Velkommen, Gjest.

< Tilbake til oversikten | Hvem kan lese?

Barnevernet

#1

Nora H sa for siden:

borte


#2

Dixie Diner sa for siden:

Jeg tror overhodet ikke at i de tilfellene BV går fysisk inn og henter barna på denne måten, at det dreier seg om velmenene foreldre som er kommet litt skakt ut altså. BV går som regel ikke inn og fysisk henter barna uten at det foreligger sterke grunner til det.

Men det er jo tragisk at ungene skal oppleve å bli hentet på den måten. Allikevel kan det være mindre traumatisk enn det å fortsatt bo hos foreldrene, på sikt. Barn har en ufattelig lojalitet overfor foreldrene sine, omtrent samme hva de gjør. Selv et barn som blir mishandlet på det groveste, vil som regel elske foreldrene og nekte å flytte fra dem.


#3

annemede sa for siden:

Det som Iset sa ja.


#4

annemede sa for siden:

Og om det hadde vært velmenende foreldre så hadde de vel støttet opp om BV, og forklart ungen hva som skulle skje slik at denne ikke fikk sjokk? :vetikke:


#5

Esme sa for siden:

Barnevernet setter igang mange tiltak før det er snakk om å hente barn ut med vold. At det dreier seg om "velmenende foreldre som er kommet litt skakt ut" er ikke problemet her i landet. Her står foreldreretten alt for sterkt, voksne mennesker med ansvar for små barn får lov til å ødelegge dem mens årene går før man får hjulpet dem. Og så har man den idiotgjengen til Ole Texmo som mener at foreldre eier barna sine og kan gjøre hva pokker de vil uten at barna skal få hjelp.


#6

Dixie Diner sa for siden:

Jeg vil ikke se på videoen, men er det i Norge?


#7

Røverdatter sa for siden:

Jeg er enig med Iset og Esme og syns det er trist at dette klippet ligger her på FP. Jeg ser ingenting positivt i å spre slike linker på nettet, og syns for de involverte barnas skyld at man kan holde seg for god til å bidra til at de blir vist i en så sårbar situasjon.

I de fleste tilfeller der barnevernet tar barn ut av hjemmet i Norge så er det gode grunner til det, og barnevernets største overgrep blir begått mot alle de barna som bor i årevis hos foreldre som gir dem dårlig omsorg.


#8

kris sa for siden:

Det annemede, Iset, Esme og Kasia sa, ja. I mine øyne er det foreldrene som svikter i slike situasjoner, som ikke klarer å hjelpe barna sine til å håndtere det som skjer. Dessuten synes jeg faktisk det verste overgrepet her er å publisere slike videoer av barn i veldig sårbare situasjoner - og det er det vel kanskje også foreldrene som har gjort? Jeg tror ikke det er gjort med fokus på barnas behov, akkurat ...

(Edit: Har forresten heller ikke sett på denne videoen, men har kommet over flere slike tidligere. Synes det er trist og vondt å se at slikt ligger ute på nett, og er enig i at det er trist at dette klippet er lagt ut på FP.)


#9

Nina sa for siden:

Velmenende foreldre legger vel ikke ut slike bilder av barna sine på nettet? Jeg syns heller ingenting om at de spres videre slik at barna blir enda mer eksponert. Forøvrig er jeg enig med Iset og Esme.


#10

Fluke sa for siden:

:nemlig:


#11

Røverdatter sa for siden:

Klippet i hovedinnlegget bør fjernes etter mitt syn.


#12

Aminta sa for siden:

Helt enig med Iset, Esme og Kasia.


#13

Karamell sa for siden:

Er dette klippet fra Norge eller USA? Jeg vil ikke se det og synes det er ille nok at noen filmer dette.

Jeg er i utgangspunktet enig med flertallet her og føler ofte at barnevernet gjør for lite. Men i en konkret sak jeg kjenner godt, synes jeg de hentet barnet uten grunn (uten tiltak først) og det har gjort meg ambivalent til barnevernet her i byen.


#14

tiddelibom sa for siden:

Jeg vil heller ikke se klippet, og ser også gjerne at det blir fjernet. Kan ikke helt skjønne at noen har interesse av å se slike skjebner - langt mindre filme dem og legge dem ut på youtube.


#15

Canisa sa for siden:

Jeg kan heller ikke se at en slik måte å utlevere sine egne barn for å svartmale bv er noe annet enn et overgrep mot barna. Har ikke sett klippet, og synes det skulle fjernes.


#16

Acsa sa for siden:

Hva slags mennesker er det som filmer dette og legger det ut på YouTube? Dette er et vedtak fattet i Fylkesnemda, det blir rolig orientert om osv. Barnevernet tar ikke barn fra foreldrene uten at det ligger særs gode grunner bak, men det har jo selvfølgelig ikke de mulighet til å legge ut på YouTube... :dåne:


#17

Dixie Diner sa for siden:

Det er det som er så tragisk, barnevernet kan ikke gå ut og forsvare seg pga. taushetsplikten, så vi får jo alltid kun servert saken fra EN side. Mange som ikke tenker over dette.


#18

Magica sa for siden:

Enig med resten.
Har tett kontakt med et annet organ som har forklart meg ganske grundig saksveien i BV, og har fått inntrykk at de prøver de aller fleste tiltak før de fjerner barna fra foreldrene. Heldigvis!


#19

polarjenta sa for siden:

Jeg er enig med alle de andre. Har ingen ønsker om å se denne videoen og syns det bør fjernes.

Selvsagt vil barn protestere på at de blir fjernet fra foreldre, barn er utrolig lojale uansett.


