Fluke sa for siden:
Kommer dere til å gå for Norgespris på strøm nå når dette er et alternativ?
Hvorfor/hvorfor ikke?
Jeg sliter med å bestemme meg og må nok sette meg bedre inn i dette før jeg tar et valg, men syns det er vanskelig.
< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?
Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.
Fluke sa for siden:
Kommer dere til å gå for Norgespris på strøm nå når dette er et alternativ?
Hvorfor/hvorfor ikke?
Jeg sliter med å bestemme meg og må nok sette meg bedre inn i dette før jeg tar et valg, men syns det er vanskelig.
Shun sa for siden:
Jeg bor i Oslo, og kommer til å signe opp for Norgespris.
Det kommer an på hvor i landet du bor om det vil lønne seg for deg eller ikke.
Det vil være lurt å høre på podkastepisoden om Norgespris i Pengerådet .
Tjorven sa for siden:
Det jeg har lest i avisene er at dette helt sikkert blir lønnsomt for de som bor på Sørlandet, Østlandet og Vestlandet. Det blir sannsynligvis lønnsomt for de som bor i Trøndelag, men det er ikke sikkert. For de som bor i nord, vil det ikke lønne seg.
Vi bor i Oslo og har hytte i Østfold. Vi inngår avtale. Selv om jeg er skrekkelig uenig i at den skal innføres.
annemede sa for siden:
Bor på vestlandet, kommer til å bestille norgespris, men jeg er skrekkelig uenig i løsningen.
Hyacinth sa for siden:
Vi bor i Stavanger, og jeg mener at vi kommer til å komme godt ut av å velge Norgespris. Dette trodde jeg for øvrig gjaldt hele Rogaland? :vetikke:
Lavender sa for siden:
Ja. Bor på Østlandet og kWh prisen er i snitt over 40 øre nå. Skal ikke be om det for hytta i Trøndelag.
frukt sa for siden:
Ja, det kommer jeg til å gjøre siden jeg bor i Rogaland.
Polyanna sa for siden:
Vi kommer garantert til å velge det for hyttene, det er jo desidert hytteeiere som kommer aller aller best ut av dette her. :knegg:
Nå har jo strømprisene vært på vei ned, og ville vel fortsatt sånn, om det ikke var for at Norgespris nå setter kontant stopper for veldig mye ny kapasitet, for energisparingstiltak og, ikke minst, effektutjevning, som ville hjulpet på prisene. :stuart: Så nå vet jo fåglarna hvilken vei prisene går. Det kommer også an på hvor mye ny næring som også blir avblåst.
Malama sa for siden:
Vi bor i den "usikker" sonen. Så jeg tror nok vi avventer og ser. Dersom prisene stiger mye når kabelen iver Sognefjorden åpner i vinter så kan vi tegne norgespris da, men enn så lenge er det ikke lønnsomt for oss slik det ser ut pr nå.
Og man trenger jo ikke tegne den fra første oktober, man kan vente. Så jeg vet faktisk ikke om vi kommer til å gjøre det, det avhenger av utviklingen.
løve70 sa for siden:
Synes ikke noe om det jeg heller, men kommer nok også til å gå for det, da vi bor i en av dy dyreste sonene (Sandnes)
millact sa for siden:
Bor på Sørlandet og går for det.
Timar sa for siden:
Jeg kommer til å gå for det selv om jeg er fullstendig uenig i at Norgespris er rette virkemiddel for å løse disse utfordringene.
Blondie sa for siden:
Vi har bestemt oss for å inngå avtale, ja. Det vil lønne seg på sikt for oss.
Lille meg sa for siden:
Fra regjeringen.no sin side:
:rolleyes:
Det hele er så dumt, at jeg har ikke ord. Jeg ser at ordningen skal vare ut 2029 - det syns jeg også var ganske teit. Hvorfor ikke evaluere underveis hvordan dette påvirker strømforbruket?
Selv om jeg syns dette er det komplett idioti, så skal vi selvsagt inngå avtale om Norgespris.
løve70 sa for siden:
Ikke er jeg, på noen måte, enig med regjeringens strømpolitikk, men det de sier her stemmer jo?? Den billigste strømmen er jo den du ikke bruker og selv med Norgespris vil man jo ha en mye høyere strømpris enn hva vi hadde for noen år siden (og som man fremdeles har i noen deler av landet).
