Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Mat i syden

#1

Joika sa for siden:

Jeg var akkurat 2 uker i Kroatia. Et herlig land! Tror det var det beste "sydenstedet" jeg har vært. Vennlige folk, nydelig vær osv. Var i Italia for et par år siden på en lignende tur, og en ting slår meg. Hvorfor er det så utrolig mye kjedelig mat på disse stedene? Kroatia tok virkelig kaka. Alle stedene vi spiste hadde omtrent det samme på menyen (vi spiste i 3 forskjellige byer). Det var 2-3 pastaretter (alltid bolognese, carbonara, gnocchi), italiensk pizza, diverse kjøtt og fiskeretter servert med kokt potet eller pommesfrites. Lite saus og salat var å regne som en ekstrarett, men som de faktisk ALDRI klarte levere på tross av at vi bestilte flere ganger....

Hvorfor er de så uinspirerte? Er det dette alle ønsker spise når de er på ferie? Kjøtt, pommesfrites kjøpt på pose, pizza og pasta? Hvorfor finnes det knapt noen som lager maten fra bunnen, finner på noe eget eller avviker fra "standarden". Har tenkt at man må kunne sko seg ganske greit som en litt innovativ resturanteier på "stripa" i Rovinj, hvor vi spiste flere ganger.

Er det slik i alle "sydenland"?


#2

Nelly Nickers sa for siden:

Jeg kjenner meg igjen i det du skriver, særlig for Kreta og Rhodos.
Kypros derimot hadde mye mer fristende og variert utvalg.
Mallorca ikke så verst.


#3

millact sa for siden:

Nokså likt i Tyrkia.


#4

Tjorven sa for siden:

Vi reiser til Chania på Kreta annenhvert år. I havna der serverer alle restaurantene den samme (og uinspirerte) maten, men vi er godt kjent og spiser et par minutters gange unna. Der får vi nydelig mat, så det kan hjelpe å gjøre litt research først.

Men trolig er dette mat som faller i smak hos de fleste ettersom tilbudet er så likt overalt.


#5

Che sa for siden:

Jeg kunne godt tenkt meg Chania-tips. Her er det mye det samme. Kjøpte moussaka en dag og den var ikke særlig godsamnenlignet med den jeg har smakt tidligere og lager selv. (Ikke kanel!) har vært mest på Mallorca. Der er det større variasjon og mere smak.


#6

Harriet Vane sa for siden:

Jeg kjenner meg ikke igjen. Jeg var i Kroatia i forfjor, og spiste deilig og variert mat. Der vi var fant vi mye god sjømat og italiensk inspirert mat. Ellers er en del av ferien min å lage mat, og i "syden" er utvalget godt.

I fjor var vi i Spania, bla i Barcelona og Valencia og åt masse deilig katalansk mat (bla kanin!), i tillegg til alt vi lagde selv. Vi bruker Trip Advisor, tips fra matgeeks og venner og holder oss stort sett unna de "Svenska köttbullar"-stedene. Allikevel hender det at vi går på sånne drittkjedelige plasser, når alle er lei, ungene er sultne og sure og det enkle er det beste.


#7

Nessie sa for siden:

Trip Advisor er et godt råd ja :nikker: Det har vi brukt en god del når vi er utenlands også :nikker: Vi skal til Kroatia i høstferien. Jeg var der i 2013 også, men da på hotell med all inclusive, så da ble det liksom det hele tiden. Noe som var kjekt nok med to små barn.

Vi skal leie hus da, og tenker nok lage litt mat selv også. Men vi vil nok prøve noen restauranter også, i Dubrovnik-området.



#9

Tallulah sa for siden:

Jeg er både enig og uenig. Jeg syns generelt middelhavsmat er ganske kjedelig, deter mye grill kjøtt uten noe særlig mer. Men om man går på litt andre steder enn dem på "stripa" så vil man også finne andre ting. Jeg spiste en fantastisk oksehalegryte i Spania i fjor sommer, men også mye grillet fisk på "stripa".