#20

tiddelibom sa for siden:

Jeg tror at barnevernet setter i verk mange tiltak før de går til det drastiske skrittet det er å frata foreldrene barna sine. Og jeg tror nok dessverre i de fleste tilfeller der barn er skadelidende, griper kanskje barnevernet heller for sent inn enn for tidlig. Barn vil vel nesten uansett være lojale mot sine foreldre, og vil vel alltid protestere på å bli skilt fra dem - uansett grunn.

(fint du fjernet klippet)


#21

Kaija sa for siden:

Når foreldrene ikke har vett på å skjerme barna fra slik eksponering på nettet synes jeg i hvert fall att nettfora som vårt ikke bør gjøre det værre ved å ha slike filmer liggende. Håper filmen kan fjernes.

Barnevernet kan sikkert gjøre feil noen ganger de også, dessverre. Men ofte tror jeg feilen går den andre veien. -At de griper inn for seint, eller ikke griper inn i det hele tatt.


#22

Maya80 sa for siden:

Du sier noe om att det er overgrep det att barna blir tatt, men hva med overgrepet dem opplever hjemme? Når barna må tvangshentes hjemme er det noe galt og da som oftes foreldrene som nekter. Hva hvet du hva foreldrene har sagt eller ikke sagt før barna blir henta av barnevernet sånn? Her ser vi kun en side av hele saken det att barna blir hentet, ikke noe om hvordan eller hvorfor dem blir tatt fra hjemmet eller noe. Jeg ser på sånne filmer med en stor klype salt og hvem foreldre ville lagt ut sånne videoer av barna som blir henta for og legge det ut på nettet?
Jeg har selv fått tutet ørene om att det var barnevernet sin skyld att jeg ble tatt dengang jeg var liten? Att mine foreldre hadde noe skyld i dette nei det hadde dem ikke, dem var ofre for uretferdig behandling. Og mulig dem tror det også jeg har opplevd folk som virkelig ikke ser dem har ett problem eller mener dem ikke trenger noe form for hjelp med barna, mens alle rundt ser att ungene lider.


#23

Maverick sa for siden:

:meelopers:

Jeg har ikke sett dette spesielle klippet, men synes det er ufattelig tanketomt og idiotisk å legge ut denslags materiale på nett i det hele tatt.


#24

Skytte sa for siden:

Enig med resten. :nemlig:


#25

tiddelibom sa for siden:

Jeg, mor til 2, mener at barn ofte ikke vet sitt eget beste.


#26

Røverdatter sa for siden:

Barn vil som regel stå trofast ved siden av foreldrene sine uansett. Det er umenneskelig å legge ansvaret for hvordan de skal vokse opp på barnet selv. Det er som å be dem velge om de liker best mamma eller pappa. For barna er foreldrene de eneste omsorgspersonene de vet om og det livet de lever er det eneste de vet om. Hvordan skal de være i stand til å vurdere hva som er best for seg? Det er ikke bare vold og overgrep som avgjør hvorvidt noen er uskikket til å være foreldre, det må tas med en helhetsvurdering i forhold til hvordan barnet har det i hjemmet. Det er nettopp derfor det er viktig at vi har barnevern. Selvsagt skal vi ikke være ukritiske til barnevernet, men i Norge i dag er faktisk ikke det største problemet at barnevernet fjerner barn fra foreldre uten å ha grunn til det. Det er tvert imot mye mer alvorlig at barn som lever med dårlige foreldre ikke fjernes fra hjemmet og ikke får hjelp av barnevernet. Det er på det punktet man bør engasjere seg om man vil ha endringer i norsk barnevern. Barn skal slippe å avgjøre selv hvor de får best omsorg. Barnevernet bør være der for å ivareta barnets beste og ta beslutninger som kommer barnet tilgode.


#27

Slettet bruker sa for siden:

Jeg har en oppvekst jeg ikke unner min verste fiende. Jeg hadde hatt det bedre i fosterhjem etter all sannsynlighet. Jeg ville kjempet i mot som et vilt dyr om noen forsøkte å hente meg da jeg var liten. Fordi det du kjenner er det som oppleves som trygt og jeg visste ikke om noen andre måter barn kunne ha det på, så jeg trodde jeg hadde det bra med min mor med sin artige lille diagnose. (Hun har paranoid psykose og burde ikke ha ansvar for å mate en spurv engang).


#28

Canisa sa for siden:

Jeg får ikke prikket Kasia.:mad:


#29

tiddelibom sa for siden:

Det var veldig godt skrevet, Kasia!
(Jeg får heller ikke prikket)


#30

polarjenta sa for siden:

Jeg syns kanskje du burde lære litt mer om barnevernet og måten de jobber på før du uttaler deg slik. Det har i de aller fleste tilfeller vært brukt ganske mange ressurser på å få det til å fungere i hjemmet før barnevernet går inn og henter ut barn fra sin hjemmesituasjon. Hva vet du om barna blir hørt? Og skal man høre på barn som i en gitt situasjon gråter og protesterer når man faktisk vet at barn er veldig lojale mot sine egne foreldre. Det faktum at barna gråter og protesterer betyr IKKE at de har det så fantastisk bra der. Og saken er jo at barnevernet ALDRI kan gå ut og si noe om hva og hvorfor pga sin strenge taushetsplikt, så man få alltid bare høre den ene siden av saken.

Nei, jeg syns du burde kunne mer om dette temaet før du i det hele tatt sier noe :snill:


#31

Nenne sa for siden:

Jeg tror barnevernet kommer inn alt for sjeldent og alt for seint. Et tilfelle jeg kjenner til forholdsvis nært meg, synes jeg understreker dette. Der sendt nærmeste familie inn bekymringsmelding til barnevernet allerede mens mor gikk gravid og sa fra at de måtte følge med for dette kom ikke til å gå bra. Jentungen ble seks år gammel før hun endelig ble tatt fra mor. Mors foreldrevern var mye sterkere enn vernet som kom ungen til del.

