Min mor har fått kjøpt seg omsorgsleilighet og skal derfor selge leiligheten sin.
Leiligheten selges som et oppussingsobjekt. Virkelig.
Det er lavblokk bygd på 70-tallet hvor min mor har bodd i 30 år. - i 29 av disse årene har hun røyket i den - og dette kan ikke skjules. Det lukter heldigvis ikke i leiligheten, men veggene er nikotinpreget, taket like så. Videre er det ikke gjort noe særlig i leiligheten siden byggår ut over maling. Kjøkkenet er vinrødt og fersken - noe som her helt i tråd med 90-tallet, badet ble pusset opp før hun flyttet inn og det er den aller billigste parketten IKEA solgte i sin tid som ligger på stue, gang og kjøkken - soverom har gulvbelegg fra byggår. Stygt og grått som er overmoden for utskifting.
Altså: dette er begredelige greier. Vi har nå tømt leiligheten for alt av ekstragreier, samt fjernet en del av møblene. - Benkene er tomme, private bilder er fjernet og leiligheten er vasket.
Spørsmålet er: Når man selger en leilighet som skal pusses opp - hvor mye skal leiligheten styles? Skal man gå for blomster og friske urter, oljeflasker, skjærefjøler, tepper dandert hist og pist osv, eller er dette å "sminke grisen"
En naboleilighet her med tilsvarende standard ble solgt for en stund siden. Den ble bare tømt og bilder i annonsen viste tom leilighet. Det var dødsbo.
Da vi solgte leiligheten til mamma for 2 år siden var det aldri noe tema å pusse opp.
Vi tømte den helt før salg. Hun bodde der i 22 år og har lun malt stuevegger og tak og slipt furugulv. Ingen parkett der.
Svigerfars leilighet ble bare vasket og fjernet personlige bilder. All pynten og putene, som ropte "gamle eiere" fikk stå. Leiligheten hadde (i alle fall tilnærmet) originalt gammelt bad og et eldre kjøkken, sikker nytt sent 80-tall, tidlig nittitall, men malt grått da svigermor og svigerfar kjøpte leiligheten for ca 10 år siden. Tror blokkene er fra slutten av 60-tallet. Stuen var parkett og ok malt da. (De hadde bodde i samme borettslag siden det var nytt, men byttet leilighet en gang for 10-15 år siden for å bo i 1. etg. Svigermor døde i 2021 og svigerfar flyttet i omsorgsleilighet i høst.)
Vår megler (solgte nettopp, fikk en veldig god pris!) sa at det dummeste man kan gjøre er å selge en tom bolig. Men jeg vet ikke om det gjelder noe som åpenbart er oppsussingsoppjekt, det vil jo komme tydelig frem i annonsen, antar jeg. Men en leilighet over oss ble solgt for 500.000,- mindre enn vår noen uker før, og megleren vår mener altså at det kun er fordi den var helt tom. Verken den eller vår trengte oppussing på noen måte da, bare så det er sagt.
Et vennepar kjøpte nylig et oppussingsobjekt og i annonsen var det bilder av en tom leilighet. De syntes det var bedre enn at det ble satt møbler foran skader/flekker eller at det blir pynta på noe. Virket mer ærlig og bildene viste det samme som beskrivelsen i takstrapporten.
Jeg kjøpte en leilighet som ble vist helt tom, en gammel dame som hadde bodd der, åpenbart et oppussingsobjekt. Jeg syntes det var helt greit. Det stod forøvrig også at leiligheten var rengjort til visning og ikke ville bli rengjort mer før overtagelse. Det lå veldig implisitt at ingen ville bo i den sånn.
Jeg gidder ikke fjerne møbler, for vi har ingen plass å ha det - men mye er fjernet. Gulvtepper, lenestol, bokhylle etc - men det ser jo litt sørgelig ut. Har sjekket Finn. Ser ut som om de fleste legger seg på et nivå som oss.
Vi har solgt to dødsbo siste årene. Ene var ikke vasket på va 10år og røyken lå til og med inni sikringskapet. Siden det var en 10år gammel leilighet ble det brukt 50 000 på vask, maling og styling. Andre leiligheten var ca samme alder. Den ble vasket, stylet og solgt.
En leilighet som er så pass slitt og gammel som du beskriver ville jeg nok ikke gjort det med. Men kanskje ha litt møbler for å vise størrelse. Ta vekk alt personling men vise med noen stoler, et bord. Noen grønne planter kanskjeom dere har det hjemme. Spisebord på kjøkkenet om det er plass til det. Men ikke moderne styling. De beste anonsene er jo de som går andre veien og viser den med bare 70 talls møbler osv. .
Har ingen erfaring, men det har jo mange av de andre her. Vil likevel henge meg på Isolde som sier at det er lurt å ha noen møbler i rommet for å vise størrelsen. Det ser ofte større ut med møbler, enn helt tomt.
Det høres ut som en god løsning. Poenget med å ikke ha det tomt er jo at folk liker å se om de får plass til stor eller liten sofa osv. Et tomt rom gir liksom ikke noe inntrykk av størrelse.
Det høres ut som dere går for en grei løsning. Dere skal ikke bruke masse tid og penger på å gjøre det stilig, men sørg for å beholde noe møbler slik at man får følelse av at det er plass til å bo der.
(En del eldre har altfor mye møbler, men det høres ut til at dere har fjernet en del allerede.)