Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Ernst Baasland - svindel og omdømme

#1

Polyanna sa for siden:

Nå har Stavangerbiskopen hatt sin avskjedsturne med hylling og halloi. Han stod på kirketrappen og tok bølgen, og ikke et øye var tørt.

pub.tv2.no/nettavisen/innenriks/article2641886.ece

Planen nå er visst å reise til Sør-Afrika, der han har et professorat. Der er det antagelig lettere å leve komfortabelt når man er satt under gjeldsordning i Norge. Men først må vel saken mot hans kone avgjøres. Vi får se hvordan DET går. Hun er anmeldt for å ha svindlet venner og slektninger for 40 millioner kroner. Hun er ikke en gang siktet enda! Hvem vedder på om saken blir henlagt?

De svindlede har ikke fått noen unnskyldning. Biskopen omtaler seg selv som offer (det er "saken" som har "ødelagt livet hans") og mottar alles hyllest.

Hva i alle dager er dette?? Greit at man ikke skal sparke folk som ligger nede, men gjelder virkelig ikke vanlige regler (strafferett og folkeskikk) for folk som mange syns er "så gode og fine folk". Er det vanskeligere å sikte en bispefrue for svindel enn en pakistansk taxisjåfør, tro?

Jeg kjenner at denne saken gjør skikkelig, skikkelig vondt i rettferdighetssansen min.


#2

Filifjonka sa for siden:

Jeg reagerer på akkurat samme måten. Det er helt sykt mange penger, som noen faktisk har tapt - dette er ikke snakk om bare å være litt uheldig og naiv.


#3

Fibi sa for siden:

Jeg tenker akkurat det samme som dere. Jeg blir flau på biskopens vegne.


#4

leliane sa for siden:

Jeg reagerer også på den tilsynelatende (man må jo ta pressens fremstilling av saken med en liten klype salt) mangelen på ydmykhet her. Jeg har også gjort meg noen tanker om hva som ville skjedd hvis de kom fra et annet samfunnslag eller tilhørte en annen etnisk gruppe. Vi snakker om ganske store pengesummer her, og selv om det ligger en trist skjebne bak, så er det da ingen unnskyldning eller formildende omstendighet at de er Ordentlige Folk utad? Merkelig sak.


#5

Slettet bruker sa for siden:

Jeg er HELT ENIG. Jeg savner virkelig intervju med de som skal betale dette kalaset i form av å være rundlurt av denne fyren. Avskjedsturné liksom??? Jeg vil tro at en potensiell trygdesvindlende marokkansk drosjeeier neppe får avskjedturné og hedersomtale i avisen.
:mumle:


#6

Polyanna sa for siden:

Jeg har lest noen intervjuer og de er BITRE. Det forstår jeg godt. Bispefruen har løyet dem rett opp i ansiktet når hun har lånt penger, blant annet påstått at hun selv har snakket med folk i IBM (var det vel) som skulle gå god for dette IT-prosjektert som pengene skulle gå til (og som bare trengte litt midlertidig finansiering). Og de har ikke fått en unnskyldning.

Det er jo folks private midler som har blitt borte her!

Det verste er at jeg også har lest engasjerte innlegg for den svindlende sønnen her, som har "havnet i et uføre, stakkar", når "ballen begynte å rulle", og "dette er egentlig et godt menneske" og sånt. :dåne: Fra folk i det kristne miljøet han har tilhørt.


#7

Teofelia sa for siden:

Jeg skjønner jo godt at de selv og det nære miljøet rundt dem gjerne vil se saken med slike øyne, men jeg synes det er direkte kvalmende at media henger seg på og danser med.


#8

him sa for siden:

Jeg tror jeg har fulgt for lite med i media, men slik jeg oppfatter det har jo faren vært en "av de svindlete" hvis jeg har forstått det riktig? Moren har vært medhjelper, men det er uklart både hvilket innsyn hun har hatt og hvilken forståelse hun har hatt?


#9

Polyanna sa for siden:

Nei, det er sant. Faren har, sier han, klart å holde øynene lukket for hva som foregikk. Men han har ikke på noen måte taklet saken rettskaffent og bra. Og det er vanskelig å ikke se ham som medansvarlig, all den tid han må ha drevet ganske aktiv fortrengning for å klare å ikke se hva som foregikk. Men det er håndteringen i etterkant, og den totalt manglende evnen til å anerkjenne at dette har fått alvorlige følger for venner og familie, jeg syns er avskyelig. At han ikke har spandert på seg en unnskyldning (på vegne av familien) til de som er rammet. En telefon. Det er skammelig.

Konen har bidratt MEGET aktivt.


#10

him sa for siden:

Takk for oppklaring. :blomster: Jeg ser at jeg ramlet av lasset tidlig i saken.


#11

Harriet Vane sa for siden:

Pinlig, pinlig, pinlig. :skuffet:

Dette minner også litt om noen jeg kjenner til, der faren forsøkte å sette litt grenser overfor sin grenseutprøvende sønn (i det tilfellet var det narkotika, ikke gambling), mens moren stakk til gutten penger, lånte penger av folk til ham "så han ikke skulle trenge å stjele" osv. Misforstått snillhet, eller grenseløs naivitet, forsøk på å opprettholde en fasade eller hva vet jeg?

Nå har jeg ikke en krone å investere utover hus, bil og hage, men jeg hadde blitt drittforbanna om noen benyttet seg av vår relasjon for å låne penger til noe annet enn det de sa.