Jeg kan vanskelig se for meg at barnevernet tar ungene fra foreldrene som første mulige tiltak, sikkert ikke som andre heller. Så jeg har vondt for å tro at barnevernet kommer som lyn fra klar himmel og tar ungene fra foreldrene uten at de har fått tilbud om hjelp og veiledning først.


#32

polarjenta sa for siden:

Men det fikk jeg:D


#33

gajamor sa for siden:

Jeg gjorde det for deg. :riktig:

Det jeg har lest fra barnevernsmotstandere som har blitt fratatt ungene sine har ihvertfall overbevist meg om at barnevernet har gjort en god jobb i de tilfellene.

Hvordan kan man støtte folk som legger ut videoer av ungene sine på den måten? Som legger ut fullt navn på ansatte i bv, advokater og helsesøstre og kaller dem de verste skjellsord? Hver gang jeg kommer over slike hjemmesider og videoer blir jeg så utrolig lei meg på barnas vegne. Håper de har fått gode fosterforeldre!

Jeg så ei som satt og solgte lodd til inntekt for "saken" på lokalbutikken. Vanligvis kjøper jeg lodd automatisk, men denne gangen så jeg heldigvis hva det var til inntekt for, før jeg fant fram lommeboka.


#34

Maya80 sa for siden:

Foreldrene bli hørt, hva med barna? Du synes det er skremmende att vi er så ukritiske. Men jeg synes det er skremmende att du faktisk ikke er så kritisk.
Jeg synes du skulle tatt deg en tur rundt og høre hva voksende eller ungdommer i dag sier og hvordan dem har opplevd ting.
Jeg har selv bodd på ungdomshjem og tallet for barn som klarer og få ett godt liv etter att barnevernet endelig for kommet inn og tatt vekk barna fram hjemmet er ganske mørke. Jeg fikk høre når jeg flyttet ut fra ungdomshjemmet att sjangsen for og klare seg godt i livet var rundt 80%.
Det blir som oftes strukket for langt, for alle skal ha en sjangse og når barnevernet endelig får tak i ting så er det for mange barn alt for seint desverre.
Jeg bodde vel sammens med 14 stk i løpet av dem fire årene jeg bodde der, noen flyttet og noen kom. Jeg har truffet på dem fleste i sienere tid og noen har andre truffet på tre har klart seg resten har store problemer i dag.
Det kan hende noen er utsatt for urettferdig behnadling men jeg tror nok tallet der er lite i forhold til når det er riktig eller skulle blitt gjort for mange år siden.


#35

Mei sa for siden:

Nora H, du tuller? Du er ute etter å provosere, sant? Eller er du full?

:dåne:

:kommer meg ut av tråden før jeg eksploderer:


#36

Lisa sa for siden:

Nå har jeg ikke lest innleggene her men svarer kun på det HI skriver.

Jeg var av ganske lik oppfatning som deg før jeg ble klar over hvor få rettigheter barn har her i Norge. Før jeg var klar over hvor GRUSOMT mange barn i Norge lever under som barnevernet overhode ikke kan gripe inn i. Terskelen for å gripe inn her til lands er VELDIG HØY og jeg kunne så inderlig ønske barnas rettigheter ville kunne bli prioritert foran foreldres rett til å ha barna hos seg med mindre det nesten er akutt krise for liv og død. Virkelig, foreldreretten står altfor høyt her til lands og veldig mange barn lever under forhold som på ingen som helst måte tilsier at deres grunnleggende menneskerettigheter er bevart.


#37

Slettet bruker sa for siden:

Det er riktig at det er en overrepresentasjon av barn som er tatt hånd om av barnevernet i de ulike problemstatistikkene.

Men det er ikke bevist at disse ville kommet bedre ut om de hadde bodd hjemme. Dette er barn som har store problemer - det er ikke et tilfeldig snitt av befolkningen.

Jeg kan bare gjenta at jeg hadde hatt det bedre et annet sted enn hjemme da jeg var liten.


#38

gajamor sa for siden:

De jeg har møtt fra barnevernet kan ikke akkurat karakteriseres som maktglade autoriteter. Mer som hyggelige og snille medmennesker som gjør sitt beste for å hjelpe andre.


#39

polarjenta sa for siden:

Usaklig? Fordi vi er uenige med deg? Måten du skriver på gjør jo at man må svare.


#40

Skremmern sa for siden:

Blir det ikke litt på siden av saken å snakke om de tilfellene hvor barnevernet ikke griper inn? Det er jo naturligvis helt tragisk, men mitt inntrykk er at Nora H tar for seg menneskelig svikt som også kan forekomme hos barnevernet, og da med en veldig høy pris.


#41

Niobe sa for siden:

Jeg tror absolutt barnevernet har sine svin på skogen, og særlig før den nye barneloven kom. Dette har jeg også hørt fra fosterforeldre som har vrt i jobben i noen tiår nå. Akkurat som de fleste etater i større grad hadde en ovenfra-og-ned-holdning tidligere.
Men jeg har sett mye av barnevernskritikken her til lands, gjennom blant annet GFSR, og det meste av det er veldig lite nyansert. Jeg har sett folk uttale der at psykologer og leger samarbeider med BV om å ta fra folk barna, for å skaffe barn til seg selv, fordi de ikke gidder å føde.

Det er ikke så lenge siden en bruker på et annet forum postet en video om datteren sin, etter en omsorgsovertakelse, der det ble hevdet at BV tok barnet blant annet fordi barnet ikke gikk nok opp i vekt. På et anti-barnevernsforum ble saken presentert ganske annerledes, blant annet med mors psykiske sykdom etc. Dette ble ikke nevnt i YouTube-filmen.

