Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

SSB mener man kan redusere uføretrygden for å få færre uføre

#1

DM sa for siden:

Kilde: SSB (der ligger også lenke til forskningsrapporten).

Når jeg leser dette, så tenker jeg: De fant et funn på menn i aldersgruppen 52-60 år, og de har tatt for seg to ulike alderskull. Så hvorfor i all verden tenker de at det er ok å generalisere dette til å gjelde alle uføre? :gaah: For det første var det menn (bare det ene kjønnet), for det andre, så var det bare i den spesifikke aldersgruppen 52-60 år, og for det tredjee var det to ulike alderskull som ble sammenlignet. 10 års forskjell har veldig mye å si i arbeidsmarkedet. Når vi nærmet oss år 2000, så regner jeg med vi hadde mange menn som hadde vært hovedforsørgere i den store økonomiske krisen på 80-tallet som kanskje var ganske nedslitt etter den belastningen, samt at teknologien virkelig inntok norske arbeidsplasser, og det å klare å henge med kanskje ikke lengre var så lett, og det å omskolere seg kanskje ikke var noe som var overkommelig.

Konklusjon: Jeg synes dette var en tullete generalisering og en tåpelig løsning å sette ned uførepensjonen for alle ut i fra dette spesifikke funnet. (Det er forøvrig også vestentlig stor forskjell på en mann som har jobbet til han var 60 år og tjent godt og samlet pensjonspoeng, enn en ung gutt/jente som har jobbet i tre år og blir ufør.



#3

DM sa for siden:

Det var en bra artikkel! Godt å høre at jeg ikke er alene om å reagere på dette.

#4

Nebbia sa for siden:

Det er jo ikke snakk om alle uføre, men en andel av uføre. Generaliseringer brukes jo i absolutt alle beregningsmodeller. Jeg klarer ikke å se det kontroversielle i dette.


#5

Nebbia sa for siden:

Dahle og Lysestøl hevder begge at SSB rapporten likner et politisk bestillingsverk. Det er ikke første gang Dahle går ut i media med konspiratoriske korrupsjonsinsinuasjoner.


#6

DM sa for siden:

Kontroversielt var det ikke, og det er det som er så irriterende. Hvor vanskelig kan det være for folk som er utdannet innen dette, å klare å se på alle relevante faktorer. Det irriterer meg så grenseløst at jeg finner ikke ord for det en gang.

Og jeg håper egentlig at dette var et politisk bestillingsverk, for inkompetente kan de da ikke egentlig være?


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.