Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Skikk og bruk i sydenland (tipsing)

#1

amo sa for siden:

For øyeblikket befinner vi oss på GranCanaria. Vi pleier vanligvis å være her siste uken i januar. Legger merke til at det meste stiger ganske mye år for år. Tror vi er for rause med tips, men vil nå først høre hva dere gjør. Eneste som er billig nå er alkohol. :knegg:
Vi var i aqualand forleden dag og betalte 78 euro i inngang for to voksne og et barn. Et måltid med kylling,pommefrites og brus kom på 48 euro for oss (5,80 euro for et beger med cola) Vi ga da 50 mn fikk følelsen av å være kjip......
Taxi er billig og drivstoffet dyrt. Der tipser vi alltid rikelig for jeg synes nå litt synd på taxisjåførene, ikke spør meg hvorfor, mn når vi kjører taxi i en evighet og bare betaler 2,80 euro lizzom.
Trenger en realitetsjekk, og lurer på hva dere andre sydenfarere gjør....og hvor mye pleier dere å legge igjen til rengjøringen? Vi samler småmynt hele oppholdet og pleier å legge det igjen,men er det et minimum der?


#2

Timar sa for siden:

Ikke lenge siden jeg var i samme situasjon. Jeg er enig i at prisene har steget, og stadig flere har jo innført service-avgift på regningen, men om prisøkninger og service tilfaller de som faktisk gjør jobben, det vet jeg ikke.

I taxi runder jeg oppover. Noen ganger blir det kanskje bare litt, slik at det blir 5 euro totalt, andre ganger "drar jeg på" og ber dem beholde vekslepengene hvis jeg betaler en tur på 7-8 euro med en 10 euroseddel. Men jeg graver ikke i lomma etter en ekstra euro for å gi litt mer, om du skjønner.

Restauranter - der har jeg 10 % innprentet i hodet, men i og med at prisene har blitt så høye, så utgjør det jo også stadig mer for den som får tipsen. Jeg praktiserer opprunding her og, til neste naturlige tall, men det er ikke alltid det blir 10 %. Og noen gir jo ikke muligheten til å tipse hvis man betaler med kort. Da blir det innimellom ingen tips, da jeg er sløv på å ha cash.

Rengjøringspersonalet, ja. Evig dårlig samvittighet. Jeg har lært at det er lurt å gi dem tips så tidlig i oppholdet som mulig, men sist jeg ferierte opplevde jeg at det var en annen enn den faste som var der akkurat den dagen jeg hadde lagt fram tips. Jeg vet ikke hva regelen er her. Jeg gir kanskje 2-5 euro et par ganger underveis, og legger igjen det som er igjen av cash når jeg drar. Men jeg føler meg ofte litt kjip, egentlig.


#3

amo sa for siden:

Takk for svar. Vi tenker ganske likt ser jeg. ;) Vi har fått tildelt egen rengjøringshjelp med navn og hilsen på rommet, så den er grei denne gangen.


#4

løve70 sa for siden:

I Spania er det ikke vanlig å gi noe særlig med tips, kun runde oppover. Jeg har bommet på det selv altså;)

Fra Spaniaavisen/Ving guider:
Her er rådene fra Ving-guidene for Spania og Kanariøyene:

Rengjøring av rommet. Ca. 5 euro (ca. 43 kr.) pr. person pr. uke.
Hjelp med bagasjen. Ca. 1 euro (ca. 9 kr.) pr. stk. bagasje.
På restauranten. Etter en kopp kaffe er det ikke vanlig å tipse, men ved større restaurantregninger kan du gi noen euro basert på service og kvaliteten på maten.
I taxien. Ingenting, selv om det er forholdsvis billig å kjøre taxi i Spania.


#5

amo sa for siden:

Tusen takk for tips. Nå får vi se hvordan det går med tipsingen i kveld. :knegg:


#6

Charlie sa for siden:

Runder av, slik jeg også gjør hjemme i Norge, men jeg gir oftere tips på GC enn hjemme. Tipser taxisjåfører og renholdere. Pleier å gi etpar euro hver gang renholderen kommer, og så litt mer når vi drar (vi pleier å være tre på rommet, tror ikke det blir så gærent ifht anbefalinger). Barnet pleier å lage en liten gracias-tegning som myntene ligger på.

Har fått inntrykk av at taxisjåførene jobber mye for lite, de må kjøre mye i sesong for å ha nok å leve av når det ikke er sesong. Taxisjåfør er et lavtlønnsyrke også i Norge.

Tipser mer på en restaurant jeg har lyst til å komme igjen på, også av egoistiske grunner. :ja:


#7

Charlie sa for siden:

Bare sånn off-topic - siden dere er på GC nå - hørt noe om når det store, flotte akvariet som er under bygging i Las Palmas skal åpne? Tror det skulle åpne i 2017.


#8

trøtt sa for siden:

Jeg ble nysgjerrig på dette og googlet litt. Åpning 17. Juni står det.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.