Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Den ultimate pizzadeig

#1

Pamina sa for siden:

Jeg tillater meg å kalle den det. Har faktisk til gode å få den misslykket og vi baker en del pizza

Viktig å være nøyaktig på målene, deigen er av typen italiensk (blir hard under og tynn) og holder til en stor langpanne/stekebrett

Man tager

375 g hvetemel
1 1/2 ts tørrgjær
1 ts salt (bruker maldon salt som jeg knuser ekstra i hånda)
2,5 dl lunka vann (litt varmere enn 37 grader)
1 ss olje (ekstra virgin oliven eller raps olje)

bland alt det tørre i en bolle (enten vanlig eller eltebolle til maskin) bland oje i vannet og ha i melblandingen og star elting. Deigen vil være ekstremt klissete den første tiden man elter, men blir perfekt etter 5-10 minutters håndelting. I maskin elter man til den samler seg.

Ha deigen over i en god oljet bolle og la den stå til heving i 3 timer.
Dekk med plast og sett et lunt sted.

Etter tre timer trykkes deigen ut i langpanne dekket med bakepapir og man har på det man ønsker på pizzaen sin.

Stek på midtrille på 275 grader.


#2

Haneefah sa for siden:

Oi.. Hvorfor må den heve i TRE timer?:confused:

utålmodig:p


#3

Pamina sa for siden:

Da blir den sånn skikkelig italiensk og sprø i bånn. Den blir utrolig lett å jobbe med, og kan bare trykkes ut på bakepapiret. Du kan gi den kortere heving, men da blir den ikke sånn skikkelig italiensk schwung over den.


#4

Tante Sofie sa for siden:

Schwung er bra! Må prøvast.


#5

ItsOnlyMe sa for siden:

Skal prøve denne.. i morgen tenker jeg.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.