Den største andelen av sakene i BV er saker der foreldrene selv melder, og som fører til hjelpetiltak i hjemmet. Naturlig nok skrives det lite om disse sakene i media, ettersom de neppe hadde fenget folks interesse.


#42

Røverdatter sa for siden:

Ja, det er flere advokater og andre samfunnsgrupper som mobiliserer og engasjerer seg mot barnevernet og jobber for sterkere foreldrerett. Det er de samme gruppene som er aktive med å spre propaganda ala det klippet som ble vist i hovedinnlegget. Det er de samme gruppene som lager svartelister og truer barnevernsansatte og andre offentlig ansatte.

Det er ingenting ved disse gruppene som tilsier at de verken har rett eller at de jobber for barnets beste. Forskning på området viser at det største problemet er at barnevernet reagerer for sent og med for svake tiltak. Det skjer hele tiden og er et mye større problem enn at barn blir fjernet fra hjem der omsorgen er god. Det er noe med å legge inn innsatsen der den trengs. I tillegg vil jeg også si at i flere av de store mediesakene som har vært de siste 30 årene så har det kommet frem i ettertid at barnevernet handlet riktig. Det er laget dokumentarer om slike barn som i voksen alder står frem og sier at det var riktig at de ble fjernet fra foreldrene og at det skulle skjedd før. For eksempel i Svanhild-saken er det avdekket at barnevernet hadde helt legitime årsaker til å fjerne barna fra hjemmet. Og dette er saker der foreldrenes omgangskrets, lokalmiljø og andre personer tilknyttet foreldrene har laget store protestaksjoner og brukt mediene til å kjøre dem. Noe som igjen har eksponert både barn og foreldre og laget ytterligere traumer og forverring av situasjonen. Jeg kan virkelig ikke se at slike kamper har noen verdi for noen.


#43

tiddelibom sa for siden:

Det der tror jeg ikke på en gang. Ikke tale om at foreldre blir fratatt barna sine fordi de har lære- og skrivevansker på skolen. Aldri i verden. Det er klart det må ligge noe mer under.


#44

polarjenta sa for siden:

Men hvordan vet du det? Har barnevernet uttalt at det bare var pga det? Nei, jeg tviler sterkt på at det er hovedgrunnen!


#45

Nessie sa for siden:

:nemlig:
Jeg er litt på linje med deg.

Men barnevernet består også av mennesker, og de gjør også feil. Det er ikke sånn at alle som jobber i barnevernet har rett fokus heller tror jeg, dessverre.


#46

Aminta sa for siden:

Ja, særlig. :himle:
Barn blir ikke tatt fra foreldrene sine fordi de har slike problemer på skolen, selvsagt er det mer inne i bildet som ikke kommer frem, bla. fordi barnevernet selv ikke kan uttale seg pga. taushetsplikt. Barnevernet kidnapper ikke barn på hobbybasis.


#47

Niobe sa for siden:

Nei, de gjør ikke det. Men det er akkkurat det barnevernskritikerene hevder. Mye av kritikken er så usaklig og dårlig begrunnet at det er vanskelig å ta det seriøst i det hele tatt. Og en del av sakene det dreier seg om er over 20 år gamle.

I den andre enden av problemstillingen diskuteres det om det ikke er så stort fokus på hjelpetiltak nå, og at så mye prøves ut før man går til omsorgsovertakelse, at noen barn blir i hjemmet under dårlige forhold i flere år for lenge.


#48

Aminta sa for siden:

Seriøst nei, det blir jo så dumt at man bare blir sittende stum og ikke ane hva man skal si, hvor man skal begynne.


#49

Nessie sa for siden:

Det er et enormt ansvar å gi et barn. Det å selv skulle ta en slik avgjørelse. Barn, særlig de som er litt større, kan godt bli tatt med på råd om det, men å ta avgjørelsen? :niks:


#50

Niobe sa for siden:

GFSRs leder fikk støtte fra Vigrid, faktisk. De hevdet at barnevernet var en del av et nettverk som kun var ute etter å frarøve hvite mødre barna sine her til lands.

#51

Dixie Diner sa for siden:

Respektløst?? De aller fleste barn VET ikke sitt eget beste! De klamrer seg til det kjente og tror det skal være sånn. De aller fleste mishandlede barn VIL faktisk klamre seg til foreldrene om de skulle bli hentet av BV, nettopp fordi de ikke vet bedre og er svært lojale overfor foreldrene sine. Det er et faktum, enten du liker det eller ikke. Desverre.


#52

Maverick sa for siden:

Bullshit. Beklager, men det er bullshit. Barn skal bli hørt, selvfølgelig, men hvis du leser noen av svarene i denne tråden ser du at det er umenneskelig å sette et barn i den situasjonen at det må velge mellom foreldre eller noen andre. Det kommer de aldri til å gjøre, selv om det er åpenbart for alle andre, og også gjerne barnet selv i ettertid, at de hadde fått det bedre et annet sted.


#53

Røverdatter sa for siden:

Det kan du godt syns, men når jeg leser for eksempel innlegget til Smilefjes så syns jeg det høres ganske riktig ut likevel. Barn vil alltid beskytte foreldrene sine og vil gjøre det på de mest utspekulerte vis. Spør barn av alkoholikere og rusmisbrukere hvor ofte de har hjulpet foreldrene sine til sengs. Spør hvor ofte de har laget middag til dem og hvor gamle de var da de måtte ta ansvar for å finne mat selv. Spør hvilken innsats de har lagt ned for å fremstå som en normal familie. Alt fordi de er glad i foreldrene sine og villig til å gå gjennom ild og vann for dem. Ofte er disse barna også overbevist (av foreldrene sine) om at barnevernet er farlige og at de vil komme og ta dem ut av hjemmet. Hvordan skal disse barna være i stand til å ta valg som er til beste for dem selv?


