Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Hvorfor har bestefaren min samlet flint?

#1

Tallulah sa for siden:

Litt usikker hvilket underforum dette skulle legges under. :knegg: Over årene har jeg arvet litt ulike greier etter besteforeldrene mine, av ulik art. Bestefaren min var alltid nøye med å skrive på hva ting var (med sprittusj, på antikviteter fra Kina, blant annet :gal: ), men ikke alltid hva det var for/til. Og det er dessverre ikke lenger noen jeg kan spørre.

En ting jeg har fått er en pose med flintsteiner. :gruble: Merket "FLINT". Men hvorfor har besteforeldrene mine samlet dem? Hvorfor har de tatt vare på dem? De bodde på vestlandet, der finnes jo ikke flint naturlig, og jeg har et vagt minne om at noen har snakket om at båter tømte ut ballast og man derfor kunne finne fremmedartede steiner i norske farvann, men vet ikke om det gjelder denne flinten. Googlet, og ser at også istiden tok med seg flint til vestlandet.

Har flint noen bruksområder, bortsett fra pilspisser fra steinalderen? Jeg tror ikke det er noe av det oppi posen.

Eller syns de kanskje bare det var stas med stein?


#2

Shun sa for siden:

Flint kan brukes til å lage gnister når du skal fyre opp ild.


#3

My sa for siden:

Flint har vel blitt brukt til å tenne opp ild med også, tror jeg? Fordi det slår gnister når man slår/skraper det mot stål. Men antar bestefaren din hadde fyrstikker, så jeg gjetter på at han bare samlet på dem fordi det er sjelden,, og han var interresert i stein. Alle synes vel det er stas med stein? :hyper:


#4

Tallulah sa for siden:

Det var veldig mye min bestefar syns var stas, så jeg heller mot den teorien. :knegg:


#5

Isprinsessen sa for siden:

Må vi ha et underforum "grå fingre" for alle steingale?


#6

Tallulah sa for siden:

Evt. et for oldishobbies. :knegg: Jeg har tatt opp fugletitting. :nemlig:


#7

Karamell sa for siden:

Ja, hvem trenger underforum for barnevogner? :humre:

Jeg lurer på hvilke "nillebriller" som er best. :nemlig:


#8

Ru sa for siden:

:skratte:


#9

Guava sa for siden:

Da jeg var liten plukket vi mye flint langs strendene. Flint finnes ikke naturlig i berg i Norge, men det finnes en del på strender langs kysten av Sør-Norge. Tror det kom med isen under en av istidene eller noe sånt. I alle fall var det å plukke flint litt stas. Det var ikke mye av det og steinene var glatte og litt annerledes i fasongen.

Om han var gammel speider eller noe så kan han ha likt å fyre opp med flint og knusk (fra knuskkjuke).


#10

Syrinx sa for siden:

Var han flintskalla? :humre:


#11

Nelly Nickers sa for siden:

Kjøpte meg et par meget tilfredsstillende på Clas Ohlsson forrige uke.

Angående flint kunne jeg også funnet på å samle en pose av den sorten. De er jo så svarte og glatte og flate i overflaten sin.


#12

Tallulah sa for siden:

Ja, faktisk. :knegg:


#13

nokon sa for siden:

Min bestefar samla òg stein og gjekk gjerne opp og ned på fjelltoppar med sekken full ... Han etterlot seg nok til at onkelen min kunne mure seg ein heil vegg i ein vinterhage av stein etter han. Gudane veit kva den opprinnelege tanken med steinsamlinga var.


#14

Tallulah sa for siden:

Altså, jeg kan jo gå i meg selv og tenke på hva det var i meg som gjorde at jeg sa ja til en pose med flintsteiner også. Akkurat nå vet jeg ikke helt. Annet enn at de føltes viktige. :sparke:


#15

Isolde sa for siden:

Sønnen finne flint stadig vekk her i Bergens området. Han kunne likt et stein forum.

Jeg lurer litt på hvilke vogn som er god som sovevogn i barnehagen.. men jeg kan gå er annet sted.


#16

veobra sa for siden:

Jeg ar en pose med fossiler. Han som eier dem vil ikke ha dem hjemme og jeg tror de havnet innerst i et skap hos oss. :knegg:


#17

Polyanna sa for siden:

Neeeeii! Du er alibiet vårt for å fortsatt kunne kalle dette Foreldreportalen!


#18

Isolde sa for siden:

Er vel 1 eller 2 andre her med småbarn?

Jeg går ingen steder, men akkurat barneutstyr er det bedre råd på facebook enn her inne.


#19

Strå sa for siden:

De fleste av oss har da barn fortsatt. At de har flyttet hjemmefra betyr ikke noe. Såh det såh. Og gjort noen av oss til besteforeldre.
Men til trådtema: Vi er mange som samler på ting vi ikke aner hva vi skal bruke til, bl.a. stein. Har jeg hørt. Gjelder ikke meg selvsagt. Eller det vil si, sånne helt glattslipte steiner, det er fint å ha. F.x. for å lage grenser blomsterbed. Tror jeg skal stoppe nå.


#20

GinaK sa for siden:

Kanskje han skulle kaste de på havet, og få de til å hoppe. Siden de er flate. :vetikke:

Jeg lærte om stein og fjell da jeg gikk på barneskolen. Var ganske interessant men husker ikke noe av det lengre. Knirk.


#21

Polyanna sa for siden:

Klart man samler på fine, sjeldne steiner! Hallo!


#22

Strå sa for siden:

Det er ikke noe å lure på. Flintstein er fine å se på og nyttige innimellom. Jeg har brukt mange sånne til å kaste flyndre.


#23

Palmen sa for siden:

Om jeg skal tro på min egen SoMe feed, er fugletitting en svært vanlig og utbredt hobby blant 50-år gamle damer. :jupp:


#24

Polyanna sa for siden:

Jeg syns besteforeldreportalen så langt er mye bedre enn vi så for oss for 20 år siden. Vi trodde det skulle handle om rullatorer og bil-bukser, en så er det oldishobbier og tatoveringer, dating og kompostering. :hjerter:


#25

Isprinsessen sa for siden:

Pimp min rullator tråder kommer nok om noen tiår :knegg:


#26

~TM~ sa for siden:

:love2: :hjerter: Da tenker jeg at de er viktige. På ett eller annet vis.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.