Nå har jeg jo gått til innkjøp av 1.5 gram safran, til den nette sum av 100 kr (umalt) og vært på IKEA og kjøpt morter, men ser at i noen oppskrifter på nett at safran kan erstattes med gurkemeie, som jeg trodde, men som jeg hadde blitt frarådet på et annet forum tror jeg.
Noen som vet om de blir like gode med gurkemeie, eller er de virkelig mye bedre med safran?
Ser også at feks på det søte liv står det at man skal bruke fra 2.5 -5 gram safran, mens i lignende oppskrifter med like mye mel står det 1-1.5 gram safran. Hva er best?
Gurkemeie smaker ganske kraftig, synes jeg, og passer mest i middagsretter. Det gir en bismak som ikke passer i boller, synes jeg, så jeg ville aldri brukt det. Safran er tingen.
Jeg har bare laget lussekattet på jobb og der bruker vi selvsagt bare gurkemeie. Skolene har neppe råd til safran. Jeg synes ikke de får bismak, men det kommer vel an på hvor mye man bruker kanskje. De smaker boller, ja. Tror aldri jeg har smakt safran. :gruble:
Må være safran i lusseboller. :jupp: Vi pleier å kjøpe i Sverige. Der må man i hvert fall spørre i kassa om det. Det er kassererene som har safranen. Tror neppe at det ligger fremme i butikken i Norge heller.
Safran i boller, gurkemeie i ris og kjøttretter. Og jeg synes gurkemeie har en helt klar bismak som ikke passer i boller. Jeg kan for øvrig melde om at fersk gurkemeie (den er en rot) setter flekker på huden som ikke går av før man har badet i en ukes tid. :erfart på omvisning på krydderplantasje på Zanzibar:
Gurkemeie og safran gir veldig forskjellig smak, syns jeg, Jeg personlig syns ikke noen av delene er spesielt godt i boller, noe som er litt synd, ettersom jeg har enorme mengder safran liggende fra diverse utenlandsreiser, som jeg aldri ser for meg at jeg får brukt...
Det bør være safran, det er det som gir smaken. Gurkemeie gir bare farge. 1 g safran er nok, og jeg kjøper det i innvandrerbutikker, mye billigere enn på apoteket.
Jeg har prøvd Gurkemeie en gang, men smaken ble ikke den samme. Det er MYE bedre med Safran.
Jeg betalte 49 kr på Apotek 1 for 0,75 gr med Safran. Dyrt ja. Er jo verdens dyreste krydder dette. Malt Safran koster over 100 kr for 1 gram. Det er litt mye ja. :D
Det må absolutt være safran. :nikker: Jeg har en ganske stor oppskrift der det skal være 1 gram safran. Det smaker veldig mye, så jeg ville tro at 2,5 gram i en sånn passe oppskrift på 25-30 lussekatter virkelig må være for spesielt interesserte.
Jo gurkemeie gir smak, men en helt annen smak enn safran. Den er beskere. I tillegg er fargen litt anderledes. Gurkemeie er sennepsgult, med et grønnskjær, safran er med rødskjær. Vi bruker ofte gurkemeie i pasta, det syns jeg er godt.
Ja, de har ofte mye billigere safran i asiatiske sjapper.
Var på Ultra i dag, der kostet 0,5 gram safran rundt 50,- kroner. Hvor mye pleier man å trenge i en normal oppskrift på lussekatter? På [url]www.detsoteliv.no[/url] skal man ha 2,5 gram (!!!) i en oppskrift, og det kaller hun en normal oppskrift (den egentlige oppskriften hennes er dobbel, med 5 gram safran i). Helvete fryser før jeg bruker så mye penger på lussekatter.
Smelt smøret, tilsett melka, løs opp gjæren. Rør inn det tørre og la deigen heve til dobbel størrelse. Elt godt og form lussekatter. Etterhev i 15 minutter. Pensle med egg og pynt med rosiner.
Jeg bakte med safran i fjor, men jeg er usikker på om jeg skal gjøre det til helgen. Synes de fikk en bismak (safransmaken? :knegg: ) jeg ikke satte pris på. Aldri prøvd gurkemeie. Kanskje jeg bare skal ha litt mindre safran enn jeg hadde i fjor...
Jeg har aldri smakt lussekatter med safran, bruker kun gurkemeie eller ingenting. Må innrømme at jeg synes det virker litt snobbete å bruke mange hundre kroner på krydder til en bolledeig, og siden jeg ikke har smakt safran vet jeg jo heller ikke hva jeg eventuelt går glipp av og lever i lykkelig uvisshet med deilige ferske hveteboller i lussekattfasong. :blunke:
Hva er safranrot? Er det rota til safranblomsten?[/quote
Jepp. - Forøvrig vet jeg ikke HELT om det er det det heter. Jeg en diger boks fra ei venninne som var med LatinAmerikaGruppa i Guatemala. Hun trodde først at hun hadde gjort et safrankupp før det gikk opp for henne at det just ikke var safran.
Tror vi skipper både safran og gurkemeie, mistenker at lussekattene ikke faller i smak hvis de ikek smaker boller:). Men hvordan former man egentlig en lussekatt?
Men lussekatter uten safran er jo rett og slett ikke lussekatter. Det er som om eplekake kunne lages med pærer i stedet, og fremdeles kalles eplekake.
Hehe, det kan jeg tenke meg! Kan det være det samme som brukes mye i midtøsten? En venninne av meg var sammen med en iraner, og de lagde ofte mat med noe de mente var safran, men som var så billig og hadde en syrligere smak at det kan ikke ha vært ordentlig safran. Det hadde den rødorange fargen.
Bakte lussekatter for første gang i forgårs, de skulle ha med på skolen til luciafeiring i dag. Jeg brukte safran, og da jeg smakte på lussekattene etterpå innså jeg at det nok var første gangen jeg har spist lussekatter med safran. Det smakte fortreffelig, og det ga slik en god og lang ettersmak. Jeg gleder meg til vi skal spise resten.
Gjett hvem som har vært på torget i Cambridge og kjøpt 1 gram safran for £4,50?:D
Så nå blir det spennende å prøve oppskriften lenger opp her på søndag.
Men jeg lurer på en ting: Er det noen unger som ikke liker safran? Burde jeg lage en "vanlig" deig i tillegg? Mine har jo aldri smakt dette, som dere skjønner fra mitt tidligere innlegg.
Lussekatter er svenske og er ikke lussekatter uten safran! Gurkemeie erstatter ikke safran!!! Det smaker fælt. Da kan du heller bruke gul matfarve. Safran kjøpes billigst på innvandrerbutikken til ca 50,-/gram.
Ja, jeg er svensk og lussekatter innholder ALLTID safran!!!!