Jeg vet virkelig ingenting om blomster og trenger litt helt basic opplæring.
Vi skal i en middag den 1. mai hvor vi må ha med oss en blomst til vertsskapet. Hvordan løser man dette på en helligdag? Overlever blomsterbuketter et døgn i emballasje? Kjøper man en orkide som står i potte?
Andre gode forslag?
(Jeg ville jo kjøpt sjokolade eller lakris i vertsskapsgave, men vi har fra sikre kilder at det bør være en blomst.)
En bukett overlever fint et døgn hvis den står i vann, gjerne med litt næring. Si fra at den skal stå i vann over natten så vil blomsterselger pakke den så det går bra. Eller rett og slett forklare deg hvordan den skal håndteres fram til overleveringen.
Om du kjøper avskårne blomster, kjøpes de torsdag, du åpner på toppen og lar de stå kjølig. Ikke kjøleskapskaldt.
Om du sier i blomsterbutikk de skal gis bort imorgen får du som oftest info om hvordan de skal oppbevares.
Min erfaring er stort sett fra Mester Grønn og Floriss.
Om du ikke bor så langt unna de du skal i middag til, så går du innom enten på torsdag kveld, eller tidligere på dagen på fredag og gir dem blomsten da. Takker for invitasjonen og sier at dere gleder dere.
Erfaringsmessig er det krevende når man får flere buketter samtidig som man skal ta i mot gjester og ferdigstille mat. Dersom man får bukettene i forkant så er det mulig å bruke den tiden man bør på å dem i vase og alle gjestene kan få nyte dem.
Hva med en blomst som står i potte? Mange fine sommerblomster som har kommet nå til å ha ute. Jeg hadde kjøpt vin, men det er vel ikke aktuelt det heller da.
Jeg skal på middag til min svigerdatters foreldre for første gang. Jeg skal IKKE tilfeldigvis svinge innom kvelden i forveien og overlevere blomstene. :knegg:
Jeg har fått beskjed av svigerdatter at det blomster som er tingen. Og bare blomster.
Men jeg følger instruksjonen herfra, gir beskjed i butikken og behandler dem hjemme i henhold til butikken instruksjoner.
Jeg har hatt stor suksess med å få hjelp av betjeningen til å sette sammen en litt stor bukett av tre buketter (de har konstant tre buketter for prisen av to). Betaler da litt ekstra for oppbinding, men det syns jeg det er verd. Bare å putte blomstene rett i vase når man kommer hjem.
Jeg synes orkideer er det "safeste" jeg gir bort av blomster: de står seg fint hjemme hos oss et par døgn dersom de må kjøpes i forveien, verten behøver ikke styre med vase når vi kommer, og de fleste kan like en orkide uansett hvilken stil de har og hva de ellers liker av planter. Kjøp gjerne en potte med orkideen, men jeg synes ikke det er nødvendig. Jeg kjøper alltid med potte dersom jeg er såpass godt kjent med verten at jeg vet at hen trolig liker den, eventuelt en helt nøytral potte dersom jeg er usikker.
Det er helt umulig å finne noe som alle liker. Jeg synes at orkideer og grønne planter er superkjedelig. Men, har venninner som elsker det og helst vil ha det. Nettopp fordi potteplanter er litt krevende, så ville jeg valgt bukett. Eller spurt "svigerdatteren" om litt mer utfyllende råd. :D
Svigerdatter sier at blomster er greia, men at typen blomster er veldig lite viktig. Jeg liker orkideer, men mest fordi det er den eneste veksten vi får til hjemme hos oss. Så de blomstrer igjen og igjen og holder seg fine.
Vi bor i nærheten av Plantasjen, så jeg lurer på om vi skal dra dit i morgen. De har åpent fra kl 10 også på helligdagen.
Jeg er heller ikke glad i orkideer, men har mange av dem, for alle synes det er en fin gave. Jeg blir mye mer glad for buketter, for det er det ikke alltid jeg unner meg selv.
Hm. Tar til meg dette. Det kan jeg forstå, og særlig for en som er veldig glad i blomster.
Mestergrønn skal ha åpen butikk i morgen på Oslo S, så kanskje bør jeg ta en kort t-banetur. Jeg synes det er veldig greit om jeg ikke har noen fare for å ødelegge blomsten i mellomtiden. Jeg er virkelig en blomster-dødare.
Jeg tenker også at en bukett er mye tryggere, i tilfelle man kjøper "feil" blomst (folk er jo rare, noen vil ikke ha bestemte typer blomster fordi de ikke passer inn eller er i henhold til smak eller stil, eller de matcher ikke de andre blomstene). Kjøper man en bukett som mottaker synes er nydelig er det helt topp, kjøper man en som ikke helt faller i smak er det greit, for den lever bare en stund og deretter går den i søpla, og det er tanken som teller. Og du trenger heller ikke kjøpe en potte til den, som kanskje heller ikke faller i smak.
Siden dette ikke er folk dere kjenner godt, mener jeg.
Hater å få buketter og elsker orkideer og grønne planter. Vil heller ha ingenting enn en bukett - are for å balansere inntrykket av at bukett alltid er innertier.
Jøss. Hater altså? Begynner å føle meg ganske enkel å gi gave til. Blomsterbuketter, potteplanter, sjokolade eller vin, bring it on! :vilha: Elsker gaver. :hjerter:
Håper det ble en hyggelig middag Tjorven og at blomstene falt i smak! :jupp:
Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.