#54

Niobe sa for siden:

Barn skal få være med å ta avgjørelser og skal høres i beslutninger som angår livet deres, men å alene ta avgjørelsen om hva som er best for dem, det skal barn faktisk få slippe.


#55

Slettet bruker sa for siden:

Der gikk du over streken spørru meg.

Jeg mener meg berettiget i egenskap av å være løvetannbarn til å kunne uttale meg om dette.

Jeg er et av de barna som klarte seg gjennom en oppvekst hvor alt lå til rette for at jeg skulle ende rett i dass for å utrykke meg usminket. Det er for ordens skyld fagfolkene som har erklært meg løvetannbarn, ikke jeg selv.

Jeg ville ha sloss for å få bli hjemme. I et hjem jeg i dag vet at jeg ikke skulle vært i. Det skulle ikke ha gått bra med meg. Det er bare flaks at det gikk bra. Enda ville jeg ha sloss for å bli der for jeg kjente jo ikke alternativene. Man søker seg mot det som er trygt og trygt er det man kjenner - ikke nødvendigvis det som faktisk er trygt.

Noen burde tatt ansvar og fått meg vekk derfra. Det hadde antagelig spart meg et ekteskap jeg kunne hatt godt av å ha sluppet også.


#56

Maya80 sa for siden:

Jeg ønsket veldig når jeg ble flyttet til mine fosterforeldre i førsten og flytte hjem til mamma og pappa, jeg husker godt jeg gråt og var helt fra meg hvorfor ikke jeg fikk bo hjemme.
Men og flytte tilbake der jeg ikke fikk mat, rene klær og den omsorgen man trenger og med en av foreldrene hadde alkhol problemer var ikke til det beste for meg, så jeg tror nok att barn skal få slippe den avgjørelsen og være barn. Nå taler jeg min historie her.


#57

Aminta sa for siden:

:dåne:

Jepp. Sånn er det. Man kommer aldri til å frivillig flytte fra foreldrene sine uansett hvor grusomt man har det, for man er altfor lojal og fordi det er kjent og trygt og forutsigbart (jada, forutsigbarhet i galskapen, men dog). Dessuten er barnevernet utrolig skremmende. :erfaren:


#58

Dixie Diner sa for siden:

Jeg kunne selv ha skrevet innlegget til Smilefjes, og vet hva jeg snakker om. Og det ikke bare på egne vegne!


#59

Mei sa for siden:

Dersom du virkelig vil lære mer om dette, og ikke bare er ute etter å sladre om "det forferdelige barnevernet" ville jeg kanskje brukt et mer nøytralt språk. Å omtale barnevernet på den ene siden med ord som "rive fra dem barna", "overgrep", "maktmisbruk" og "overtramp", foreldrene som "velmenende" og de som kommer med argumenter mot dine syn som "ukritiske" fikk ikke meg til å umiddelbart skjønne at det var mer kunnskap du var ute etter.

Først av alt. Barnevernet gjør ikke som de selv vil. De må forholde seg til strenge lover og regler. De har opptil flere rundt seg som kontrollerer arbeidet sitt, og dersom det går så langt at barna må fjernes fra foreldrene er det alltid, jeg gjentar alltid vært vurdert eller gjort opptil flere andre tiltak i hjemmet først. Barnevernet prøver så langt de kan å la familien bo samlet så lenge det er mulig og forsvarlig. Barnevernet er et organ som verner om barnet. Når barnevernet gjør vedtak er det barnets behov som er i fokus. Ikke foreldrenes, dette ser ut til å misforstås av mange. Når det ikke lenger kan ansees som forsvarlig at barnet bor sammen med foreldrene, er det ikke en enkel sak å gå til omsorgsovertakelse. Likevel gjøres det, fordi barnevernet beskytter barnet.

Også; Barnevernet river ikke barna fra foreldrene. Dette er snakk om en papirmølle, vedtak på vedtak på vedtak. Dersom foreldrene motsetter seg vedtakene kan det være barnevernet må gå inn og hente barna fysisk ut. Isåfall ser jeg ingen andre syndebukker enn foreldrene, som ikke ser at de utsetter barna for enorme traumer ved slike oppbruddscener som jeg antar det var i klippet du la ut.

Barn vil svært sjelden forlate hjemmet sitt. I allefall vil de svært sjelden tørre å si det høyt. De er lojale mot foreldrene sine, og nei de vet selvfølgelig ikke alltid sitt eget beste. De er barn. De trenger voksne til å passe på seg. Når foreldrene ikke klarer det må andre inn og overta. Det finnes uttallige artikler om barn som i voksen alder har gått ut i media og etterlyst barnevernet eller sagt at barnevernet ikke gjorde nok og lurt på hvordan de kunne vurdere det som forsvarlig at de ble boende hos foreldrene.

Tilslutt. Ja selvfølgelig kan barnevernet gjøre feil og feilvurderinger og overtramp. Det bør selvfølgelig ikke forekomme, men i et system mye basert på menneskelige vurderinger vil det alltid gjøre det. Heldigvis er det mange som kontrollerer barnevernets avgjørelser, store avgjørelser som omsorgsovertakelser tas ikke av en saksbehandler eller et barnevernskontor.

Barnevernet er, som jeg har presisert, tilstede for barnets beste. Ingen barn har godt av å bli eksponert i media i saker som omhandler omsorgssvikt. Barnevernet har taushetsplikt, og selv om foreldrene går ut og sier de har løst barnevernet fra denne, så kan de ikke gjøre det. De tenker på barnet. Barnet som skal slippe å få brettet ut detaljer om seg og sin familie i media nå eller senere. Barnevernet går aldri ut i media og forsvarer seg.

At foreldre går ut i media med saksopplysninger og angriper barnevernet sier for meg mer om foreldrene enn om noe annet. Jeg har full tiltro til barnevernet og de organene som kontrollerer barnevernets arbeid. Og jeg har både kunnskap og erfaring til å uttale meg om det.