Personlig tenker jeg at det er helt andre grep man burde tatt, ikke minst for å sørge for like rammer for bedriftene i hele landet....
Galathea sa for siden:
Ja, jeg bor i en del av landet der strømmen sjelden er over 40 øre kwh, og jeg har installert både bergvarme og solceller for å spare strøm, så jeg tror ikke at Norgespris vil føre til at alle fyrer for kråka. De skyhøye strømprisene er et veldig nytt fenomen, vi sparte på strømmen før også.
Og så må vi huske på at husholdningene står for 30 % av strømforbruket i landet, så man har litt å hente på strømsparing i næringslivet også.
I følge appen min vil vi tape 6000 kroner i året på å velge Norgespris, så jeg styrer unna. Men skal for sikkerhets skyld regne på det selv, solcellene kan ha krølla til regnesykket.
tink sa for siden:
I følge kalkulatoren vil vi spare under 1000 kr pr år. Usikker på om det er verdt det.
Lille meg sa for siden:
Det er et eller annet med å forsøke å bryte opp vidåpne dører. Selvsagt er det absolutt billigst å ikke bruke strøm i det hele tatt. Men med såpass lav strømpris er incentivet lavt når det gjelder å spare på strømmen. Og dessuten er det ikke et svar på spørsmålet.
Spørsmålet regjeringen.no selv stiller, er om Norgespris på strøm kommer til å føre til at folk sparer mindre på stømmen. Svaret på det er "ja" - og da selvsagt for de av oss som bor i områder hvor det er noen vits å inngå kontrakt om Norgespris. Du har helt rett i at 40 øre (uten alle tillegg) er mye høyere enn snittprisen var for flere år siden, men det er på mange vis uinteressant. Prisen er nå høyere - i alle fall i det området jeg bor. For eksempel har lavest snittprisen i år, vært i juli (49 øre ) i mitt område.
Jeg har ikke hørt at folk i Oslo-området har spart spesielt mye på strømmen i år. Det har ikke vært kriseoppslag i avisene om at det er så skrekkelig dyrt med strøm. Ingen artikler om hvor mye det nå koster å ta seg en 5-minutters dusj. Vi har blitt vant til at strømprisen er høyere.
Polyanna sa for siden:
Thema consulting har regnet på det og blant annet funnet at forventet nedgang i antall installerte varmepumper er på, hva var det, 40%?
Zulu sa for siden:
At installasjonen av varmepumper flater ut, er vel uansett å forvente?
Galathea sa for siden:
Ja, det vil jeg tro, og om man ønsker at flere husholdninger skal installere varmepumpe fins det andre incentivordninger enn blodpris på strømmen?
Polyanna sa for siden:
Man kunne jo brukt de 6-12 mrd som Norgespris vil koste i året, til å sponse noen hundretusen varmepumper i året.
annemede sa for siden:
Eller etterisolering av boliger.
Polyanna sa for siden:
Eller både og. :knegg:
Galathea sa for siden:
Eller både norgespris, varmepumper og etterisolere. Et par-tre år med skyhøye strømpriser har jo gitt enorme overskudd i kassa til strømprodusentene, som i hovedsak er offentlig eid, og overstiger langt 6-12 mrd som Norgesprisen koster. Staten tjente over 50 mrd i 2024 og 90 mrd i 2023 , i tillegg tjener kommunene også mange milliarder e24.no/energi-og-klima/i/dRQ8q1/staten-dro-inn-525-mrd-paa-stroem-i-fjor
Norgespris er valgflesk og langt fra en perfekt løsning, forbrukstaket er for høyt og det er bak mål at det gjelder på hytta. Men når prisene har gått bananas er det dypt urettferdig og usosialt og rammer dem med dårlig råd, og det er krise i den dyrtida vi har. Skulle bare mangle at noe av inntektene stat og kommuner har fra salg av dyr strøm går tilbake til befolkningen, det er oss alle som "eier" strømmen i Norge, vi har allerede betalt dyrt gjennom ødelagte vassdrag.
venla sa for siden:
Jeg kommer ikke til å velge Norgespris. Har et ganske lavt forbruk og bor i Midtnorge, så kalkulatorene sier det ikke lønner seg for meg basert på fjorårets priser.
