Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Er det noen veterinærer her? Spørsmål om medisinmix til hund

#1

~TM~ sa for siden:

Hunden min har fått påvist spondylose og har fått en injeksjon jeg ikke husker navnet på i farta, samt at han skal ha Onsior. Hvordan er det da å gi ham Tessie? Etter at testiklene ble fjernet pga kreft har han blitt ekstremt redd når det er søppeltømming, og han har dermed fått Tessie hver annen mandag. Jeg skulle gjerne visst om det er trygt å kombinere. Veterinæren vår er ikke på jobb så tidlig som jeg ev må gi ham Tessie i morgen. Jeg vil ikke risikere at hunden blir syk av det, eller la ham være alene hjemme om det kan oppstå noen komplikasjoner.


#2

Erica sa for siden:

Har du agria forsikring? Dersom du har det så har de en gratis veterinærtjeneste der man kan ringe inn med spørsmål og få råd.


#3

Floksa sa for siden:

Om du ikke får svar fra veterinær (man kan som regel ringe vakthavende og få svare pr telefon uten at det koster all verdens) ville jeg ikke gitt. Antar Tessie er noe beroligende?
Sannsynligvis er det helt ufarlig og kan blandes, men dumt å ta sjansen. Better safe than sorry.


#4

Floksa sa for siden:

Felleskatalogen sier dette om interaksjoner:

Samtidig bruk av preparater med CNS-depressiv virkning kan forsterke virkningene av tasipimidin, og dosejustering bør foretas.

Så om man da forutsettet at andre medisiner er ok, så skal det jo være greit.

www.felleskatalogen.no/medisin-vet/tessie-orion-710800


#5

Lhi-My sa for siden:

Jeg har to gamle hunder som går fast på Onsior pga artrose. Sist jeg fornyet resepten, var vi hos en annen veterinær på klinikken vi bruker. Hun så at det lå en resept på Tessie der også, hentet ut en gang og brukt en gang uten behov for videre bruk. Hun sa at om jeg fortsatt hadde Tessie stående, så skulle den ikke brukes sammen med Onsior uten at veterinær hadde vurdert dosen. Jeg tolket det som at medisinene kan kombineres, men at det ikke er uproblematisk og at det kan være nødvendig å redusere dosen. Slik jeg har forstått, er Tessie mildt sederende og man ønsker jo ikke at det da plutselig skal virke bedre. Jeg ville snakket med veterinær før jeg ga Tessie sammen med Onsior. Onsior er et NSAID og det er flere medisiner som ikke kan kombineres, blant annet kortison.


#6

~TM~ sa for siden:

Tusen takk for alle svar! Vi har Agria, så takk for påminnelsen om veterinærtjenesten deres, Erica.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.