Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.
Jeg ser det blir beskrevet i kommentarfelt at Mette Marits kontakt med Epstein var for at hun skulle få penger til organisasjoner, vet noen hvor jeg finner mer informasjon?
Hva tenker dere om det som kommer fram om korrespondansen mellom de to?
Ja, dette synes jeg er utrolig uinteressant. Hele Epstein-saken er meg revnende likegyldig. Det skjer litt for lite i verden nå denne saken med Mette Marit blåses opp i VG i dag.
Jeg tenker at hvis du er en offentlig person med svin på skogen som du vet vil komme frem før eller siden, så er det når du skal få det ut. Mediene (av alle typer) kommer til å rulle seg i Metter Marit og Marius-nyheter i flere uker fremover.
Når det gjelder Norges kronprinsesse og en dømt pedofil overgriper så syns jeg faktisk det er en nyhet at hun har hatt denne temmelig hjertelige kontakten med vedkommende i lang tid ETTER at hun klarte å google seg fram til hva han var dømt for. Og legger på en smile-emoji når hun kommenterer det.
Enig med Filifjonka. Det er en nyhet at vår kronprinsesse sjekket hva han var dømt for og fortsatte å utvikle vennskapet med han. Det handler om dømmekraft, omdømme til kongefamilien, og hele Norge som hun representerer. Det er forskjell fra en kongelig og en fra eliten som er i eliten pga formue. En kongelig representerer folket selv om en har "ferie".
Kommentarfeltene gir jeg ikke fem flate øre for, generelt sett mener jeg at de må kutte ut å hate så inderlig mye. De hater Mette Marit, de hater Jonas Gahr Støre, de hater den ene og den andre. Jeg kan ikke se hvorfor hun ikke skal bli dronning på grunn av dette, så vidt jeg vet har hun ikke gjort noe kriminelt? Hun har vært dum, og hun har beklaget at hun har vært dum. Hvis noen skal miste jobben sin på grunn av dette, så må det være noen i politiet, ikke kronprinsessen.
NB! Jeg har ikke fulgt med i innholdet i dialogen og samværet hun har hatt med Espstein, så kan hende det er verre enn jeg vet. Aner ikke.
Jeg ser Aftenposten har en kommentar der overskriften er Kan Mette Marit bli dronning etter dette?, men bak betalingsmur. Av politisk redaktør Alstadheim.
Jeg tror hun kan, og kommer til å bli det. Harald er gammel, Ingrid er ung. Og jeg tror ikke Norge vil drive med kupping. Om kongehuset skal avikles, vil det skje kontrollert. Tror jeg da.
At hun har hengt med Epstein er ikke verre enn at andre har gjort det. Jagland, Brende etc. Poenget mitt er at jeg ikke forventer noe mer eller mindre av henne fordi hun er kongelig.
Jeg forventer mer av Kronprinsessen enn mannen i gata fordi det er jobben hennes å representere Norge. Jeg er ikke overrasket, men absolutt forarget. Ikke mer over henne enn Brende, Toje og Jagland, men syns ikke det er forenelig med jobben hun får sykt mye penger for å gjøre.
Jeg syns for øvrig ikke at hun burde bli kastet under bussen alene, selvsagt har Kronprinsen visst om dette («@boring party. Come save us!»). Det er også Kongens jobb å styre dette, han er tross alt sjefen hennes. Dette bare belyser hvor utrolig fjernt det er å ha et kongehus og bruke massevis av penger på at en steinrik familie later som de er en av oss, når de egentlig er luksusresort i Malaysia, med venninnene hos Epstein i Palm Beach, ville fester på Skaugum og sutrer over manglende gratis oppgradering på flyet.
Det er skikkelig pinlig å lese de meldingene som kronprinsessen har sendt. Puteflaut. Ser ut som meldinger mellom noen som kjenner hverandre svært godt, og ihvertfall ikke som meldinger man sender til en man ikke er gift med, når man er gift.
Tenker at selv om de har rådgivere etc så er det ikke sikkert de følger rådene.
Uansett så tenker jeg de har noen helt jævlige dager nå, på privaten. Og er spent på hva dette ender med.