#12

Slettet bruker sa for siden:

Jeg synes det er utrlig at man "har havnet i Situasjoner" jeg altså.
Du "kommer ikke i skade for" å svindle for 40 mill. Det er bare ikke mer å snakke om.

Sier sitt at de rømmer landet også og får gjeldsordning og alt mulig fremfor å legge ned innsats resten av livet for å jobbe og gjøre opp for seg det de kan.


#13

Polyanna sa for siden:

Jeg sitter og lurer på hvor lett det er å håndheve gjeldsordningen hvis de er i Sør-Afrika også, jeg? Å sikre at de bare sitter igjen med så og så mye?


#14

Slettet bruker sa for siden:

Poly - det går jo ikke i det hele tatt det.


#15

Éowyn sa for siden:

Jeg som trodde at det var i "gamle dager" prester/biskoper med frue sto høyt hevet over "almuen". Dette gjelder tydeligvis ennå.


#16

Slettet bruker sa for siden:

Jepp.
Og i litt nyere gamledager senket man de som ikke gjorde opp for seg ned i en bukt med betongsko. Ihvertfall hvis man var mafia.

Så med den gylne middelvei av dagens samfunn, samt det religiøse tilsnittet her så er det vel riktig da - at denne biskopen trår vannet sånn ca slik Jesus gjorde det.

[/tull]


#17

noen sa for siden:

Jeg er helt enig med deg, og jeg har også reagert på måten biskopen gikk av og planene de nå har.

Jeg er glad for at sønnen ikke fikk medhold i stengte dører under rettssaken.


#18

Elin sa for siden:

Nok et glimrende innlegg fra Polyanna! :applaus:


#19

Robyn sa for siden:

:nemlig:


#20

Ine sa for siden:

Jeg skjønner ikke helt at man er så sinne på biskopen jeg..

Sånn som det er kommet fram i mediene har han jo ikke visst noe om dette, det virker som han har overlatt dette med å hjelpe sønnen økonomisk til kona, og han ikke har vært informert om at hun har tatt opp lån og gått inn som kausjonist.

I mitt stille sinn har jeg tenkt at de ikke kan ha noe veldig til ekteskap når de ikke har snakket sammen om dette.

Synes jeg har hørt han sagt at han skjønner dette er trasig for de involverte.


#21

Pappalille sa for siden:

Det er helt greit å svindle og bedra så lenge man er "søt og hyggelig" og ikke minst "hvit og kristen". :spy:


#22

Pappalille sa for siden:

Jeg snakker om dem som hyler skingrende når det dreier seg om taxisjåfører som svindler på skatten (og nei, det er heller ikke greit) men som liksom ikke tar helt av på samme måten når det dreier seg om en biskop med frue og sønn. Jeg snakker om tonen i media.


#23

Pappalille sa for siden:

Det er godt å høre. VL er ikke med i mitt repertoar av aviser. Det er ikke VG heller, siden jeg fortetrekker aviser og ikke "daglige ukeblader", men jeg synes at det jeg har lest begynte nokså tøft, og så har det blitt mildere og mildere. "Stakkar, han visste jo ikke hva som foregikk han". Unnlatelse gjør ham ikke uskyldig og moren stiller nå i en klasse for seg, sammen med sønnen. Jeg synes det virker som om det skal forstås når det er en mor som gjør slike ting, men hvem som helst annen hadde virkelig fått pisk.


#24

Pappalille sa for siden:

Oj, jeg tror jeg må forklare meg her. Når jeg sier "hvit og kristen" så mener jeg det rent kulturelt sett. Jeg synes virkelig ikke religion har noe med denne saken å gjøre. Det var vitterligen svært så klønete av meg å bruke det uttrykket i denne sammenhengen. :rødme:

Mulig du har rett Hattifnatten, jeg sitter bare med minnet om hvordan de svindlende taxisjåfører virkelig ble smurt utover, og til dels blir det enda. Jeg har sikkert vært litt kjapt ute med kleptopølsene og knottet her. :rødhåret: :p


#25

Pappalille sa for siden:

Veldig gode poeng. =)


#26

Muad'Dib sa for siden:

Foreldrenes oppførsel forklarer nå veldig godt hvorfor sønnen ble som han ble (løper fra problemene sine og svindler andre til å gjøre opp for ham). Er enig med Hattifnatten i, at reaksjonen ute i offentligheten henger sammen med at de som ble svindlet i denne saken var privatpersoner med nok formue til å låne ut et par millioner. Ikke noen som folk flest kan identifisere seg med, og ikke "skattebetalernes penger".

Siste artikkel jeg leste om papsen Baasland (det var i Aftenposten, mens han var midt i sin afskedsturné) markerte sterk kritikk mot biskoppen, bl.a. fra han-Blindern-professoren-i-religion (Trygve Wyller ?).


#27

Slettet bruker sa for siden:

Jeg synes Baaslands er der ute sammen med t5pc folket. Jeg mener å huske at t5pc folket ikke ble hyllet i media da de var på sin avskjedsturné.

Jeg synes som et minimum at Baaslands avskjedsturné kunne vart et år eller tre og generert inntekter til ofrene deres.


#28

Pappalille sa for siden:

Hehe, jeg får ikke prikke deg smilefjes, men jo, dét kunne vært en idé.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.