Neket sa for siden:
Hvilke er dine favoritter? Trodde jeg likte de firkanta fra Addi, men liker de ikke så godt likevel når pinnene er tykkere enn 4 mm. Hvilke er dine favoritter?
< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?
Har du en hobby? Har du laget noe fint? Vil du skaffe deg en hobby, vil du dele tips, eller spørre? Her er stedet.
Neket sa for siden:
Hvilke er dine favoritter? Trodde jeg likte de firkanta fra Addi, men liker de ikke så godt likevel når pinnene er tykkere enn 4 mm. Hvilke er dine favoritter?
amylin sa for siden:
Mine er Knit Pro Symfonie Wood, og det hadet vært en stund. Bruker rund pinner som er faste og ikke de utskiftbare.
Shun sa for siden:
Mine absolutte favorittpinner er faste Chiaogoo red lace, samt settpinner i stål i samme merke.
nokon sa for siden:
Eg elsker Chiaogoo! Særleg tynne pinnar er veldig gode. Når eg skal ha tjukare pinnar vel eg enten dei eller knit pro.
Stompa sa for siden:
Jeg foretrekker metallpinner, fra Sandnes eller Addi. Bambus får jeg ikke til å bruke, Knit pro o.l. går hvis det må – men helst ikke.
Fløyel sa for siden:
Knit pro Zing, evt Karbonz.
Har i mange år sverget til Symponie, utskiftbare, men gjengene har blitt så dårlige så jeg opplevde at pinnene slapp fra vaieren, da ble det slutt på tålmodigheten.
Karbonz er ideelle når jeg skal strikke finstrikk med ull, tynne pinner. Som f.eks bunadsstrømper.
Nå har jeg begynt å samle opp Zing i strømpepinner, rundpinne 40, 60, 80, 100, fastmontert. Rimelige og veldig gode pinner. Alle str kommer i ulik farge og pinnestr er gravert inn i stålet.
Ofte på tilbud på de store garn nettbutikkene.
Luftslottet sa for siden:
+1 på Chiaogoo.
Har fullt sett i Harmony, men bruker dem ikke etter at Chiaogooene kom i hus.
safran sa for siden:
Knit Pro Symfonie. :nemlig: Ikke-utskiftbare rundpinner. Hvis vaieren ryker, eller pinnen fliser - da er det bare å gå i butikken og hente en ny. Det har skjedd et par ganger.
Neket sa for siden:
Takk! Mange muligheter! Jeg har noen tynne fra Chiaogoo, liker de godt. Jeg har prøvd trepinner for lenge siden, men likte de ikke så godt, men kanskje det er bedre på tykke pinner? Foretrekker dere tre eller metall til tykt garn? Genseren jeg strikker er på 5.5 mm pinner.
Adrienne sa for siden:
Jeg elsker, elsker, elsker mine Chiaogoo utskiftbare. Har twist fra 2,75 til 5, både 10 og 13 cm lange pinner. I tillegg har jeg Forte 2.0 13 cm fra 2,75 til 10. Bruker twist når jeg vil at garnet skal gli lett på pinnene, men foretrekker forte til alt annet.
Jeg er stor fan av utskiftbare pinner, for jeg liker fleksibiliteten jeg får med dem. Har prøvd Addi og KnitPro også. Addi-pinnene er gode, men har en kant i overgangen fra pinne til wire som jeg ikke likte så godt. KnitPro hadde en lei tendens til å løsne i overgangen fra pinne til wire, uansett hvor godt jeg prøvde å feste (og ja, jeg brukte pinnen som fulgte med).
(I tillegg har jeg en strikkepinnesamling som er svært stor, som består stort sett av drops og sandnes sine rundpinner i all slags lengder og tykkelser. De ligger i en mappe og brukes svært sjelden etter at jeg bytta over til Chiaogoo.)
Input sa for siden:
Disse liker jeg også. Men om jeg bruker metall eller bambus, avhenger av garnet. Jeg strikker også løsere med metallpinner enn bambus, så det hender jeg bytter pinnetype fremfor størrelse for å få riktig strikkefasthet.
amylin sa for siden:
Jeg foretrekker trepinner uansett egentlig, derav Knit pro symfonie som favoritt. Liker tuppen på Chiaogoo, men siden det er metall brukes jeg dem ikke.
Luftslottet sa for siden:
Jeg har visst Addiene også, og er enig med Adrienne om dem også.
Dette er en smakssak, som så mye annet. Jeg foretrekker metall til alle tykkelser, og så spisse pinner som mulig. Men hva du liker best, er ikke så godt for noen andre å mene noe om. Noen mener at trepinner er mer skånsomme for hendene. :vetikke:
De aller tynneste trepinnene er ikke så mye vits, med mindre du har veldig god råd og har lyst til å bruke pengene dine på å erstatte pinner som knekker bare du ser litt på dem. :nemlig:
Stompa sa for siden:
Jeg er også enig i at de utskiftbare Addi-pinnene ikke er så gode pga. kanten – men jeg foretrekker ikke-utskiftbare pinner uansett.
Mulig jeg må teste disse Chia-et-eller-anna-pinnene neste gang jeg trenger noe nytt. Hovedkriteriet for meg er at pinnene må være glatte, deretter tynn vaier. :nemlig:
Luftslottet sa for siden:
Chiaogooene er glatte. :nemlig:
Vaierene er fleksible og godt egnet for magic loop.
For meg er hovedkriteriene spiss tupp, glatthet og vaier som egner seg for magic loop.
Diskvalifiserende kriterier er kanter og annet som strikketøyet kan henge seg opp i, for da klikker jeg.
amylin sa for siden:
Aldri knekt en trepinne mens jeg har strikket. Har knekt noen fordi jeg har satt kneet på dem i sofaen derimot …
Nada sa for siden:
Fortrinnsvis noen som er spisse og glatte så garnet glir godt.
Usikker på hvilket merke som er best.
Når det gjelder sokker og votter som strikkes med strømpepinner, foretrekker jeg trepinner, så de ikke sklir ut av arbeidet.
Stompa sa for siden:
Jeg bruker aldri strømpepinner, bare magic loop. Jeg har faktisk bare én eneste strømpepinne; den ligger i kjøkkenskuffa og brukes til å stikke i kaker. :knegg:
nokon sa for siden:
Eg knekker trepinner (og bøyer metallpinner) frå 3 og ned. :knegg: Bruker og stort sett bare rundpinner.
Nada sa for siden:
Jeg har ikke fått til magic loop, så jeg fortsetter med strømpepinner der det behøves. Det ser enkelt ut med magic loop, men jeg har nok strikket for lenge med strømpepinner til å slutte med det.
Magica sa for siden:
Magic loop er jo megalett, særlig hvis man bare har en arm/sokk av gangen. Anbefales å starte opplegget med 5 pinner og så gå over til magic loop etter noen omganger den første gangen.
nokon sa for siden:
Eg er ikkje så glad i Magic Loop, men liker godt å strikke med 2* 40 cm. heller enn 5-pinner.
Neket sa for siden:
Jeg får ikke til strømpepinner, men magic loop går fint. :knegg:
Har kjøpt Chiaogoo-pinne, fare for at det blir fler! :hjerter:
Retz sa for siden:
Har ingen favoritter, men liker ikke bambuspinner fordi de tynneste knekker så lett. Greit at de er spisse når man strikker fletter, (jeg bruker ikke flettepinne) ellers spiller det ingen rolle om det er tre eller metall.
Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.