Nenne sa for siden:
Selv med Norgespris, så blir strømprisen totalt sett på over en krone per kWh når du legger på nettleie, kapasitetsledd, avgifter og moms. Det er virkelig langt fra gi-bort-pris og jeg kommer ikke til å bruke en kWh mer enn jeg trenger.
Etterisolering kan, så vidt meg bekjent, søkes om støtte til i dag. Jeg fikk høre om det nylig og etter at vi hadde bekostet det hele selv.
Hvis varmepumper er lønnsomt, kjøper folk det. Hos oss vil det aldri lønne seg, så vi ville nok bare innstallert det om det var gratis, og kanskje ikke da en gang med tanke på støy.
Kaija sa for siden:
Har en ok spotprisavtale, har vedfyring, varmepumpe, og bruker lite strøm i dyr sone. Tenker jeg venter med Norgesprisen og ser hvordan det går.
Neket sa for siden:
Det er ganske lite man får støtte til, vi hadde en sånn enova-sjekk greie, og de mente at for å få støtte måtte vi mest sannsynlig gjennomføre alle tiltakene de satt opp. Totalkostnaden var (estimat) over 2 mill, maks støtte vi kunne få var 125000 tror jeg. Vi kommer ikke til å gjøre alt - dermed null støtte (bortsett fra støtten vi fikk for å ta den sjekken). Hus fra 1980.
Hyacinth sa for siden:
Vi fikk også null støtte da vi totalrenoverte og etterisolerte hele huset i 2023-24.
Polyanna sa for siden:
Noen delte en lenke med oppdatert regler, og det ser ut til at det har blitt smidigere enn det var, å søke støtte, og at man kan få støtte til enkelttiltak. Det er jo et fremskritt.
Lavender sa for siden:
Jeg kan få for vinduer, maks 400,- pr kvm glass, og maks 50 kvm glass pr bolig, det skal være passivkarm og U verdi mindre enn 0,9. Kravene gjør det mye dyrere. Pris for 10 vinduer og en balkongdør fra 160 tusen til 260 tusen. 7000,- i støtte utgjør lite. Men ordningen passer leiligheter, slipper å oppgradere hele boligkroppen til siste TEK.
veobra sa for siden:
Dette merker jeg godt med det prisnivået og den støtten som er nå. Det er ikke gi bort-pris. Og det spiller ikke veldig stor rolle å spare mer. Vi har ganske lavt forbruk og har ikke så mye å gå på.
Rabbit sa for siden:
Jeg bor i Østfold og er veldig usikker på hva jeg skal gjøre. Er det sannsynlig at man sparer på Norgespris? Jeg føler at prisene nå er skrudd opp kunstig høyt,for så å flate ut når Norgespris settes igang. :sparke: Er det bindingstid med Norgespris?
Lille meg sa for siden:
Det er det definitivt! Norgespris kobles opp mot boligen. Hvis man velger Norgespris, så er dette valgt ut 2026. Det betyr at om du skulle finne på å selge boligen, så vil Norgespris da følge med.
Jeg tror man hadde ut året på å velge Norgespris?
GinaK sa for siden:
Vi leier akkurat nå så skal høre med huseier om hva de skal og om de synes det er greit at vi binder opp her.
Styrer fælt med å følge med på strømprisen hver gang jeg skal vaske klær/bruke oppvaskmaskin og om jeg skal lage/steke en kake eller ikke.
Om vi velger fastpris så vet vi jo hva det koster.
Rabbit sa for siden:
Auda,ut 2026, og uten og vite om det er en god avtale? Og i tillegg skal avtalen følge boligen, da vet jeg ikke hvor interessant det er for meg. Har begynt og tenke litt på om jeg skal selge og da er det kanskje ikke så smart å binde opp min nåværende bolig til en avtale med såpass lang bindingstid.
-ea- sa for siden:
Har dere vært inne på elhub.no og sett på grafen som viser forskjellen på Norgespris og det du betaler nå?
Her er min graf. Lett å bestemme seg.
Hyacinth sa for siden:
Det har vi også, og vi sparer 1800 kr. Jeg synes ikke det var allverdens, for å si det sånn. Men nå er 2024 et dårlig sammenligningsgrunnlag, for da bodde vi ikke i huset i 6 måneder. (Til gjengjeld brukte arbeidsfolka masse strøm.)
