Snart 17åringen har alltid hatt komplekser for tennene sine, og har bedt om dette lenge. Jeg har stått i mot i mange år, men vil nå undersøke priser og vitkning/erfaringer. Og tenkte at dere har jo peiling på det meste. Så ber om å bli opplyst! :)
Ville definitivt gått til en tannlege. Det kan være lurt med en vurdering av tennene i forkant for å unngå bivirkninger og at tennene tåler det.
Der tas det et avtrykk av tennene og det lages en myk blekeskinne som er tilpasset den enkeltes tenner. Du får en blekegelé med anbefalt styrke til dine. Pris må dere nesten få på forespørsel fra klinikken, tror nok det variere litt, men ca 2000,- pr. kjeve for avtrykk og blekemiddel til en runde.
Denne skinnen kan benyttes igjen senere.
Tannlege!! For all del!! Tenner er faktisk vitalt vev. Før man bleker, må man få undersøkt tennene og behandle eventuell patologi. Tannlegen vil også vurdere om tennene egner seg til bleking.
Tannlegen tar avtrykk av tennene, fremstiller blekeskinne og så får man med blekemiddel som man bruker i skinnen. Skinnene koster en del, men kan brukes senere også dersom det er behov for bleking igjen. Anbefaler å skylle med fluorskyll mens man bleker da bleking ofte gir forbigående ising i tennene.
Det er for øvrig 18 års aldersgrense på bleking, så hen må nok smøre seg med tålmodighet en stund til.
Der ble jeg faktisk litt usikker. Jeg har aldri utført kosmetisk tannbleking på unge under 18. Prøvde å finne ut av det, og ifølge Mattilsynet er det 18 års aldersgrense. Jeg lyktes ikke å finne noe om at grensen var lavere dersom foreldre godkjente det.
For min egen del fikk jeg en vurdering av tannpleier på klinikken her, og fikk beskjed om at emaljen var for tynn for bleking (tror jeg det var). Så da var det veldig greit at man ikke hadde gått til dem med blekekurs og salong.
Jeg har skinner og gele fra tannlegen. Funker veldig fint. Det er skinnene som koster, mens selve middelet ikke er spesielt dyrt. Enkelt å freshe opp fargen igjen. Som Synnemor nevner så må man være forberedt på ising i perioden man bleker, men det forsvinner kjapt når man er ferdig (takk for tips om fluorskyll, Synnemor!).
Som Synnemor skriver - gå til tannlege, i alle fall første gangen! Det er ikke alle tenner som egner seg for bleiking! Få dette undersøkt først, får du starter prosjektet.
Selv har jeg tidligere fått "sandblåst" tennene, noe som gjorde dem mye hvitere. Dessverre hadde ikke tannkjøttet mitt så godt av det, så det ble med den ene gangen.
Gjelder det samme som jeg skrev over her for 5 år siden! Eneste forskjell er at mange tannleger nå bruker en scanner som tar bilder av tennene for å lage skinner i stedet for å ta avtrykk. Begge deler fungerer fint.
Vet ikke hva du mener med bleke hjemme / hos tannlege, blekingen foregår hjemme selv om du har fått skinner og blekemiddel hos tannlegen. Du får med informasjon fra tannlegen hvordan du skal gjøre det og hvor lenge du skal bleke pr. dag under behandlingen. (Det fins ulike konsentrasjoner av blekemiddelet og tiden man bruker skinnene avhenger av konsentrasjonen.)