#60

Skremmern sa for siden:

Jeg synes BV gjør en del feil i sitt arbeid med foreldre. Jeg sier ikke at de ikke gjør noe riktig, men jeg har lyst å påpeke en del forhold jeg synes er kritikkverdige. Dette brevet de sender ut. Etter hva jeg har forstått er brevet i seg selv ganske anklagende, noe som får foreldrene inn i en defensiv rolle. BV viser seg lite imøtekommende med de det gjelder, og vi vet alle hvor viktig førsteinntrykket er. Hvorfor tar de ikke en hyggelig telefon i stedet og informerer foreldrene om bekymringsmeldingen og at de da er pliktig til å se på saken? De kan si at de gjerne vil komme på besøk en dag det passer bare for å snakke om litt forskjellig. Jeg synes det brevet er en uting.


#61

Dixie Diner sa for siden:

Fordi jeg har opplevd det selv, fordi jeg kjenner dusinvis av andre som har opplevd det, fordi det er logisk og jeg har lært det etter årevis med terapi innenfor barn av alkoholikere og fordi jeg kan lese svarene oppover i tråden her. Har du vært i en slik situasjon?


#62

Aminta sa for siden:

Det vet da du ingenting om.
Det er ren idioti å påstå at barn blir fratatt foreldrene pga. skrive og lærevansker eller hva du sa.

De kan ikke uttale seg. Det er ikke snakk om å trenge, de har ikke lov.

Ja.
Pure and simple.
For det vil barn gjøre uansett.
Jeg har en svigerinne i barnevernet som for ikke lenge siden skulle hente noen barn i barnehagen, hvor det altså var omsorgsovertagelse. De tenkte at det kanskje ville være bedre for barna å bli hentet der, selv om de uansett ville kjempe i mot, gråte og rope på mamma. Det ville uansett skje.
Disse barna ble slått med pisk hver dag.


#63

Skremmern sa for siden:

Og det samme gjelder deg, du vet ingenting om det heller. Med mindre noen har beviser for noe som helst, blir dette spekulativt og meningsløst å diskutere.


#64

Aminta sa for siden:

Ja, og vi er jo flere her som sier det som har vært i den situasjonen selv. Og som jeg sa over her, barnevernet sier også at det skjer uansett forhold i hjemmet.


#65

Nora H sa for siden:

Ikke meningen å støte deg på noen måte. Det er fint å høre flere sider av saken. Tro meg, jeg er ikke ute etter å provosere. Dette engasjerer meg veldig nettopp fordi det er så mannge sjebner som rammes.

Samtidig har jeg hørt om barn som mener barnevernet har ødelagt livene deres.


#66

Mei sa for siden:

Barn er lojale mot foreldrene sine fordi det er det de kjenner. Man vet hva man har, ikke hva man får. Barn som har blitt mishandlet har ofte aldri opplevd noe annet. De tror det skal være sånn. De ser ikke der og da at de har det bedre hos andre omsorgspersoner. De er selvfølgelig også glad i foreldrene sine, men at barnet ditt er glad i deg betyr desverre ikke at du er i stand til å ta deg av barnet ditt på en tilfredsstillende måte.

Når det er sagt synes jeg ofte at det barnevernet anser som tilfredsstillende er langt under hva størstedelen av norges befolkning ville ansett som tilfredsstillende.


#67

Aminta sa for siden:

Nei, for som Mei nøye har forklart over her så er det masse regler, lover og papirarbeid, vedtak og sjekking av arbeid som skal til før omsorgsovertagelse. Lærevansker er ingen grunn til det. Jeg diskuterer det forøvrig ikke, jeg bare sier at det er tullprat.


#68

Skremmern sa for siden:

Ja, sånn skal det være, at det derimot ikke alltid foregår på den måten har flere familier uttalt seg om til media. Igjen, spekulativt.


#69

Aminta sa for siden:

Ja, forresten, det er en helt annen sak. Jeg har mange ganger lurt på hvorfor, om det er manglende ressurser eller hva. (At de ikke har tid eller midler til å ta noe annet enn verstinge-sakene.)


#70

Niobe sa for siden:

Det er heller ikke barnevernet som tar avgjørelsen om omsorgsovertakelse, saken må prøves for fylkesnemda.


#71

Esme sa for siden:

Og jeg synes det er latterlig å anta at noen som er uenige med deg automatisk er ukritisk. Du vet ikke hva noen av oss jobber med, hvilke erfaringer vi har eller noe som helst. Det er derimot du som gjentar klisjéer som til stadighet blir nevnt i media.


#72

Nora H sa for siden:

Nei, jeg har ikke vært i en slik situasjon. Men jeg vet om saker der barn har følt seg overkjørt og trampet på av barnevernet. Konklusjonen er vel at barnevernet sikkert gjør mye bra, men også mange feil.


#73

Aminta sa for siden:

Jeg tviler ikke på at barnevernet har gjort feil og overtramp altså, bare så det er sagt.
Men som jeg sa tidligere i tråden så driver de ikke med organisert barnekidnapping på hobbybasis, bare fordi de synes det er gøy.

Og ja, man må jo ta det familiene sier med en klype salt, en stor en, for man vet ikke barnevernets side (det gjør man jo aldri). Og det sier seg selv kanskje at det familiene selv sier alltid vil være farget av deres syn og opplevelser av overtramp.


#74

Niobe sa for siden:

Ja, noe annet ville jo egentlig vært merkelig, enn så lenge det er mennesker en har med å gjøre i begge ender.

#75

Maya80 sa for siden:

Det er fullt lov for foreldre og kjøre rettsak også, om dem menere det har blitt tatt feil avgjørelse i saken.