Fluke sa for siden:
Jeg ser av kalkulator at vi sparer en del på å velge norgespris (bor i Rogaland), men siden vi leier må vi sjekke med huseier om det er greit vi går for dette.
Og i og med at vi leier kan vi ikke etterisolere eller installere varmepumpe heller for å spare strøm.
IOA sa for siden:
Jeg logga meg inn, og ser at jeg ville spart 710 kroner på Norgespris. Det var ikke imponerende mye, men jeg har vært nøye med når jeg har brukt tørketrommel, vaska klær og til og med dusja. Så jeg har nok ikke så mye å gå på når det gjelder sparing. Jeg tror jeg kommer til å velge det, så slipper jeg å tenke så mye. Det er lite trolig at jeg kommer til å selge boligen min i løpet av 2026 også. (Må nok bo i enebolig noen år til, siden minstemann har begynt på musikklinja med trompet som hovedinstrument. :knegg:)
Luftslottet sa for siden:
Takk for godt tips!
Ser at vi kunne spart 4000 i fjor, så da blir valget ganske lett. (Gammel enebolig på Østlandet.)
-ea- sa for siden:
Selv om jeg har billig strøm, så pleier jeg å passe på forbruket så jeg holder meg på lavest mulig nettleie. Kjører ikke for mange ting samtidig.
Polyanna sa for siden:
Hvis mange velger Norgespris og, som flere sier, slutter å følge med på når det er minst strøm tilgjengelig (= høye priser), så kommer prisene til å fluktuere mye mer etter innføringen. I tillegg til at høyere toppe øker behovet for investeringer i nettet (nettet bygges for å håndtere toppene), så det blir dyrere nettleie fremover for mange.
Luftslottet sa for siden:
Det er et poeng, men samtidig er jo Norgespris kanskje mest gunstig for oss som ikke har så mye valg, og har måttet kjøpe (mye av) den dyreste strømmen åkke som.
For oss har det uansett ikke vært aktuelt å styre noe særlig strømforbruk etter ledig kapasitet i nettet. Vi må lage middag når det er luke i dagen, liksom, og likeså med klesvask og oppvaskmaskin.
For oss opplevdes det litt grusomt med innføring av ny prisstige, for selv om vi sparer strøm (og har etterisolert, har varmepumpe osv.), så var det uunngåelig å bruke mest strøm samtidig som alle andre, og også over et visst bruksnivå pga. gammelt hus som er stort nok til alle familiemedlemmene.
liefje sa for siden:
Husk at ved Norgespris får man bare Norgesprisen opp til et max månedsforbruk på 4500 kwh. Deretter spotpris, altså IKKE strømstøtte på det som går over. Vi går faktisk over enkelte måneder på vinteren (stor leilighet i gammel bygård). Det er IKKE tatt hensyn til i beregningen på hva man sparer, så sjekk at dere faktisk lå under grensen i alle månedene når dere ser på hva som er spart sml med i fjor.
Luftslottet sa for siden:
Fint innspill, liefje!
Vi lå over noen veldig kalde vintermåneder før vi byttet vinduer og etterisolerte, og det var absolutt direkte medvirkende til at vi investerte tid og penger i oppgraderingen. Vi så det ganske fort på regningene, særlig etterisolering i taket.
Divine sa for siden:
Hvor er det man sjekker dette, da?
Serafin sa for siden:
Sjekket på Elhub, og siste året ville blitt 1400 kr dyrere for oss med Norgespris. Og mener jeg fant ut det samme da jeg regnet på det tidligere.
Så for oss tror jeg absolutt ikke det vil lønne seg.
Hyacinth sa for siden:
Vi hadde 2500 KWh i den dyreste måneden (januar), så vi kommer nok ikke over 5000 med det første. Og prisen vil synke fra i snitt 72 øre kWh til 50.
Jeg var forøvrig veldig spent på prisen etter at vi installerte varmekabler i hele 1. etasje. Men strømforbruket vårt har ikke økt i det hele tatt.
Fersken sa for siden:
Med totalforbruk i 2024 på ca 9500 kwh, så sier Elhub at jeg kommer til å spare drygt 1800 kr med Norgespris. Det er ganske mye sett i forhold til forbruket. Så ingen tvil her, det blir nok Norgespris så lenge jeg bor i Rogaland.
