert. Jeg vet ikke helt hvorfor, men i motsetning til mange andre liker jeg bare ikke formen på Georg Jensen-tingene. :sorry:
Jeg husket jo helt feil, vi har ikke den stjerna til å sette på et lys lenger. :sparke: Vi har en i metall, som dessverre ikke funker på det nye treet. Den er for tung, og tretoppen for myk. Så her trengs det en lett stjerne. Spørs om vi får klare oss uten stjerne denne julen, meget umotivert for butikktrasking lille julaften.
Vi har avstivet toppen på¨vårt plasttre med et par blomsterpinner, grønne sånne på en halv cm tykkelse... da holder den oppe både lys og stjerne i toppen.
Vi har kunstig tre uten integrerte lys, og bruker både store og små lys på, passer bare på å sette en gul i toppen (vi har nemlig det mange anser som way over the top, fargede lyspærer. De store har grønn, gul og rød, de små har i tillegg rosa og blå)
Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.