#10

Vianne Rocher sa for siden:

Så rart. Italia og Kroatia er de "sydenlandene" jeg har vært i der vi har fått best mat. Kanskje sammen med Portugal. Men man må legge litt i det da. Det funker faktisk ikke å gå ut langs turiststiene og tro at man skal finne gull. Vi pleier å høre i hotellresepsjonen eller kjøpe egne guider som er gode på mat også booker vi bord. Det er kanskje litt pæs, men på den måten har vi fått veldig lite "kylling og chips". I Kroatia fikk vi fantastisk fisk og det var der jeg spiste Desserten Jeg Aldri Glemmer. Herregud, den var fantastisk og jeg har aldri noen sinne fått noe lignende igjen :knegg:.

Hellas har jo et veldig kjipt kjøkken, sånn egentlig. Og min erfaring med å bestille f.eks. moussaka på restaurant i Hellas er at de varmer opp maten og at den ikke er god. Det som greit i Hellas er ting fra grillen (souvlaki(?) og lammekoteletter), gresk salat, tzatziki, fritert aubergine og grillet feta og gyros. Ellers synes jeg de har et litt smakløst og lite spennende kjøkken.


#11

Musemus sa for siden:

Bulgaria er landet vi har fått absolutt verst mat, det var tørt kjøtt og pommes frites all over.

I Roma i mai, spiste vi veldig god mat - gikk inn o en sidegate og fikk nydelig mat.

Er i Tyrkia nå og her er det HELT fantastisk mat. Vi går dit vi ser det er masse tyrkere og maten er bare SÅ god!


#12

Retz sa for siden:

Jeg spør betjeningen på butikker o.l. hvor de foretrekker å spise. God og rimelig mat er det jeg er ute etter. Funker veldig bra, folk bobler over av både anbefalinger og avbefalinger.


#13

Musemus sa for siden:

Har du vært på typisk turistplass da?
Vi er utenfor hovedturismen og det er så mye god mat her. Kylling og lam med masse salater, grilla grønnsaker, tyrkisk yoghurt og tzatsiki eller pide, tyrkisk pizza. Masse deilig mat!


#14

Fjols sa for siden:

Vi skal til Kroatia om 2 uker på vår første "Sydentur".
Dere som har vært der, hvordan er prisene på mat o.l.?


#15

Lavender sa for siden:

Vi reiser til Kroatia neste mandag, det er ti år siden sist. Vi husker god mat, ikke så store variasjoner og mye krydder, men godt.

I Italia spiser vi veldig godt, men kun pizza på turist stedene. God mat fås litt utenfor, sent på kvelden og der de lokale spiser. Vi kjøper tradisjonell mat for det området vi er i, spiser nesten ikke kjøtt, men mye pizza, pasta med skjell, fisk og grønnsaker.

Første feriedag spiser vi ofte pizza for så å gå i byen sent for å se hvor og hva de lokale spiser.


#16

Teflona sa for siden:

Spiser stort sett gryter med lammekjøtt på Kreta, mye godt. Grillet mat blir for tørt og kjedelig i lengden.


#17

Che sa for siden:

Jeg skal ikke bare klage altså. Jeg har spist fantastisk lam med honning innpakket i filodeig. Fantastisk godt.


#18

Joika sa for siden:

Bruker alltid Tripadvisor, men det var stort sett anbefalinger i et prisskikte vi ikke planla å begi oss ut på. Den ene resturanten som var aktuell var stengt når vi kom dit...

Har brukt Tripadvisor i Berlin og London før, og har spist masse god mat der. :)


#19

Joika sa for siden:

Det er billig. Kan jo ramse opp:

Pasta og pizzaretter: 45 kuna
Kjøttretter: 120 kuna
Fiskeretter: 100 kuna

Øl og brus koster det samme: 25 kuna.

1 krone er 0.80 kuna.


#20

Filifjonka sa for siden:

Kjenner meg heller ikke igjen. Både i Kroatia og på Kreta har vi spist veldig godt. Bruker ofte Tripadvisor, og det er jo ikke bare dyre gourmetrestauranter som er på topp der? I Kroatia hadde de jo generøse mengder med trøfler i mange retter også... :hjerter: som ikke var dyrt i det hele tatt.


#21

Joika sa for siden:

Men hvorfor skal man ikke få god mat som turist? Det er litt det jeg reagerer på. At man må "utenfor turistområdene" for å få litt god mat. Er jo ikke sånn i andre storbyer nordover i Europa.