Hun representerer det offisielle Norge og selv om hun tydeligvis ikke har greid å skjønne selv at det var stappteit å pleie omgang med Epstein og bo i hans hus, så fatter jeg ikke hvor slottet har vært hen! De må da vite til en hver tid hvor hun er og burde ha rådet henne på det sterkeste til å holde avstand.
Det moralske kompasset hennes gir jeg heller ikke mange, sure silda for, for å være ærlig. Hun visste hva han var dømt for i 2008, men i 2011 så var det bare oops! dette så ikke så bra ut, nei. :rolleyes: Men selv om hun ikke brydde seg, moralsk sett, så burde hun allikevel skjønt at dette ville se veldig uheldig ut om media fikk tak i det.
Vev, salmer, bursdagsgudstjenester og boktog lurer ikke meg. Til å være ekstreeeemt glad i litteratur, har det ikke smittet veldig over på formuleringsevne, må jeg si. Fint at hennes indre moralske kompass kommer frem. Minnes hun hadde stor forståelse over tidsklemme, for det hadde de også. Hun er i så fall på mange fjonge turer rundtom, uten barn.
Jeg synes heller ikke at MM skal kastets under bussen alene, men synes samtidig dette bare føyer seg i rekken av veldig mange ting som hun har dummet seg ut med. Jeg synes ikke det er helt det samme om en fremtidig dronning har mange svin på skogen i forhold til en eller annen kjendis.
Det jeg mener, er at jeg syns det er påtagelig stille fra resten av kongehuset. Som meg mener også må ta skyld her. Både kongen og kronprinsen. Storpolitisk syns jeg Brende og Jagland er mye verre. Moralsk er de på bærtur hele gjengen.
Jeg synes det er dødspinlig, flaut, vitner om helt ekstremt dårlig dømmekraft, og bekrefter min overbevisning om at monarkiet bør avskaffes. Før alle skandalene rundt kongehuset, var det ut fra at prinsipp om at jeg ikke synes at noen som helst skal fødes inn i roller som innebærer både ekstreme privillergier, men også et liv på utstilling i et slags gullbur, uten de samme menneskerettighetene vi andre har, feks retten til privatliv.
Og selv om det norske kongehuset liksom er så reale og fine og liksom så like oss, så lever de altså hemmelige liv i luksus når vi ikke ser på. Og viser en bekymringsfull mangel på bakkekontakt, som feks. Märtha som ikke bare velger en kontroversiell sjaman, men også tillater seg å snakke ned både egne foreldre og hele det norske folket uten blygsel i en helt forjævlig kalkun av en dokumentar.
Saken om Marius Borg Høiby er problematisk, men han er voksen og må ta ansvar for egne handlinger og valg i livet. Jeg har reagert på at enkelte diskusjonsforum har vært mer opptatt av å skylde på moren hans, enn å snakke om hva han har gjort.
Jeg har hele tiden tenkt at Märthas valg var mye verre for kongehuset på sikt, fordi hun er i arverekken, og fordi hun selv har skapt kontroversene hun står i. Men så kom Epstein-saken, og da rykket Märtha ned på andreplass.
For meg bekrefter Epstein-saken også at en hel masse mennesker ikke har ryggrad og lar seg forføre av penger og luksus og makt, og så er jeg ganske sjokkert over mangelen på rolleforståelse og hvordan MM kunne opptre på denne måten. Jeg blir flau og synes det er ekstremt ubehagelig å se hvordan helt private e-poster dem imellom, viser en total mangel på dømmekraft. Og så føler jeg meg som en kikker som leser noe som aldri var ment for mine øyne. Det må være helt for jævlig for de som er nær henne.
jeg tenker også at Epstein må ha hatt en helt spesiell makt over folk, han hadde jo et helt vilt stort og innflytelsesrikt nettverk. Hvem har han IKKE hengt med, liksom?
Jeg synes MetteMarit har vært helt ekstremt dum og er veldig spent på hva neste skritt blir for kongehuset rundt dette. Jeg klarer ikke å se hvordan hun kan komme ut på den andre siden med noe som helt ære i behold slik ting ser ut nå.
Og så tenker jeg at dette er mennesker, MetteM og Haakon har to unge voksne barn som må bli helt sjokkert av dette. Mette M er alvorlig syk og har allerede saken til sønnen å forholde seg til - så jeg håper alle som har dette nært innpå seg, får god hjelp nå, uansett hvor dumme de har vært - og at de ikke har tilgang på internett.