Lille meg sa for siden:
Jeg undersøkte hvor mye vi ville ha spart om vi hadde hatt Norgespris i hele 2024 eller Norgespris mellom september i fjor og august i år. Begge deler ville vi spart ca 2800 kroner på. Jeg syns vi har et høyt strømforbruk, men vi er ikke i nærheten av 4500kWh på en måned. Det meste var i underkant av 3200 i januar 2024, og det var ekstraordinært! Har ikke hatt over 3000 kWh i noen andre måneder tilbake til det Elhub kunne vise meg (august 2022).
Hver eneste måned i 2025 ville Norgespris vært rimeligere for oss (prisområde NO1).
Ved salg av bolig vil jeg tro det kan være negativt å ikke ha valgt Norgespris hvis boligen ligger i de utsatte områdene, altså de områdene hvor strømprisen delvis har vært skyhøy!
liefje sa for siden:
Hvis du mente hvor man sjekker om man går over: Det ser du på strømregningen din, evt. i appen eller på din side hos strømleverandør.
Divine sa for siden:
Takker!
-ea- sa for siden:
På elhub.no, som jeg hentet grafen min fra. Logg inn med bank-id for den i huset som er kunden.
Molly sa for siden:
I følge elhub ville jeg spart ca kr 140 dersom jeg hadde hatt Norgespris i 2024. Jeg kommer ikke til å velge Norgespris.
frukt sa for siden:
Jeg er egentlig litt usikker kjenner jeg. Spesielt etter å ha lest hva som skrives her. Jeg tror jeg har et forholdsvis lavt forbruk, under 300 kWh i sommermånedene, og 800-1000 i de kaldeste månedene. Og jeg har ofte mulighet til å vaske klær og slikt når strømmen er billigst.
Ifølge Vibb ville jeg spart ca 1500 kr.
Neket sa for siden:
Jeg ser at vi hadde spart rundt 3000 i fjor. Litt dyrere i sommermånedene, billigere om vinteren. Tror vi velger det.
Eia sa for siden:
Spørsmål ang. sammenligning på Elhub: den sammenligner med pris inkl. strømstøtte, vel, som alle får dekket 90 % av ved spotpriser over 94 øre?
Lille meg sa for siden:
Til min store overraskelse gjorde Tallulah i en annen tråd meg oppmerksom på at kostnadene ved å kjøre en runde i vaskemaskinen, selv på 90 grader, er omtrent neglisjerbart. Faktisk er sannsynligvis selve vaskemidlet dyrere! :what:
Hva er grunnen til at du er usikker på om du vil velge Norgespris? Å velge fastpris er alltid en gambling, men selv tviler jeg på at strømprisene ut 2026, i alle fall i høst- og vintermåneder, kommer til å være lavere enn 50 øre per kWh. Er det noen annen grunn til at man bør tenke seg om to ganger før man velger Norgespris? :gruble:
Hyacinth sa for siden:
Jeg lærte også i fjor at å kjøre en vaskemaskin koster omtrent ingenting. Når tabloidavisene i perioder hevder at det koster 40 kroner å ta en dusj (uten støtte), så trodde jeg det kanskje kostet 10 kroner å vaske klær. Men neida. Heldigvis.
Ru sa for siden:
Tibber-appen sier at jeg betaler 56,6 øre kWh med strømstøtte og 50 øre kWh med Norgespris.
Men elhub sier at jeg hadde betalt 700 kr mer i 2024 om jeg hadde hatt Norgespris.
Er det noen som har en te-skje som virker? :gaah:
-ea- sa for siden:
Jeg klarte heller ikke å skjønne om Elhub regnet pris med eller uten mva, som vi er fritatt for i mitt område.
Galathea sa for siden:
Regnestykket avhenger om du regner på hele 2024, eller ett år tilbake i tid f.eks, eks sept 24-sept 25. Tibber har kanskje brukt et annet tidsintervall for sin utregning? Det var tilfellet i min app, den sa meg at jeg ville tapt 6000 kroner om man regner sept 24-sept 25, men for 1.jan-31.des 2024 (vist i elhub) var regnestykket annerledes fordi prisene var høyere i 2024.
Nenne sa for siden:
Takk for tips om Elhub.
