Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Akustisk eller el-piano?

#1

Éowyn sa for siden:

Jeg eier et piano. Det står dessverre hos foreldrene mine på Østlandet, og det vil koste meg masse penger å få et flyttebyrå til komme med det hit.

Jeg vurderer nå å selge pianet og i stedet kjøpe et brukt et her. Og nå er jeg i tvil om jeg skal kjøpe akkustisk eller el-piano.

Akkustisk piano tar plass, og det stedet jeg hadde tenkt det skulle stå er nå utelukket pga en nylig innsatt dør på sideveggen. (Har ikke funnet et annet egnet sted ennå, da ledige flater er yttervegger.) El-piano er flyttbart og jeg kan plugger i headset (?) og jeg regner med det bygge mindre i både dybde og bredde? Men det er liksom ikke et "ordentlig" piano. :sparke:

Jeg har aldri spilt på et el-piano før. Hvordan er klang og kvalitet vs akkustisk piano? Hva slags prisklasse bør man legge seg på for å få noe ordentlig noe?

(Egentlig vil jeg har mitt piano, så hvis noen har en glup idé om hvordan jeg skal få det fraktet til Bergen uten å måtte ut med haugevis har penger i frakt, tar jeg gjerne i mot!)


#2

Maverick sa for siden:

Man må ikke flytte piano med flyttebyrå, man kan flytte med henger/varebil. Det bør stemmes uansett etterpå.

Vi har både akustisk og et (sabla bra) el-piano. Jeg spiller nesten bare på det akustiske. (Men jeg liker jo godt at man kan bruke headset på el-pianoet, da.)


#3

Katta sa for siden:

Jeg har el-piano, synes det er kjekt. Jeg hadde kjøpt det. Men det er jo ikke gratis det heller, du vil ikke ha hva som helst.


#4

Éowyn sa for siden:

Tenkte flyttebyrå fordi det må fraktes over fjellet til Bergen. Blir ganske tungt på en henger i hvert fall.

Hvilken prisklasse bør man opp i i så fall?


#5

Serena sa for siden:

Jeg har el-piano og er veldig fornøyd, det har rukket å bli 14 år gammelt og er et Yamaha el-piano. Det er ikke et pent møbel, men bortsett fra det er det et godt piano, og headsetmuligheten er nødvendig for oss. Det er lett å frakte/flytte, men jeg har det på foldbart stativ og hadde nok valgt et fast stativ om jeg skulle velge nytt nå, mitt er ikke kjempestødig (tenker i forhold til barn som i verste fall kan velte det)



#7

Maverick sa for siden:

Hvis du leier en varebil en gang du allikevel skal til/fra foreldrene dine, får du med pianoet. Og så kan man låne/leie pianofraktehjul av de som driver med slikt. Aspheim, feks.


#8

IzziCreo sa for siden:

Vi valgte el-piano pga plass og mulighet til headset. Men fikk endel kriterier av pianolærer.
Fikk råd om Yamaha P105 som har en mer god, dynamisk klang, gode høytalere, autentiske tangenter og dessuten flere forskjellige piano lyder. Dette gjør at man ikke blir "lei" lyden over tid, og man kan glede av instrumentet i mange år. Mener det er ganske likt det de bruker på skolen, hvis jeg ikke husker feil. Samme merke ihvertfall, og vi ble anbefalt det fremfor andre merker vi så på. Kostet vel underkant av 6000,-.


#9

Hondacrv sa for siden:

Bli lei pianolyd? Det er då ikkje mulig?? :knegg: hadde eg kjent at eg hadde mulighet, ville eg hatt det akustiske. Det er noko med ånden og roen i eit slikt piano... Rett og slett. Visst det du eig er eit godt piano med fin lysår hadde eg prøvd å fått flytta det.

Eg har enormt lav terskel for lyd og bråk, men har faktisk aldri hysja på jenta, som aldri har lært seg ordentlig å spele, når ho spelar på pianoet vårt, eit gammalt, godt akustisk med god klang. Det er noko med ordentlige pianoer, men eg nok litt koservativ på det området, sidan eg elskar pianomusikk.


#10

Michelle sa for siden:

Jeg er i utgangspunktet helt enig med deg og skulle gjerne hatt vårt kjære gamle piano. Men av ymse grunner solgte vi det. Vår pianolærer på over 70 år var rystet. Når det er sagt så ble han nokså forundret over klangen på vårt nye. Det vi har nå er slett ikke verst hva klang angår. Jeg elsker når jeg hører jentene spille.


#11

IzziCreo sa for siden:

Det var faktisk ikke mine ord, men lærers :knegg:


#12

Hondacrv sa for siden:

Makan til lærar :knegg:


#13

Guava sa for siden:

Hvis jeg skulle bodd samme sted for resten av livet og ikke så mørkt på å måtte bestille pianostemmer jevnt så hadde jeg valgt akustisk.
Uansett kvalitet på El-piano får man ikke det samme ut av det som av et akustisk piano.

Vi har El-piano. :knegg:
Det funker.

Jeg har et akustisk også, men det står et annet sted i landet og blir ikke fraktet hit.


#14

Esme sa for siden:

Jeg har spilt piano siden jeg var 5 år og er veldig kresen først og fremst på anslaget når jeg spiller.

Jeg ditchet det akustiske pianoet jeg spilte på i barndommen og kjøpte heller et elektrisk et. Jeg er veldig godt fornøyd med anslaget og lyden er også god. Den er tilnærmet perfekt i headsettet, men man må ha volumet opp en del for at det skal være bra. Når det er sagt, så trenger man ikke ha volumet høyere enn hva et vanlig piano gir fra seg uansett.

Vi bor i enebolig og kan bråke så mye vi vil, men likevel, jeg har aldri likt å ha tilhørere når jeg spiller så jeg hadde i hvertfall vurdert å kjøpe et SilentPiano: akustisk piano man kan bruke hodetelefoner på.
Yamaha har noen som er veldig fine.


#15

Éowyn sa for siden:

Jeg har landet på at jeg skal kjøpe et el-piano i påvente av å en gang få pianoet mitt hit. Siden jeg har et piano fra før av ønsker jeg ikke å legge så altfor mye penger i et nytt et. Jeg trenger ikke noe med masse forskjellige lyder, opptak osv., bare pianolyd og at det skal føles ut som et vanlig piano (ikke lette tangenter).

Kikket såvidt i en pianobutikk i dag. Der har de Yamaha P115 med stativ og pedal for 7900 kr. Og har sett på nettet at Yamaha Aerius YDP-142 er i samme prisklasse.

To andre pianobutikker selger Kawai, bl.a CL 26B.


#16

Elise sa for siden:

Jeg kjøpte et fra Casio til jul, til bare 5000 kr ca. Foreløpig veldig fornøyd. Og utrolig gøy å ha piano igjen!! Jeg sitter nå ofte og klunker litt etter ungene har lagt seg og mens mannen ser fotball, og det er helt herlig å ikke forstyrre noen.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.