Og så må jeg legge til at det hjelper ikke hvor gode rådgivere man har - man må lytte til rådene man får fra rådgiverne sine. De kan ikke overstyre avgjørelsene de kongelige tar, og den som evt skulle ha satt ned foten her, må være kongen, han er jo sjefen.
Jeg tipper at det ikke er mangel på råd som er årsaken til dette kaoset.
Selv om jeg synes MM har tatt en del snodige valg opp gjennom så synes jeg veldig synd på henne også. Det er som det nevnes over her, veldig mye i livet hennes akkurat nå. Dette var antakelig det siste hun trengte.
Jeg må innrømme at jeg bare himler over tanken på at jeg, om jeg møter henne, må kalle henne «kongelig høyhet», fordi hun liksom er hevet over meg. Og flaggdag på bursdag, fordi hun er en så fjong og viktig person. Jezzus. Hvem vil ta med barna sine med flagg for å hylle henne? Skal hun ta flere viktige samtaler på en scene der hun snakker om hvor super mor hun har vært? Sånn innimellom pedofil omgangskrets.
Jeg er enig med Darth. All denne hatingen syns jeg man kan stappe et visst sted. Jeg er slett ikke sikker på at alle som i denne tråden sitter på sin høye hest og dømmer MM og andre nord og ned, ville vært så mye mer fantastisk om de selv var i tilsvarende situasjon.
Jeg har ikke nilest alt som har kommet. Har det noe sted kommet fram at MM har gjort noe som er ulovlig?
For meg er det helt utrolig at dette er det som diskuteres, når det for eksempel har kommet informasjon om at Trump har stukket en finger opp i skjeden på mindreårige jenter for å teste om de er "trange nok". Framfor andre folk. Voldtatt 13-åringer. Fy faen! Men det har visst ikke norsk media giddet å bry seg om.
Nå er det jo slik da, at vi alle står fritt til å mene noe om makteliten i eget land, og hvorvidt de er vår tillit verdig. Noe som er grunnen til at de bør holde sin sti ren. Og som ikke minst er grunnen til at monarki som styreform burde vært avskaffet for lengst.
Trump er en avskyelig fyr, men styrer ikke i mitt land.
Det kan du ha helt rett i. Jeg står fortsatt for at de der hate-korene har jeg lite til overs for. Den delen av samfunnsdebatten er bare ødeleggende, for debatten og for menneskene som debatteres. Når det er sagt, så ser ikke kontakten MM har hatt med Esptein bra ut, gårsdagen gjorde det helt umulig å ikke få med seg en god del av dette. Det virker nesten som om MM har hatt dialog med han som om han var en slags fortrolig venninne som hun fjaser med, litt underlig dialog tidvis for en voksen dame. Særlig med en pedofilidømt mann.
Ja, det siste man trenger når livet butter er å bli avslørt for løgn, og for å ha utvist ekstremt dårlig dømmekraft ved å pleie kontakt med pedofilidømte rikinger for egen, private moro, når man har som jobb å representere et land. Særlig når man har jobbet så hardt for å bygge et image som folkelig og jordnær. Det gjør vondt når den perfekte fasaden slår sprekker.
Jeg er ikke overrasket eller sjokkert over at våre kongelige er tilknyttet akkurat samme nettverk som andre kongelige og styrtrike kjendiser for øvrig, og at de er en del av den kulturen som hersker i slike kretser. Ikke litt engang. At pressen nå avdekker det som er fakta, plager meg faktisk mindre enn når pressen setter på dem glorie, og framstiller dem som så prektige og hevet over alle andre. Jeg har ikke trodd et øyeblikk på den illusjonen. Og det er ikke hat, det er fakta.
Jeg syns at avsløringene er mer interessante og verdt å snakke om i den betydningen at de kaster (enda mer) lys over edderkoppvirksomheten til Epstein, hvordan han brukte kongelige og de rike og mektige til å bygge sitt eget maktimperium. Og hvor villig de lot seg bruke. Hvordan det å være i nettverket ble en valuta i seg selv, for alle involverte, og der han tjente aller mest, både i penger, makt, status, prestisje og straffeunnlatelse (han slapp ekstremt billig unna, ekstremt lenge, for grove forbrytelser mot barn, som alle visste foregikk). Og det er helt på tvers av politiske skillelinjer. Clinton og Trump.