#76

Mei sa for siden:

Foreldre vil ofte være uenig i barnevernets avgjørelser, eller føle seg overkjørt, rett og slett fordi de ikke evner å se at de ikke gir sine egne barn god nok omsorg. Igjen, dette skjer fordi barnevernet er til for barna. Og sånn skal det være.


#77

Slettet bruker sa for siden:

Jeg er sikker på at det skjer feil i barnevernet som alle andre steder.

MEN - hvorfor tror du det stemmer at de du har snakket med faktisk har fått livene sine ødelagt av barnevernet? Hva har de satt seg inn i av muligheter de ville fått til utvikling hvis de hadde bodd hos foreldrene sine? Har de virkelig et reelt syn på hvordan de ville fått det uten omsorgsovertagelsen tror du?

Jeg er jo en av dem som ble igjen i hjemmet og som ikke ble hentet noe sted. Jeg har dermed ikke et idealisert syn på hvordan det er å ikke bli hentet av barnevernet når det er behov for det heller.

Det er sjelden barnevernet henter barn hvor alt er i orden vet du. Og det er sjelden de som fratas barna sine sier rett ut at det var en god avgjørelse. For hadde de hatt innsikten til å se og si det så hadde de nok hatt innsikten i å få orden på ting så de ikke kom i en omsorgsovertagelse også.

Og av de som så endte opp i systemet og som det ikke gikk bra med - det er jo klart at de henger ansvaret på barnevernet. Men når valget sto mellom pest og kolera er det kanskje smart å tenke over at det faktisk var det som var de tilgjengelige valgmulighetene?


#78

Polyanna sa for siden:

Jeg syns det er bra at barnevernet finnes. Og jeg har all verdens respekt for folkene som jobber der og orker. For noen skjebner de får innblikk i og må håndtere konstruktivt, mens det de har mest lyst til selvsagt bare er å ta ungene med seg hjem og putte dem under dyna.

Jeg syns det virker som om Barnevernet som institusjon gjør en altfor dårlig jobb.

  • De har for lite ressurser
  • De er for dårlig organisert i forhold til å håndtere folk som flytter fra problemer med barnevernet i en kommune, til en ny kommune. Noen flytter fra barn i mange år på denne måten
  • I småkommuner er de for redde og konfliktsky (naturlig nok), og sliter ofte med bemanning (hvem vil ha den jobbeb??)
  • JEG mener at man bruker for MYE tid på foreldrevern før omsorgsovertagelse
  • Fosterforeldre blir for dårlig fulgt opp (sier de selv), slik at fosterforeldrejobben blir urimelig belastende. Dette skyldes selvsagt også lovgivning (at man er pålagt hyppige, opprivende besøk av biologiske foreldre, for eksempel).

Og en masse andre ting. Det ble vel kartlagt nå nylig, tror jeg, at det er en del mangler på organisering, ressurser og kommunikasjon. Det er jo også selvsagt en veldig belastende jobb, så jeg tror de har ganske stor gjennomtrekk og høyt sykefravær. Det hjelper jo ikke for barna eller kontinuiteten.

Men omsorgsovertagelse skjer etter prøving i flere rettsinstanser. Det kan hende det har skjedd mye rart frem til da, men rettens avgjørelser har jeg tiltro til.


#79

Polyanna sa for siden:

Legger til: Det er altfor få gode fosterhjem tilgjengelig. Dette er også barnevernets ansvar og selvsagt en viktig årsak til at man gruer seg til omsorgsovertagelse. Vurderingene om omsorgsovetagelse BLIR jo forskjellige om det er snakk om overføring til gode, snille fosterforeldre, vs. en institusjon.


#80

Sitron sa for siden:

Nå har jeg ikke lest hele tråden.

Jeg er 98 % sikker på at BV gjør en flott jobb. Deretter syns jeg at de burde ha hjemmel for å tidligere fjerne barn og kutte enhver link til foreldrene, slik at barna har en større sjanse til et bedre liv.

Dessverre er det også i BV bare mennesker som jobber og feil forekommer. Det er ekstra tragisk når det skjer feil med livene til barn. Type fremsiden av en avis i dag; døde i mors liv, der en mor ble sendt hjem av sykehuset 11 dager etter termin og babyen døde. En tragedie, rett og slett. MEN; er det riktig å sette fokus på feilpraktisering, selv om det gjelder ytterst få? Ja, det er det. Institusjoner som handler med mennesker bør etterstrebe å ikke gjøre feil. De bør få kritikk, mennesker bør bli hørt.

Ja, BV gjør masse, masse bra. Men av og til skulle jeg ønske at de kunne innrømme om/når de gjør feil. Jeg har vært på disse forumene for foreldre som har fått fratatt barna sine og det er jo fader med en gjeng med psyko folk der. Men om en av disse har rett i sine anklagelser, så er det en for mye.

Så derfor er nå min mening ja takk og hurra for at vi har et BV og ja takk til at man ikke tar alt de gjør for god fisk og er kritisk til dem slik at de etterstreber å bli bedre.



#82

Mei sa for siden:

Barnevernet kan ikke gå ut og fortelle når de har rett, og de kan ikke gå ut og fortelle når de tar feil. I alle tilfeller vil de bryte taushetsplikten, og utsette barnet for unødvendig eksponering. Det er på grunn av dette barnevernet er satt under så strenge kontrollrutiner. Og som noen påpeker, foreldre må ikke godta avgjørelsene til barnevernet, de kan gå rettens vei og etterprøve dem.


#83

Maya80 sa for siden:

Det er mange offentlige personer som gjør livet surt for mange med og komme med velmenende råd på bakgrunn av sin stilling, ett godt eksempel er her www.nkmr.org/alvheims_tio_bud.htm står i norsk nedover siden.