Vi vil spare mellom 6000 og 9000 i året. Vi har et veldig stabilt forbruk fra år til år. Så dette er reelle tall.
Hyacinth sa for siden:
:sjokk: Nå husker jeg ikke hvor du bor, men jeg trodde VI bodde i en av de dyreste strømregionene, eller har dere et ekstremt høyt forbruk? :undrer:
Nenne sa for siden:
Jeg bor i Porsgrunn og det er i den dyreste regionen. Vi bruker ganske nøyaktig 30 000 i året. Vi har stort hus, men har etterisolert, har nye vinduer og dører (relativt. De eldste er 17 år.) og har varmegjenvinningsanlegg.
Hyacinth sa for siden:
Da tror jeg vi bor i samme region (NO2). Vi bruker 16000, muligens 20000, kWh i året og sparer kun 1800 på å velge Norgespris.
Nå ser faktisk mannen at vi har regnet feil. Vi sparer 2800 i året.
Malama sa for siden:
Jeg får nok ikke sjekka på elhub, det står i mannens navn så han må vel logge inn. Tibber appen sier vi ikke bør bytte, men også at den ikke har nok data til å svare sikkert, for vi byttet til det i april.
Men vi bor i No3, så planen er i alle fall å avvente og se hva som skjer når kabelen over sognefjorden åpner. Dagens gjennomsnittpris er 13 øre, med en topp på 30 kl 18. Bilen vår lader jo alltid om natten, stort sett på grid awards negativ pris, men i alle fall på langt, langt under norgerspris-nivå.
Musemus sa for siden:
Vi vil spare 2700,- ifht i fjor, i følge Elhub. (Indre kalde Østland)
apan sa for siden:
Jeg tar denne litt opp igjen. Har sett på Elhub og det ser ut som om jeg vil få en del lavere strømregninger gjennom hele vinteren i Oslo. Det frister jo en del. Noen i Oslo som har funnet ut noe annet som gjør at man bør droppe dette?
Pepper Lemon sa for siden:
Det virker å være unison enighet om at det lønner seg i Oslo.
IzziCreo sa for siden:
Det er mitt inntrykk også.
Albertine sa for siden:
Vi er i NO 3 og sitter på gjerdet foreløpig.
frukt sa for siden:
Er usikker fordi det er ikke så mye jeg ville spart, og som Polyanna skriver så kan det jo hende forbruket går opp når prisen er den samme hele tiden.
Erica sa for siden:
Hvis det skeptikerne sier slår til om at dette vil medføre at færre gidder å gjøre tiltak som å spare strøm og bruke strøm på tider da det er mindre press og lavere priser, så vil prisene stige ytterligere, og det vil lønne seg enda mer å gå over til norgespris. Her i huset ser vi ikke annet valg enn å gå over. Vi har smartlading og endel andre tiltak som kommer til å bli videreført uansett, men vi trenger forutsigbarhet. Det har vært enkelte måneder at vi har hatt strømregning på 6-7000 kr. Det er altfor mye.
apan sa for siden:
Jeg har også skjønt det sånn, og byttet igår.
veobra sa for siden:
Det blir fortsatt tillegg ut over selve prisen for strøm, det skal fortsatt betales nettleie. Det er et stort insentiv for å holde forbruket nede for vår del. Nettleien vil etter det jeg forstår fortsette på samme nivå. Jeg ser på vår faktura at den er ulik på dagtid og for helg og natt. For september hadde vi 1000,- i strømforbruket og 500,- i nettleie. I tillegg fastpris til leverandør og noe slik. Det vil absolutt lønne seg for oss å begrense forbruket også med Norgespris.
Molly sa for siden:
Jeg har inngått avtale nå.
Lavender sa for siden:
Inngått avtale, det lønner seg selv med fyring og vv fra fjernvarme. Elbil betaler jeg for i tillegg, har ikke egen lader. Bor i dyreste sonen. Jeg kan bli skyldig opp til 50 øre i juli, august og september, men da er det heller ikke forbruk. Er 1 til 2 personer annen hver uke. 3 pers de andre ukene.
Hytta i Trøndelag får vente, det er en helt annen strømpris der, og vi er veldig gode på å fyre med ved hele året, er selvforsynte.
millact sa for siden:
Har inngått avtale og sameiet har også gjort det for fellesarealene.
frukt sa for siden:
Landet til slutt på å gå for Norgespris. Så får jeg heller fortsette å prøve å ikke bruke masse strøm.