At dette er kleint for MM er sånn sett det minst graverende i hele greia. Altså - veldig dårlig dømmekraft - hun VISSTE at han var dømt for overgrep mot barn, og det var viden kjent at det fortsatt var noe som foregikk. Det er faktisk ganske alvorlig at hun brukte sin kongelige glans til å styrke hans makt og status. Men hun var bare en brikke av mange i hele greia.
Epstein-saken har gjort meg helt FRÅDENDE av raseri i flere år, så dette er egentlig bare en ting til i samme skåla. Jeg er hoppende forbanna på ALLE som sørget for at han fikk holde på.
Ja, "våre" Epstein-venner har latt seg bruke, og Epstein har gjennom sitt nettverk fått enorm makt. Ikke fordi han var valgt av noen som helst, kun fordi han var en fæl riking. Kjempestort problem at det er naturlig for norske politikere og andre maktpersoner å pleie kontakt med slike og mene at det er "normalt diplomati".
Hvordan foregår denne gravingen i Epstein-filene nå, er det norske medier selv som graver fram alt dette, eller kommer det fra USA? Er veldig interessert i hvordan ståa er over dammen, men lite å finne i norske medier så langt. Det er litt pussig at det er tidligere og nåværende medlemmer i Nobel-komiteen som avsløres...
Selv om de virker som grådige idioter, så har jo jobbene til Brende og Jagland tilsagt at man har kontakt med div maktpersoner. Slik er jo diplomatiet. Mette har ingen slik jobb. Hun har kun hatt seg selv og eget velbehag å tenke på. (Så virker det jo som at de andre også har tenkt på seg selv da, det skal sies. Og jeg håper de ettergås)
Hun hadde vel i utgangspunktet en rolle, hun også, som en del av det Gates-nettverket. Veien inn i Epstein-nettet her har vel alltid handlet om tjenester og gjen-tjenester.
Om du søker på Mette så finnes det bl.a. dokumenter der denne assistenten til Epstein snakker om at han er i kontakt med Haakon "non-stop", i forbindelse med en bakkeoperasjon Mette-Marit er gjennom. Så han er jo ikke ukjent med forbindelsen han heller. Felles middag har de vært i også. Og de har dratt på byen sammen etterpå. Epstein sier at han liker Haakon (Hakkon) "A LOT!".
Det er MASSE i den kontakten som ikke er innenfor normalt diplomati, altså.
Absolutt enig, og det er derfor jeg skriver de er grådige idioter som jeg håper blir ettergått. Men at politikere og ledere av store organisasjoner har uformell kontakt med rikinger verden over, er vanlig. Dette for å fremme sin organisasjon og politikk. En kongelig trenger ikke dette, og kan i prinsippet basere sin uformelle kontakt med folk på ekte vennskap. De kongelige har ansatte til å pleie de "nyttige forbindelsene" som de likevel bør ha kontakt med, feks hvem de "bør" sende julekort til og hvem det er kjekt at får blomster akkurat i dag, eller en liten julegave.
Ingenting tilsier at MM skulle ha kontakt med Epstein. Men det hadde hun altså, fordi hun har fått noe ut av det for sin egen del, på en eller flere måter. Det kan på en måte ikke druknes i "vanlig diplomatisk kontakt" (som det for de andre som har mottatt store ytelser ikke er, etter min mening) og annet fint språk.
Meget klar over det. Har god kjennskap til den slags.
Jeg synes at Norges kommende dronning har et veldig lite anstrengt forhold til punktsetting og påfølgende stor bokstav. :fokuserer på det viktige:
Ellers lurer jeg på hva som skjedde med det tomrommet som må ha oppstått når Epstein forsvant, og om det er noen, og i så fall hvem det er, som tok over det tomrommet.