Jeg endte med å lage en del mat selv. Rett og slett fordi jeg ble skikkelig matlei. Men ellers så er ferie for meg å faktisk slippe stå å lage masse mat hele tiden. Hadde heller ikke så bra matlagingsfasiliteter, så da blir det jo litt enkelt.


#22

Joika sa for siden:

Hvor i Kroatia var du? Lurer på om det er lokale forskjeller her? Vi var i Porec, Rovinj og Pula.



#24

Musemus sa for siden:

Det er sant, men det samme har man jo ofte i Norge. Fornøyelsesparkerer osv - det man stort sett får er hamburger, pommes frites pølser eller pizza. Men hvorfor? Aner ikke.


#25

Musemus sa for siden:

Vi lager også mye mat selv her i Tyrkia. Har egen leilighet og de har store marked her med grønnsaker og frukt og masse godt.
Men jeg skjønner at ikke alle ønsker å lage mat selv når man er på ferie... Her koster det mellom 30-40 kr for en stor hovedrett og ungenes mat koster ca 15 kr, så det er ikke veldig store utgiften for å gå ut og spise.
Men så lenge det er oppvaskmaskin her, så gidder vi å lage endel mat selv. :knegg:


#26

Tangerine sa for siden:

Jeg fant mange gode restauranter i Rethymnon. :)



#28

~TM~ sa for siden:

Jeg er veldig glad i gresk mat, men de har en litt annen måte å sette sammen et måltid på enn hva vi er vant til. Vi bestiller gjerne en variasjon av meze (småretter) og det er mye godt å velge mellom. Gresk mat er uendelig mye mer en souvlaki, tzatziki, mousaka og gyro. Fylte zuchiniblomster, briam (minner om ratatouille), fava (gul ertepuré), gemista (fylte grønnsaker f.eks tomater, paprika) dolmades, skordalia (potet- og hvitløkspurè) og taramosalata (rogn og potetsalat), m.m. Varmretter som kleftiko og stifado er knallgodt! Når vi spiser lunsj med greske venner kommer det ymse meze på bordet og så deler vi på det som er.

På Karpathos er det også vanlig med makarounes (hjemmelaget, soltørket pasta med olivenolje, stekt løk og parmesan/parmesanaktig ost. Den er omtalt her, men laget med vanlig pasta. godgreskmat.wordpress.com/2011/09/22/makarounes/


#29

Harriet Vane sa for siden:

Folk flest liker ikke god mat med smak. Det er min tese.

I Hellas spiste vi godt. Vi var på en liten øy uten voldsom utbygd turisme. Det var mye kje, lam, fisk og de deiligste små reker. Mye urter, en veldig spesiell mørk honning som smakte litt furu, nøtter, god sauemelksost. Men man må våge å bla forbi de rettene som er ment å tekkes oss.

Gresk mat er enkel, men råvarene er gode. Deilige sitroner, god olivenolje, gode tomater, det er jo et halvt måltid! Jeg liker de søte nøttefylte filokakene og synes det er mye god is å få.

Jeg har mye av de samme erfaringene som TM og likte å bestille mye smått og dele.


#30

~TM~ sa for siden:

Beklager det enorme bildet.


#31

zinatara sa for siden:

Jeg syns noe av problemet er at endel restauranter prøver å gjøre alle fornøyde ved å ha enorme menyer med middelmådig mat. Jeg syns det er bedre med små menyer der de lager det som er på menyen skikkelig bra.

Vi er på Kypros nå og var her i fjor også. Syns den lokale maten er god, kjekt å dele meze med andre. Jeg bruker tripadvisor, men noen steder går vi også fordi det er i gåavstand. Ser jo også på utvalget at det er mange briter som bor i området fordi de annonserer med full english breakfast, sunday roast og fish and chips.


#32

apan sa for siden:

Jeg har nettopp kommet hjem fra Kroatia og er til en viss grad enig med deg. Vi bodde i en miniby hvor vi ikke hørte en eneste annen person fra Norden, så jeg tror ikke det skal sies å være så turistifisert heller. Vi var på lokale tavernaer og også en tur til en litt større by i nærheten, mye kjøtt og fisk med tilbehør. Men jeg synes mye av fisken var god, dog ikke noen kjempeopplevelse. Vi brukte også TripAdvisor og fant blant annet et sted med fantastisk sjarm og utsikt, men ikke superimponerende mat. Men de hadde ikke pizza i det minste.


