Jeg har en seks år gammel dyr Siemens som plutselig sluttet å virke. Jeg satt på en maskin da jeg kom hjem fra ferie i dag. Den vasket ferdig, men sikringen gikk og døren lot seg ikke åpne. Jeg fikk åpnet døren med nødåpner, så det ordnet seg heldigvis.
Jeg har renset filter og sjekket at alt tilsynelatende er i orden, men sikringen går så fort jeg prøver å skru på maskinen.
Så da er det store spørsmålet, skal jeg reparere eller kjøpe ny? Dette er en forholdsvis dyr maskin, og jeg har vært strålende fornøyd med den. Elsker at den har automatisk dosering av vaskemiddel. Jeg har ingen ide om hva det kan koste å reparere den. Kanskje det er like greit å kjøpe en ny? Hva koster en god vaskemaskin i disse dager? Hvilken bør jeg kjøpe i så fall?
Jeg ville kontaktet Siemens sin kundeservice og hørt hva de sier. Jeg ser at de har 10 års garanti på motoren, som vel typisk er det som er dyrest å bytte.
Jeg ville ringt og spurt på prisestimat. Vi byttet utpumping enheten på vår Bosc for et par år siden, absolutt verd det. 10 års maskin garanti der også, men det er jo ikke motoren som går, men det andre.
Kjøpte meg Bosch kombimaskin til leiligheten, 11 500,- på salg, skal være 4.500,- i avslag.
Jeg er tilhenger av å reparere, selv om det kanskje koster en del. Jeg har brukt en del tusen på den ca 15 år gamle sykkelen min. Men jeg bruker den jo mye, og det koster og det er litt jobb å kjøpe ny også.
Jeg har mest lyst til å reparere. Jeg ringer Siemens kundeservice i morgen. Jeg synes det er for ille å bytte den etter bare seks år. Den er jo forholdsvis lite brukt også, i og med at jeg bor alene med store barn hjemme annen hver uke.
Jeg ringte etter repareratør da vår Siemens tørketrommel sluttet å virke. Det kostet 1500 å få vite at vi måtte kjøpe ny tørketrommel. Så da vaskemaskina, også den Siemens, røk like etter så kjøpte vi bare ny. De to maskinene var ca 7 år.
Ser at det ikke blir Siemens igjen om reperatøren sier at det ikke går på garantien når han kommer (3 uker etter maskinen sluttet å virke). Har vært veldig fornøyd med den, men her sluttet trommelen å gå rundt etter 4,5 år og døren går ikke an å åpne utenom med nødåpneren. Det skal i teorien gå på reklamasjonen.
Tror jeg vil vurdere Miele neste gang, men det er dyrt.
Jeg er definitivt tilhenger av å reparere, særlig når den ikke er så gammel. Men det er jo fryktelig surt om det kommer en reparatør som man betaler masse penger for og som bare sier at det ikke er noe å gjøre.
Vår maskin er fra januar 2008, og vi kommer ikke til å forsøke å reparere den når den ryker. Jeg tror vi kan konstatere at den har gjort jobben sin. Den er jo straks myndig.
Dra ut stikkontakten og frem med skrujernet, så lenge du husker hva som skal hvor (legg det evt på et ark der du skriver sånn typ “skruer til dekselet”) er det ikke skummelt.
Jeg så med en gang at den dingsen som holder reimen som drar trommelen var knekt da tørketrommelen ikke snurret, f.eks., og da var det mye billigere å få det fikset når de visste hva.
Nå har reparatøren vært hos meg. Da han koblet til maskinen så fungerte den som den skulle. Han fant ikke noe feil på den, men mente at det sannsynligvis var varmeelementet det var feil på. Det er nå byttet, og jeg kan endelig vaske klær igjen.
Betalte kr 2607,-, hvorav kr 2000 var reparatøren og resten er delekostnader.
Krysser fingrene for at maskinen fungerer problemfritt i mange år fremover.
Nå skjer det igjen. To ganger de siste ukene har sikringen gått i det øyeblikket programmet er ferdig. Foreløpig har det fungert å ta ut støpselet, dra opp sikringen, la det stå slik en stund før jeg har satt i støpselet igjen.
Kan det være noe med kursen maskinen står på da?
Mannen min ringte en reparatør for å høre om de ville komme å se på tørketrommelen(Samsung) som røyk ubeleilig rett før jul. Han spurte hvor gammel den var og mannen min sa «5-7 år». Da mente reparatøren det mest sannsynlig ikke var noe poeng å prøve og redde de da man gjerne fikk en ny til konstnaden for en reparasjon. Jeg måtte le da mannen min sa det for den tørketrommelen har jobbet natt og dag i 14 år før den tok kvelden.
Nå har vi ny fra Siemens som gjør alt mulig rart inkludert å snakke med vaskemaskina mi (samme merke) og tørke ulltøy uten antydning til krymp.
Jeg tror ikke det er kursen maskinen går på. Det er egen kurs til vaskemaskinen, så det er ikke noe annet på samme kurs. Jeg bor i et ganske nytt bygg, så alt elektrisk er fra 2019 og alt har fungert knirkefritt frem til slutten av juli 2025.
Jeg har ikke lyst til å gjøre ytterligere et reparasjonsforsøk ettersom hans som var her i august ikke fant noe galt med den, og det er samme feil som skjer igjen nå. Så nå krysser jeg fingrene for at feilen ikke skjer for ofte, og at jeg kan ha maskinen en liten stund til.
Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.