Jeg tror ofte man gir ris til egen bak og ha sånne holdninger når først saken kommer inn for barnevernet.
Jeg har selv opplevd og ha ett godt sammarbeid med barnevernet når jeg selv ba om dette når jeg fikk mitt elste barn. Dem er villig til og strekke seg veldig langt og er ikke først og fremst for og ta barna fra fungerende foreldre ihvertfall ikke min egen erfaring. Kjenner andre også som for god støtte og hjelp men desverre så går ikke dem så ofte i media, skulle ønske man kansje gjorde det så dem som trengte det ikke kviet seg for det værst tenkelige utfallet.


#84

Tallulah sa for siden:

Hva med foreldre som forteller barna skrekkhistorier om barnevernet, setter dem i lojalitetskonflikter og forteller dem f. eks. at de kommer til å dø hvis de flytter fra foreldrene? Selvfølgelig vil et barn som er utsatt for noe slikt ikke i utgangspunktet ønske å flytte fra foreldrene sine. Det betyr ikke at det ikke er for barnets beste.

Nå har ikke jeg sett klippet, men hvordan vet du det? Kan du være helt sikker på at det bare er en liten del av sannheten? har du lest hva slags historier som fortelles på mange av disse anti-barnevernsidene? Om at foreldre med rusproblemer kan ta seg av barna like godt som noen andre, eller at barn ikke trenger mer enn mat, klær og bli sendt på skolen i riktig tid?

Er de fremdeles barn, eller er de voksne? Jeg har nemlig hørt flest historier hvor de nå voksne barna sier at barnevernet burde hentet dem tidligere.


#85

Slettet bruker sa for siden:

Min mor lider av paraniod psykose. Jeg kan ikke se for meg hvilke tiltak det skulle vært som hadde gjort det mulig for meg å kunne bo sammen med henne nei.


#86

Polyanna sa for siden:

:skremt: Oh, shit. Jeg hadde en sånn i slekta. Det er grusomt stygt å si det, men det er sant: Det var ikke ETT menneske som sørget da hun døde. :trist: Det er en forferdelig diagnose!


#87

Mei sa for siden:

Hvilket Brev snakker du om? Er det et standardbrev som sendes ut fra alle barnevernskontor? Barnevernet går, såvidt meg bekjent, alltid på hjemmebesøk. Opptil flere ganger. Om de slipper inn. Det er møter på møter på møter med alle involverte. Noe informasjon gis nok også per brev, men her mener jeg at det finnes grenser for hvor mye "rosa border og parfymelukt" vil gjøre et alvorlig budskap mindre opprørende å få.

Det å blande seg inn i en familie er svært sjelden enkelt. Det er få familier som selv oppsøker barnevernet for råd og hjelp. Jeg vil tro det er tilsvarende ekstremt sjelden at både barn, foreldre, barnevern og andre involverte instanser har samme oppfatning av hva som har skjedd og hva saken gjelder.


#88

Slettet bruker sa for siden:

De går ikke alltid på hjemmebesøk. Da jeg meldte inn bekymring for ungene under samvær ville de ikke komme på besøk til meg i det hele tatt. Også jeg som hadde latt unga bade og gode greier. :bortkastet varmtvann:


#89

Mei sa for siden:

:skeptisk: Ville ikke? Du sendte dem vel regning?

Fra spøk til alvor, jeg vet ikke hva saken dreide seg om, om de hadde nok info eller hvorfor de ikke anså det som nødvendig.


#90

Slettet bruker sa for siden:

Jepp - det er en diagnose som jeg tror kan oversettes enklest til "slem".

Det er jo ikke noe godt inni et menneske med den diagnosen der tror jeg, men det er gudbedre meg ikke bra utenfor heller. Hun ble syk da jeg var rundt syv og etter det var jeg stort sett overlatt til henne alene, for hun jaget alt av slekt og venner.

Men det gikk jo bra med meg til slutt da. Nå er jeg jo tilogmed med i M2. :stolt:


#91

gajamor sa for siden:

Da vi skulle bli godkjent som besøkshjem sjekket de ikke engang om det var hybelkaniner under senga. Skuffende! :nemlig:


#92

Skremmern sa for siden:

Ja, det er standradbrevet om mottatt bekymring jeg snakker om. Jeg synes det er en uting og tror fast på mer samarbeidsvillige foreldre ved å bytte ut brevet i en telefonsamtale.


#93

Slettet bruker sa for siden:

Ikke rart det blir mye tull når de er så slepphendte! :nemlig:


#94

Polyanna sa for siden:

"Det offentlige" kan generelt bli flinkere til å formulere seg mer forsiktig skriftlig. Jeg tror det er jurister som utformer disse brevene. Det samme gjelder brevet man mottar når man har vært sykemeldt en viss tid - det er helt korrekt og ok, men om man er sårbar og føler seg mistenkeliggjort av andre på forhånd, så gjør det vondt verre.


#95

MegaMie sa for siden:

Hva?? Hvordan har du klart å komme deg dit allerede smilefjes? Hm... jeg aner smisking med forumledelsen. :skeptisk:

:må fjase:


#96

Embriksmamma sa for siden:

At det går an! Vi er fosterhjem og de sjekket ikke sånt her heller... Skuffende ja.


#97

Dragen sa for siden:

Det er enklere å dokumentere at man har sendt et brev.


#98

Slettet bruker sa for siden:

Pøh - jeg har lest alle sextipsene til sitron og brukt dem for det de var verdt såklart. :fjasing er en bra ting: :filer:


#99

MegaMie sa for siden:

:grineler:


#100

astrid_d sa for siden:

Uff, nå fikk jeg vondt i hjertet. Det som er så ille er at du nok er langt fra alene.


Foreldreportalen er i en flytteprosess, denne versjonen av FP er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.