#33

millact sa for siden:

Ja, Alanya. Men når jeg tenker etter så fikk vi anbefalt en restaurant inne i gamlebyen og den hadde veldig god mat. Vi fant ellers et greit sted å stranden med god fisk, så der spiste vi lunsj daglig siden vi også leide strandstoler fra samme sted.


#34

Joika sa for siden:

Jeg har vært mye mer fornøyd med maten i Hellas enn i Italia og Kroatia. Da vi var i Italia så var vi ikke på de mest turistinfiserte stedene engang, men var mye kjedelig og uinspirert mat likevel. Jeg har tenkt at de kanskje ikke har råd til å ansette skikkelige kokker, at det kan ligge der?


#35

Tjorven sa for siden:

Jeg dro fra Italia i dag, og har fått nydelig mat der. Vi var nok litt ekstra heldige, for vi besøkte folk som var lokalkjent. De dagene vi var på egenhånd har vi brukt TripAdvisor, men har lært oss å lese anmeldelser. Det er et poeng å se hva folk skriver også, og ikke bare karakteren. Det er jo dessverre masse folk som liker kjedelig mat som gir tilbakemeldinger også.


#36

Filifjonka sa for siden:

Ja, det er et veldig stort poeng, Tjorven. :) Også når det gjelder hoteller. For eksempel er det ikke sikkert at jeg er like opptatt av sjampinjong og blodpudding til frokost som mange engelskmenn er. Og jeg bekymrer meg heller ikke over dårlig utvalg av arabiske TV-kanaler, som jeg så var grunnen til en veldig dårlig poengsum fra en tidligere gjest. :humre:


#37

Divine sa for siden:

Eller det flotte hotellet vi var på i Portugal for tre år siden som fikk slakt av en anmelder fordi badematta på badet var for liten. :ler:

Det har blitt en stående vits hos oss. "Quick, check the bath mat!" med det samme vi åpner døra til et hotellrom.

Jeg tenkte for øvrig å skrive en medfølende kommentar til vedkommende, og bemerke noe à la "and the bath tub just isn't wide enough for my husband and I to comfortably shower together when he is semi-erect", men jeg droppet ideen.



#39

Blondie sa for siden:

Jeg har begrenset 'syden'-erfaring, men synes hvertfall Bulgaria var skrekkelig ifht mat. Kanskje spesielt siden i har matallergier også og mye italiensk utgår.


#40

Elisabet sa for siden:

Jeg synes både Spania og Hellas er flotte på mat. Og har vært ganske mange steder i begge landene etterhvert. Men vi reiser gjerne litt utenom verste "mølja" og unngår resturanter med veldig store menyer, og går gjerne litt etter anbefalinger. Bruker mye lokale resturanter. Og en kan finne gode resturanter i "mølje" grytene også av noen turiststeder. Men jeg har lært at vi unngår dyre og dårlige havneresturanter hvor alle turistene er, og går heller inn i litt bakgater i gamlebyer og sånn isteden hvis vi er i byer. Utrolig mye god mat får vi oss på ferie i alle fall hver gang. Nå venter straks 2 uker til Kreta, og jeg gleder meg til masse god mat. :D


#41

Teofelia sa for siden:

En av grunnene til at maten er kjip på turiststedene, er at husleia vanligvis er høy på steder der turister ferdes. Det betyr at man må være veldig effektiv i tilberedingen, slik at man kan ha mange bordsettinger pr. kveld, for å kunne drive forsvarlig. Da blir det lite rom for gourmetmat. Dessuten vil "folk flest" gjerne ha mat som de kjenner fra før eller skjønner hva inneholder. Det er langt enklere å selge pizza og pasta bolognese enn kortreiste, lokale spesialiteter. Dette er jo ikke spesielt for "syden"; akkurat det samme gjelder jo i Norge også.

Ofte trenger man ikke gå mer enn noen få kvartaler unna turiststrøkene for å finne virkelig god mat.