Jeg tenker at hvis det hadde kommet for en dag at kronprinsessen hadde hatt slik kontakt med en helt vanlig fyr som IKKE hadde drevet omfattende menneskehandel, voldtekter og andre overgrep, så hadde det sett ille ut. Selv om det ikke hadde fått så mye spalteplass. Så det er jo ille - og et tilsynelatende svik uansett,
At Slottet ikke la alle kort på bordet i 2019, kan man i etterpåklokskapens klare lys se at var utrolig dumt - unnlatelsene og løgnene som kom da, kan vanskelig gjøres opp for i ettertid, tenker jeg. Om det nå skulle være slik at dette ikke virket alvorlig for folk i 2011, så burde det definivt ringt gigantiske klokker i 2019.
Hva med "Paris is good for adultery, and scandis are better, wife materials, but then agiain, who am I to talk".
Elns. sitert litt etter hukommelsen min.
Jepp, det er nettopp slike ting som nesten bikker meg over i kommunistenes rekker (nesten). Et nettverk av folk med enorme rikdommer og stor makt, som vanlige folk ikke slipper inn i, der de klør hverandre på ryggen og gir hverandre privilegier og gratis tjenester som vanlige folk bare kan drømme om, og som gjør at de rike blir enda rikere, og de mektige får enda mer makt. Som om ikke MM har penger til å betale for sin egen tannbleking, eller sine egne ferieopphold. Det er utrolig provoserende, og det hadde det også vært selv om Epstein ikke hadde vært pedofil. At hun i tillegg var kjent med hva han var dømt for kommer på toppen, og tar det til et langt høyere nivå av ugreit.
Selv uten alt dette med Epstein, så synes jeg e-pstene jeg har lest viser hvor ofte de kongelige er på luksusreiser, som vanlige folk bare kan drømme om. Selv vanlige folk som har over gjennomsnittlig inntekt kan drømme om, faktisk.
Ja, det er de jo, men jeg tenker det er jo vi som har bestemt at vi skal ha en slik institusjon, og kaste penger på dem for at de skal leve med pomp og prakt, slik at vi har noen glansbilder å se opp til med stjerner i øynene. Det er for så vidt greit nok, så lenge det er innafor det staten betaler for, og gjerne hvis de kan legge inn litt representasjon på veien, og vise oss fine bilder fra turen i glansede ukeblad. Men ikke hvis det er finansiert av rike og mektige forretningsfolk som trenger å sole seg i glansen fra kongelige, for å spinne seg et enda større og mer finmasket nettverk, slik at de blir enda mer uangripelige, og sitter trygt med sine snuskete gjerninger, som Polyanna beskriver over. Akkurat den luksusen bør de fint kunne klare seg uten.
Og det du skriver der Karamell, det får en jo til å spørre seg hvem som har betalt for de andre feriene. Hvem andre har de kontakt med, som inviterer dem til ferieopphold på sine resorts?
Det er ikke kjempelenge siden de hadde en luksuriøs yacht-ferie de ikke ville si hvem som hadde invitert dem på, er det? Det var visst et helt urimelig forlangende.
Det som gjør meg dårlig er det lille smilefjeset i e-posten etter at hun har googlet ham. En kvinne på ca. 40 med en tenåring og to små barn. Jeg kan aldri ha respekt for henne igjen.
Hun har også vært uærlig med det norske folk, så jeg tror vi er mange som ikke vil ha tiltro til det hun sier. Kjenner på at jeg synes det er ugreit for meg at hun er beskytter for noen av de organisasjonene jeg har et forhold til. Skuffet.
Jeg syns det er riktig og bra at vi snakker om alle maktmenneskene i sammenheng her: MM, Jagland, juul, rød Larsen. De har latt seg forføre av et spennende nettverk, glitter og stas, og vel vitende om hvem de har med å gjøre, latt sin makt- og prestisjekapital bli brukt til å legitimere en pedofili-ring.
Det er helt for ille å se hvor hatske folk er - det er et sinnsykt press å stå i. Nå kommer nyheten om at Marius er på sykehus også.
Jeg håper virkelig både Marius Borg Høiby og moren hans får hjelp til å stå i dette - medietrykket er helt ellevilt og folk er utrolig fæle på nett nå.
Dette går både Tore Tønne og Eskil Mikkelsen en høy gang.
Det er ganske fælt å se hvor stygge folk kan være når de jakter i flokk.
