Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Sykling og fartsputer

#1

annemede sa for siden:

Litt usikker på hvor jeg skal plassere denne.

Jeg sykler til jobb. Det er 40-sone og nedoverbakke, noe jeg synes er fint til jobb. Jeg følger trafikken lett.
Nå har fylkeskommunen etablert fartsputer i vegbanen for å redusere farten.

Utfordringen min er at jeg er livredd for å falle eller skli på disse fartsputene, som er laget av pusset betong, og som ser "dritglatte" ut når de er våte, i tillegg er det veldig kvasse vinkler på dem.
Det er ca. 25 cm med asfalt mellom putene, under den gule stripa, så ikke så mye plass der heller altså.

Jeg uttrykte min bekymring til fylkeskommunen, men fikk til svar at gang- og sykkelveien som gikk langs veien burde være tilfredsstillende for syklende.
(Jeg tenker at 40 km/t på sykkel nedover ikke er forenlig med mange småbarn på vei til skole/barnehage, og hundeluftende mennesker med hunden på ene siden og mennesket på andre siden med snubletråd i mellom.)

Hvordan sykler man på disse fartsputene?


#2

Tallulah sa for siden:

Man bremser? Det er jo derfor de er der, bilene må jo også bremse ned til under 40 km.


#3

annemede sa for siden:

Ja, men sykler du rett over de? Eller sykler du ved siden?


#4

Tallulah sa for siden:

Det kommer litt an på. Jeg har noen sånne på vei til jobb, og som regel sykler jeg mellom puta og fortauskanten, men noen ganger over om jeg har litt for stor fart til å sikte meg inn på sprekken. Da prøver jeg å legge meg på flata av puta, ikke der den heller nedover. De på min vei er nok ikke så glatte, det er noen betongblokker som er støpt inn i asfalt liksom. Og asfalten er ruglete.


#5

Polyanna sa for siden:

Jeg syns også disse er ekle. Jeg må mye mer i fart enn grensen for å tørre å sykle både over, og i den trange sprekken til høyre. Og bilene bak er ikke så glad for den bremsingen.


#6

Bluen sa for siden:

De må slutte å sy fartsputer under armene på syklistene på denne måten! :knegg: (Jeg sykler 400 mil i året, men aner ikke hva dette er - har aldri vært utsatt for det. :flau: )



#8

Ru sa for siden:

Jeg sykler ved siden av. Det er god plass, i hvert fall de betongklossene som vi har i bakken her, for de er laget for at større kjøretøy kan passere.
På de mer vanlige sykler jeg enten over eller ved siden av, alt ettersom. Jeg skyr både bekkalokk og betong på glatt føre … :iik:


#9

My sa for siden:

Ved siden av. På gang- og sykkelvei der det finnes, og tilpasser farten til barn og hunder og alt annet som befinner seg der. Det er svært sjelden jeg sykler så fort som 40 km/t i tettbygd strøk.


#10

venla sa for siden:

annemede: Hørt med ditt lokallag i Syklistenes landsforening?

Her jeg bor er lokallaget aktivt og vi kan melde inn saker som de tar opp med kommunen. Jeg har ikke sett betong-puter her. Men om de blir glatte i regn og snø, høres det ut som de kan bli skumle å sykle over (om man ikke kan sykle ved siden av?) selv om man "bare" kommer i 15-20 km/t. På fortau skal man passere fotgjengere i 6 km/t, så jeg velger heller bilvei om jeg kan holde fartsgrensen (dvs der det er 30-sone).


#11

annemede sa for siden:

Fartsgrensen på stedet er 40 km/t og det er nedoverbakke i mer enn 2 km.


#12

My sa for siden:

Ja, jeg snakker om min egen opplevelse av trygghet, ikke tillatt fart. Jeg er ikke komfortabel med å sykle så fort i blandet trafikk. Det er for mye uforutsett som kan skje, og jeg føler meg veldig utsatt på sykkel, sammenlignet med i bil.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.