#42

oslo78 sa for siden:

Jeg elsker hamburgere, biff, pizza og kinamat på ferie. Jeg må som regel smake en ny ting mange ganger før jeg liker den, og den utprøvingen vil jeg gjøre hjemme. På ferie vil jeg spise ting jeg vet at jeg liker. Jeg tror det er en del som meg selv om det ikke ser ut slik i denne tråden, og det er sikkert derfor det serveres mye av dette.

Hjemme lager jeg nesten all mat fra bunnen og prøver å utfordre smaksløkene jevnlig altså.


#43

Tjorven sa for siden:

Divine: du burde virkelig ha skrevet den kommentaren. :rofl:

Folk klager på mye rart. Det er ikke alt som er negativt for min del. Hvis noen mener at maten er for mye krydret, pleier jeg å ta det som et kvalitetstegn. Jeg liker godt krydret mat.


#44

Hondacrv sa for siden:

Eg har ei formening om at prisane har stige tåler siste tre åra, i alle fall i Dubrovnik. Drikke er billig, men me måtte ut med ein del pengar for å få gode middager.
Elles synest eg maten der er god, når ein beveger seg inn i smågater, eller går på restaurant der dei serverer fisk.


#45

Joika sa for siden:

For meg handler det ikke om å spise så mye ny mat, men med biff og pommesfrites, pasta og pizza er alt man spiser, så blir det innmari usunt. På en 14 dagers ferie så er det litt ugreit for min del når jeg ikke syntes det er sånn kjempegodt heller.


#46

Filifjonka sa for siden:

De fleste har jo smakt og liker litt mer (eller andre ting) enn hamburgere, pizza, biff og kinamat. Jeg liker å smake på nye ting på ferie, men om jeg ikke hadde gjort det så hadde jo repertoaret vært en god del større enn dette. Maten er en stor del av ferieopplevelsen for meg.

Og det er jo utrolig mye god og spennende mat en kan få servert i andre land, som ikke blir akkurat sånn om en lager den hjemme. Pluss at en mister opplevelsen av å sitte og spise den med utsikt over middelhavet, bare for å ta et eksempel. :)


#47

Toffskij sa for siden:

Som alle over sier: Gjør research! (Og det inkluderer, som Tjorven sier, å lære seg å lese anmeldelser, mange av Tripadvisor-anmelderne liker jo gørrkjedelig mat.) Jeg blir kjempesur av å spise kjedelig/uinspirert/kynisk mat, og det skal ikke så mye sondering til for å unngå det, altså. Jeg har akkurat vært en uke på Istria, og spiste mye god og noe helt fantastisk mat. Gikk bare i turistfella én gang (men da så ettertrykkelig at vi i det minste fikk en god latter). Kroatia har et veldig variert kjøkken, så der burde det definitivt være mulig. Hellas er en litt annen sak, synes jeg – der er maten i hvert fall på mindre steder så enkel at jeg pleier å være rimelig lei etter et par ukers tid (jeg er veldig glad i grillet kjøtt og fisk og tzatziki og gresk salat og yoghurt med honning, for all del, men ikke hver bidige dag).


#48

Toffskij sa for siden:

Se her, for eksempel: syltynne skiver av squash med litt bitter salat, ristede gresskarkjerner, en helt nydelig urtevinaigrette, revet sauemelksost og en klatt ferskost i midten. Femten kuna, takk, på et koselig lite vertshus i en bitteliten istrisk landsby. :hjerter:


#49

oslo78 sa for siden:

Vi spiser ikke så mye ute når vi er på ferie siden vi har kjøkken selv og jeg liker å lage mat. To uker med restaurantmat hver dag krever noe annet enn en gang i uka som vi er ute. Jeg liker mer enn det jeg skrev over for øvrig, det var bare ment som en oppramsing av det som ble nevnt som kjipt. Jeg er glad i fisk og kylling f.eks og risotto, indisk mat, enkle salater og reker. Har aldri problemer med å finne noe jeg liker verken i turistfeller eller bakgater. Jeg følte for å skrive her fordi tråden ble veldig ensidig preget av dem som er veldig lite kresne og liker alt mulig første gang de smaker. Det er ikke alle som fungerer sånn.


#50

Fjols sa for siden:

Samme inntrykk har jeg, til tross for at det er vår første tur dit.
Det blir nok en del turer til litt mer autentiske kroatiske restauranter.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.