Polyanna sa for siden:
Det er vel ingen som tror at folk kommer til å åpne vinduene og fyre for kråkene. :knegg:
Det ligger selvsagt en effekt i at dusjene nok ble kortere på de verste dagene, og innetemperaturen litt lavere, men det viktigste er at enøk-tiltak som lønte seg før, nå avlyses over en lav sko. Solcellebransjen som har jobbet ræva av seg for å utdanne fagfolk nok til å kunne installere nok, går nå overende. Varmepumpesalget får en knekk. Osv.
I tillegg øker forbruket generelt, fordi vi blir flere, og fordi vi også effektiviserer energibruk gjennom elektrifisering. (Å bruke strøm til for eksempel transport eller i industrielle prosesser er vilt mye mer effektivt enn å bruke fossile kilder, så vi sparer energi totalt sett på å elektrifisere, men strømforbruket øker altså, så vi er nødt til å bygge ut mer, eller finne oss i økte priser.)
Og det store problemet vi har er effekt. Det kunne vi omtrent løst 100% om vi hadde fjernet strøm til oppvarming. Varmepumper, fjernvarme, bergvarme, etc. Tiltak som lønner seg dersom strømmen er dyrere om vinteren, men ikke uten.
Nå betaler Statnett et par milliarder kroner per år i balansekraft, og det kommer til å øke dramatisk de neste årene. Og vi må bygge ut masse nett, som er kjempedyrt. Alle disse regningene havner hos oss til slutt. Og alle disse problemene blir forverret, dramatisk, av Norgespris.
Pamina sa for siden:
Sparer rundt 2000 i året, så da har det blitt Norgespris på oss også.
venla sa for siden:
Nå er strømprisene i Midt-Norge også blitt høye. Tror ikke det har vært en dag under krona de siste ukene. Så nå hadde det lønt seg med Norgespris for meg, mens basert på 2025 -forbruket og prisene lønner det seg ikke. Så er fortsatt veldig i tvil. Dumt å gå inn på årsavtale om prisene synker igjen på vår/sommer. Hva har dere andre i region N03 valgt?
Malama sa for siden:
Vi er en av få som har valgt fastpris i noe.
Fordi prisen spratt opp da kabelen over Sognefjorden åpnet og mannen konkluderte med at vi tar sjangsen på det. Så vi har norgespris. Og etter at tema kom opp rundt lunsjen i går, jeg er den eneste rundt det bordet i alle fall.
meisje sa for siden:
Kan du dokumentere at elektrifisering er mer effektivt enn fossile kilder Poly ?
Jeg jobber med elektrifisering i industrien, og det gjøres ikke fordi det er mere effektivt, det gjøres fordi stortinget bestemmer at det er mere miljøvennlig (som ikke må forveksles med at det virkelig er mere miljøvennlig)
Polyanna sa for siden:
IEA er min go-to på det:
www.iea.org/energy-system/electricity/electrification
I en av deres annual outlook-rapporter for noen år tilbake, så gikk de i detalj på ulik bruk og effekten av elektrifisering, men jeg husker ikke for hvilket år.
Den største fordelen får du selvsagt på forbrenningsmotorer, der det er så stort varmetap.
Det står noe litt nedi her:
www.statkraft.no/presserom/explained/dette-visste-du-ikke-om-fornybar-kraft/
og her:
www.ft.com/content/7258379d-e424-420e-b651-a018e3e926dd
(For begge: Se bort fra det de skriver om varmepumper, det handler jo om noe helt annet)
(For oppvarming så vil vi jo det motsatte: Bort fra elektrisitet. Erstatte med mer varmepumper, som er det absolutt mest effektive)
DNVs Energy transition outlook viser hvordan dette spiller spesielt sterkt inn i transportsektoren, hvis du ser på side 22 i denne rapporten: www.dnv.com/energy-transition-outlook/
Denne går mer i dybden på energieffektivisering gjennom elektrifisering, også i industrien.
link.springer.com/article/10.1007/s12053-021-09982-9
Og så antar jeg at det finnes mange spesielle tilfeller der det er andre ting som bikker regnestykket andre veien.
Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.