Jeg legger merke til at Kronprinsessen takker Epstein for at han ser henne, tror det var i eposter der hun forteller om helse og røykeavhengighet. Eller kanskje jeg tolket feil og at hun takket for sist. Uansett, virker som hun var i en utrolig sårbar situasjon. Å ha jobb som kongelig må jo være det ytterste i å gå inn i en rolle, ha på en maske, både på det ytre og indre plan. Synes Kathrine-Devida Kristiansen Privat på Facebook har et utrolig godt innlegg om situasjonen.
Det er trist, og unødvendig! Jeg har heller ikke lest så mye av dette, men det er mye mediesaker da. Stort trykk der! De fleste medier på FB har skrudd av kommentarfeltet sitt. Jeg får faktisk opp masse støtteposter og sånn "Kongen vår hjerte hjerte-greier". Ikke fra vennene mine , men fra tilfeldige folk som popper opp i feeden min på FB. Det er lov å feile, vi må tilgi og sånt. Disse kommentarfeltene er åpne da, så det kan godt være at et er mye hat der. Jeg har ikke åpnet slike poster.
På jobben sitter jeg sammen med kommunikasjonsfolk. I går startet jeg dagen med å være ordentlig skuffet over henne. Men etter å ha hørt hvordan kollegene diskutere høylytt alle vendinger i saken, ble jeg kraftig irritert over dem utover dagen, og tenkte mye slik du skriver. Det minnet meg om hvordan mange i England er blitt hundset av mediene og endt opp med å ta livet sitt. Det hun har gjort er forkastelig, men denne fråtsingen er ikke noe særlig bedre.
Jeg tenker stadig på Tore Tønne i saker som dette. Det er tøft å stå i storker, uansett hvor løk man har oppført seg. Det blir jo enda verre med SOME hvor folk helt ukritisk kan hamre i vei.
Ingen tvil om at de betaler en høy pris for rollen de har, jeg tviler på at luksusen kompenserer for dette. Det er noen fordeler i å være hvermannsen også, ikke minst i kriser.
Heldigvis er det svært enkelt å unngå kriser som akkurat denne da. Uavhengig av roller i samfunnet burde det være innmari enkelt å unngå sexovergripere som har vært førstesidestoff over hele verden.
Hun tok jo valget om å fortsette kontakt etter at hun har googlet ham.
Joda, det er et poeng det også. Personlig mener jeg at arvelige posisjoner som statsoverhode skulle vært fjernet for lenge siden. Og i hvert nå når vi har så tydelige spor om at de vi har i toppen ikke klarer å forvalte sitt ansvar. Med det samme, spark ut de politikerne som har vært med Epstein.
Det er fint å ha medfølelse med noen som må ta konsekvensen av det de har gjort, men de kunne jo bare latt være å gjøre det, så hadde det ikke blitt noen konsekvenser heller.
Jeg er enig i at hatske kommentarfelt tar alt for mye av, men vi må ikke la medfølelsen med den som opplever det overskygge at de faktisk må rydde opp etter seg. Alt for ofte synes jeg det blir en motstorm av "stakkars, har ikke XX vært gjennom nok" når ting er kommet for dagen og så fisler alt som heter konsekvenser vekk i medynk for at konsekvensene ble så fæle. De er fortsatt ansvarlige for det de har gjort selv om konsekvensene er vonde.
Og når det er sagt; en god gammeldags legge seg flat som en pannekake og legge alle kort på bordet, funker så utrolig mye bedre enn halvsannheter og løgn som blir oppdaget etterpå.
Ikke minst hos sistnevnte. Kan skjønne at de som litt brått havner i maktposisjoner ikke helt greier å navigere, men de kongelige har erfaring gjennom generasjoner. Og en stor stab av rådgivere, samt venner og familie i andre europeiske kongehus, som har gått igjennom store skandaler før dem. Så man skulle tro de greide å bremse i tide, når de beveger seg inn i en ugrei retning.
Disse andre som er i hardt vær nå burde vært en egen tråd, og selv om jeg også har Tønne i bakhodet klarer jeg altså ikke å spa frem sympati for Jaglands absurde svar på spørsmålene i høst, og manglende evne til å være ærlig fremdeles.
Jeg er enig i at de som har hatt omgang med Epstein mot bedre vitende må stilles til ansvar for det de har sagt og gjort, og at voksne folk med makt burde vite bedre. (uten at de dermed fortjener heksejakt)
Samtidig begynner jeg å tenke på den kraften og evnene Epstein, og andre som han har, som gjør at de både klarer å komme tett på folk både med og uten makt. Og at det må være lett å forstå at sårbare yngre jenter blit hanket inn av en eller annen form for karisma og fristelser.
Og bør avskaffes. Og i den avstemningen på Stortinget bør alle de folkevalgte være fristilt og ha sjekket litt hva lokalsamfunnet sitt tenker rundt dette.
Ja, man vet jo ikke hva man får og er stuck med når man har monarki.
Jeg er selvsagt enig i at man må ta konsekvenser og ansvar for hva man har gjort.
Men når folk ønsker andres død i åpent kommentarfelt, mens andre mesker seg med spekulasjoner om hvem som er far til kongebarna, har det gått for langt. Og mange av de svært nære og veldig unge (og veldig gamle)som ikke har gjort noe galt, må også stå i mediestormen.
Det går an å ha to tanker i hodet samtidig.
Hvorfor må vi ha egen tråd for de andre embedsmennene og kvinnene? En tråd utvikler seg jo.
I dag hørte jeg en snutt på Instagram, som jeg tilfeldigvis fikk opp, fra en populær podcast om at nyheten om at Kronprinsessen kommer til å trenge nye lunger ble sluppet samme dag (?) fordi slottet visste at det skulle komme nye filer. Og jeg blir litt sånn delt mellom "det var da svært så konspiratorisk og slemt å hevde og hva om det er sant at det er flere som prøver å flood the zone". Det er i alle fall drøyt å si, men de lever jo av å være drøye, så kanskje ikke sjokkerende likevel.
Jeg syns det er mest alvorlig og skuffende at Røed Larsen, Juul og Jagland har sviktet så totalt. Til forskjell fra MM er de tre velutdannede og smarte personer som aktivt har valgt en karriere hvor de representerer Norge. MMs hovedvalg er at hun valgte Haakon, og så har det andre kommet på kjøpet (avskaff monarkiet NÅ! :prikkprikkprikk:)
Jeg tror RL, J og J i mye større grad har hatt oversikt og skjønt hva de drev med. MMs har vært dum og sviktet familien sin. Det er verre med de andre som har vært umoralske og grådige (så får Økokrim avgjør om vi skal si korrupte) og sviktet organisasjonene de representerer og landet sitt.
Trenger ikke egen tråd, men JEG vil gjerne vri diskusjonen fra en slags moralsk fordømmelse av en prinsesses dårlige moral, til en diskusjon om maktmennesker (gjerne avgrenset til de norske) sitt valg om å blindt bytte inn sin maktkapital mot nettverk og stas, og, som følge av det, som glitterpåstrøere til en pedofiliring.
Jagland sin fisking etter å få reise til øya til Epstein er så utrolig klein, og så sier han det om unge kvinner som er virkelig kompromitterende!
Ja, vi kan virkelig ikke drive med monarki, det er helt tåpelig. OM vi absolutt skal ha en stas-person vil jeg ha en president som har det som jobb, som får en normal lønn, som har lover og regler å forholde seg til, og som ikke får betalt for mesteparten av tiden leve i sus og dus og reise verden rundt på luksusferier og som ikke minst: kan avsettes hvis vedkommende ikke gjør jobben sin. I bytte får personen et helt normalt liv, på linje med statsministeren.
Jeg syns også at medietrykket på alle involverte er enormt og jeg får omtrent angstanfall av tanken på å skulle oppleve noe sånt. Men det er ikke det samme som at man ikke skal få konsekvenser for oppførsel som ikke går overens med jobben.
Enig, jeg endret ordet umoralsk i mitt innlegg. Jeg syns ikke MM er så interessant i denne saken. Jeg syns f.eks NRK driver opplyste saken dårlig når "Debatten" i går handler om MM. Den burde handlet om de som egentlig har makt og inflytelse og som har forvaltet tillitten vi har gitt dem på en veldig dårlig måte.
DT ser ut til å være en av mange, mange i denne saken. Det ville jo også være helt utenkelig at en NY eiendomsmogul med tvilsom karakter, IKKE var med i dette spindelvevet.
Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.